yanetkileri.gen.tr https://www.yanetkileri.gen.tr Yan Etkileri, Bitkilerin ve Gıdaların Yan Etkileri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, yanetkileri.gen.tr Thu, 04 May 2017 00:00:00 +0000 Thu, 09 Apr 2020 00:00:00 +0000 60 Protein Tozu Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/protein-tozu-yan-etkileri.html Wed, 12 Sep 2018 00:46:25 +0000 Protein tozu yan etkileri, protein tozu insanların kas güçlerini arttırmalarına ve görüntü açısından daha güzel olması için insanlarım en çok tercih ettiği bir üründür. Fakat bir çok insan ne kadar protein tozu tuketirse o Protein tozu yan etkileri, protein tozu insanların kas güçlerini arttırmalarına ve görüntü açısından daha güzel olması için insanlarım en çok tercih ettiği bir üründür. Fakat bir çok insan ne kadar protein tozu tuketirse o kadar iyi olacağını düşünüyor fakat bu durum oldukça tehlikeli bir durumdur aslında ve zararları yan etkileri vardır. Bazı insanların ölümüne bile sebep olabiliyor. Bu yüzden gerektiğinden daha fazla alınmaması gerekir. Ve kesinlikle doktor veya spor hocalarının önerisi ile alınması gerekir. 

Protein tozu yan etkileri nelerdir

Kemiklerin zayıflamasına neden olur. Çünkü bir çok protein tozu kemik erimesini meydana getirir. Protein tozlarında bulunan yüksek miktardaki protein kanın dahada asidik hale gelmesine neden olur. Vücudun enerji metobolizmasını bozar ve böbrek karaciğer gibi organların üzerinde baskı oluşturur. Protein tüketimi çok fazla olduğu zaman böbreğe proteini metebolize etmek için çok fazla yük bindiği için bu durum böbrek yetmezliğine neden olur. Ayrıca protein tozu yüksek dozda alınınca böbrekte taş oluşmasına da neden olabiliyor. 

Protein tozu yan etkileri içerisinde tabiki karaciğerde var. Sık ve aşırı derecede tüketildiği zaman karaciğer baskı yapabiliyor. Ve bu durum karaciğer yetmezliğine kadar sebep olabilir. Zaman zaman kalp hastalıklarına sebebiyet göstermektedir. Protein tozu kullanılıyor diye diğer gıdalardan uzaklaşmamak gerekir. Kimi zaman ise sindirim bozukluklarına sebep olmaktadır. Bu sebepler dolayısı ile kişiye verilen doz miktarını aşmaması gerekmektedir. Çünkü bazı insanlar doz miktarını çok fazla aldıkları taktirde sonucu ölüm bile olabilir. Bu neden ile oldukça dikkat edilmeli ve gereğinden fazla doz alınmamalıdır. 
]]>
Kuduz Aşısının Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/kuduz-asisinin-yan-etkileri.html Thu, 13 Sep 2018 00:37:23 +0000 Kuduz Aşısının Yan Etkileri; Bir hayvanın ısırmasından dolayı da insanlara bulaşan Rhabdovirus denen virüsünden kaynaklanan kuduz hastalığı için kuduz aşısı yapılmaktadır.  Herhangi bir hayvanın ısırması sonucu kuduz Kuduz Aşısının Yan Etkileri; Bir hayvanın ısırmasından dolayı da insanlara bulaşan Rhabdovirus denen virüsünden kaynaklanan kuduz hastalığı için kuduz aşısı yapılmaktadır.  Herhangi bir hayvanın ısırması sonucu kuduz olma ihtimali vardır.  Bu nedenle hayvan ısırdıktan hemen sonra kuduz aşısı yapılması gerekmektedir.  İki çeşit kuduz aşısı bulunmaktadır.  Bunlar radivac ve hdcv'dır.  Bu aşılar kişinin özelliklerine ve ısıran hayvanın özelliklerine göre kuduz virüsünün yok edilmesi için yapılmaktadır.

Kuduz Aşısı Nerede ve Nasıl Yapılır

Kuduz hayvanın ısırmasından sonra hastaneler de toplam 5 doz şeklinde yapılmaktadır. 5 doz belli günlerde yapılır.  Hayvanın ısırmasının ardından ilk gün, 3. 7. 14. ve 28. günlerde yapılır. Kuduz aşısı uman doktor tarafından yapılması gerekmektedir.  Kuduz aşısı çocuklarda uyluk bölgesinde yapılırken yetişkinlerde omuz başında yapılmaktadır.  Kuduz aşısı hiç bir zaman kalçaya yapılmamaktadır.  Kalçaya yapılan kuduz aşısı vücuda yayılmadan etkisini kaybetmektedir. 

Kuduz Aşısının Yan Etkileri 

Her aşının yan etkisi olduğu gibi kuduz aşısının da yan etkisi bulunmaktadır. Kuduz aşısının  özellikle vurulduğu bölgede kızarıklık meydana gelmektedir. Kızarıklık zamanla şişlik, ağrı ve kaşınma izlemektedir.  Kuduz aşısının genel yan etkileri bunlardır. Fakat bazı vakalar da  kuduz aşısı yapıldıktan sonra kişi de karın ağrısı, baş dönmesi ve kusmada görülmektedir.
]]>
Neurontin Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/neurontin-yan-etkileri.html Thu, 13 Sep 2018 05:53:20 +0000 Neurotin yan etkileri, tıp içerisinde kullanılan ilaç arasında bulunur. Genellikle antiseptik ilaç grubu içerisinde bulunmaktadır. Özellikteki  sinir sistemindeki hasarın giderilmesinde kullanılır. Bununla birlikte oluşan ağrıl Neurotin yan etkileri, tıp içerisinde kullanılan ilaç arasında bulunur. Genellikle antiseptik ilaç grubu içerisinde bulunmaktadır. Özellikteki  sinir sistemindeki hasarın giderilmesinde kullanılır. Bununla birlikte oluşan ağrıları giderir. Ayrıca hastada görülen uyuşma, ağrı halsizlik, karıncalanma, bıçak saplanması, kramp, yüksek ateş, zonklama şeklinde ağrı, çarpıntı gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Neurotin kullanırken bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. Özellikle ilaçta bulunan içerik sebebiyle bazı kişilerin alerjisinin tetiklenmesine neden olur.

Neurotin yan etkileri, içerisinde özellikle ani pankreas iltihabı bulunan kişilerin doktoru bu durumdan bilgilendirmesi gerekir. İlacın yan etkisi olarak hemorajik pankreas iltihabı belirtisi gösterir. Kullanılan ilacın aniden bırakılması sara etkilerine neden olur. Kullanılması ile birlikte kişi morfinin tedavisi görüyor ise sinir sistemi içerisinde olumsuzluklar yaşanır. Ayrıca Neurotin yan etkileri, tedavi süreci içerisinde abapentin tedavisi gören kişilerin düşüncelerinde olumsuzlukların artması nedeniyle ilacın kullanılmaması gerekir. Bu sebepten dolayı kişi de herhangi bir hastalık veya ilaç kullanımı bulunuyor ise doktorun bilgilendirilmesi önemlidir. Hamilelik ve emzirme döneminde kesinlikle kullanılması tavsiye edilmez. Şimdi oluşan diğer yan etkilerini anlatalım. Bu gibi belirtilerde vakit kaybedilmeden doktora gidilerek gerekli tetkiklerin ve tedavinin yapılması gerekir. Bu süre içerisinde ilaç kullanımı bırakılır.  İlacın yan etkilerinin fazla olması sebebiyle doktor kontrolü dışında kesinlikle kullanılması tavsiye edilmez.

Neurontin yan etkileri neler
 • İlaç kullanımı süresi içerisinde kişinin yüz,el, dudak, göz etrafında şişkinlik görülmesi belirtileri içerisinde bulunur. 
 • Saç dökülmesi, deride kaşıntı ve kızarıklık gibi alerjik reaksiyonlar oluşturduğu belirtilmektedir. Bu gibi durumlarda doktorların bilgilendirilmesi gerekir.
 • Bazı kişilerde koordinasyon bozukluğuna neden olur. 
 • Kişinin Viral enfeksiyon problemi yaşadığı belirtilir. İlaç kullanımı süresi içerisinde kişinin kendisini uyuşuk hissetmesi, bir şey yapmama hissi ve halsizlik gibi belirtiler yaşadığı görülür.
 • Neurotin yan etkileri, içerisinde kişide baş ağrısı ve baş dönmesi yaşanır. 
 • Kişinin kendini yorgun hissetmesi görülür. 
 • Bacak, kol, yüz, gözde kısmında kasılmalar meydana gelir.
 • Hastada sarsıntılı hareketler gözlenir. 
 • Konuşmada problem yaşanması ortaya çıkarken, bazı hastalarda bilinç kaybına neden olduğu belirtilmektedir. 
 • İlaç kullanımı süresi içerisinde kişi de uyumaya problemleri yaşanır. 
 • Ayrıca titreme, dilde hassasiyet, his kaybı, koordinasyon eksikliği gibi belirtiler ortaya çıkar.
 • Göz hareketlerinde olağan dışı durumlar gözlenir. 
 • Hastanın reflekslerinin kaybolmasının yanı sıra reflekslerin de artış veya ani azalma oluşturur. 
 • Kişide akciğer iltihabı, idrar yolu enfeksiyonu, kulak iltihaplanması, solunum yolu enfeksiyonu, akyuvar sayımı düşüklüğü gibi belirtileri ortaya çıkar.
 • Bazı kişilerde iştahsızlık oluştururken, bazı kişilerin iştahında açılma yapar. 
 • Hastada depresif durumlar ortaya çıkar. Özellikle asabiyet ve sinirlilik, başkalarına karşı içerisinde kızgınlık hissinin oluşmasına neden olur. 
 • Bazı hastalarda depresyon, kaygı bozukluğu, düşünme problemi, görme bozukluğu, denge bozukluğundan dolayı ortaya çıkan Vertigo gibi durumlar ortaya çıkar. 
 • Kan basıncını yükselir. Nefes almada problem yaşanır. 
 • Ağız ağrısı, öksürük, hırıltılı nefes alıp verme problemi gözlenir. 
 • Neurotin yan etkileri, içerisinde şiddetli karın ağrısı, yemek yeme sonrasında hazımsızlık, ilacın etkilerine bağlı kabızlık veya ishal gibi durumlar gözlenir. 
 • Boğazda ve ağızda kuruluk hissi meydana gelir. 
 • Vücudun belirli bölümlerinde morarma, döküntü, kaşıntı oluşur. Vücut içerisinde sırt ağrısı, eklem ağrısı, kas ağrısı, belirli]]> Prozac Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/prozac-yan-etkileri.html Thu, 13 Sep 2018 17:24:30 +0000 Prozac ilacı; Sinir hücreleri arasındaki iletişimi sağlayan serotinin maddesinin normal düzeye gelmesini sağlayan bir ilaç türüdür. Bu ilaç depresyon sorunları, bulimia nevroza ve buna benzer psikolojik rahatsızlıklar ve psikolo Prozac ilacı; Sinir hücreleri arasındaki iletişimi sağlayan serotinin maddesinin normal düzeye gelmesini sağlayan bir ilaç türüdür. Bu ilaç depresyon sorunları, bulimia nevroza ve buna benzer psikolojik rahatsızlıklar ve psikolojik hastalıklar için kullanılmaktadır. Her ilaçta olduğu gibi prozac adlı ilaçta da yan etkiler bulunmaktadır. Bugün ki makalemizde prozac adlı ilacın yan etkileri ve dikkat edilmesi gerekenleri hakkında bilgi vereceğiz.

  Prozac yan etkileri;
  • Prozac adlı ilaç bulantı, baş dönmesi gibi sorunlara neden olmaktadır.
  • Ayrıca bu sorunların yanında uyku sorunlarına, iştah kaybına, yorgunluk gibi sorunlara da yol açabilmektedir.
  • Ciltte morarmalar, kusma olayının yaşanması, kas zayıflığı, intihar düşüncesi gibi sorunlar da ortaya çıkabilir.
  • Prozac adlı ilaçta alerjik sorunlar fazla görülmez ama yine de bazen ortaya çıkabilmektedir. Bunlar fazla kaşıntı, döküntü, baş dönmesi gibi sorunlardır.
  • Prozac bilinç bulanıklığına neden olabilme özelliğine sahiptir.
  • Prozac halisünasyon görülmesine, huzursuzluğa da sebep olabilmektedir.
  Prozac ilacı kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlar;
  • Eğer prozac adlı ilaca alerjiniz olduğunu biliyorsanız ilacı kullanmamanız gerekmektedir. Aksi taktirde büyük sorunlara yol açabilir ve sizi kötü bir duruma düşürebilir.
  • Eğer prozac ilacını kullanıyorsanız alkol almamanız gerekmektedir. Alkol ilacın yan etkilerinde artış sağlamaktadır.
  • Eski dönemlerde nöbet gibi şeyler geçirdiyseniz veya sara hastalığınız var ise bu ilacı kullanırken doktorunuza danışarak kullanmanız gerekir.
  • Eğer karaciğer ile bir sorununuz veya hastalığınız varsa bu ilacı kullanırken ve dozunu ayarlarken doktorunuza sorarak ve danışarak bu işi yapınız. Aksi taktirde karaciğeriniz size kötü sorunlar çıkartabilir.
  • Şeker hastalığı, kalp ile ilgili sorunlar veya hastalıklar veya idrar söktürücü ilaçlar gibi şeyler kullanıyorsanız veya bu hastalıklar sizde var ise yine bu ilacı kullanırken doktorunuza danışarak ve doktorunuza sorarak kullanmanız gerekmektedir.
  • Prozac adlı ilacı kullanmaya başladığınızda anında etkisini göstermez. Bu ilaç etkisini 3.5-4 hafta sonra göstermeye başlar. Bu yüzden ilacı bırakmaya çalışmayınız
  ]]>
  Levotiron Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/levotiron-yan-etkileri.html Thu, 13 Sep 2018 20:59:25 +0000  Levotiron yan etkileri, çoğumuzun bilmediği önemli konular arasında yer alır. Levotiron ilacının etken maddesi sodyumdur. Levotiron tiroid hormonunu yapay olarak üretmeyi sağlayan bir ilaçtır. Tiroid bezi vücudun enerji ve metab Levotiron yan etkileri, çoğumuzun bilmediği önemli konular arasında yer alır. Levotiron ilacının etken maddesi sodyumdur. Levotiron tiroid hormonunu yapay olarak üretmeyi sağlayan bir ilaçtır. Tiroid bezi vücudun enerji ve metabolizmasını düzenlemek için tiroid hormonunu üretir. Tiroid bezi bu hormonu üretemezse Levotiron ilacı onun yerine yapay olarak tiroid hormonu üreten bir ilaçtır. Levotiron yan etkileri prospektüslerde yerini alır. Fakat çoğumuz Levotiron yan etkileri bölümünü okumaya özen göstermeyiz. Biz de size Levotiron yan etkilerini aşağıda düzenledik. B yan etkilerden herhangi biri görülürse doktorunuza başvurmanızda fayda vardır. Doktorunuz sizin için birkaç günlüğüne tedaviye ara verir veya yan etkilerin ortadan kalkması için ilacın dozunu biraz düşürebilir.  Eğer şeker hastalığınız, kalp hastalığınız, anemi, hipofiz veya böbreküstü bezleri ile ilgili problemleriniz veya kanda pıhtılaşma gibi sağlık sorunlarınız varsa bu ilacı kullanmadan önce mutlaka doktorunuza başvurunuz. Levotiron yan etkileri en çok bu ilaçla birlikte kullanılan ilaçların etkileşimi sonucu ortaya çıkar. Levotiron ile etkileşecek birçok farklı ilaç vardır. Doktorunuza kullandığınız bütün ilaçlar hakkında bilgi veriniz. Doktorunuza danışmadan da başka bir ilaç kullanmayınız. 

  Levotiron Yan Etkileri
  • Hormonal hastalıklar.
  • Baş ağrısı, titreme, huzursuzluk, uykusuzluk ve iştahsızlık gibi durumların ortaya çıkması.
  • Boğaz ve yüz şişliği meydana gelmesi.
  • Kalp ritmi bozukluğu ve çarpıntı oluşması.
  • İshal ve kusmaların başlaması.
  • Mide ve bağırsak hastalıklarının meydana gelmesi.
  • Kalp sıkışması, göğüs ağrıları ve kalp atımında hızlanmalar gözlenmesi.
  • Ateşlenme, terleme ve aşırı kilo kaybının meydana gelmesi.
  • Bağ doku ve kemik hastalıkları oluşması. 
  • Deri ve deri altı doku hastalıkları oluşması. 
  • Gastrointestinal hastalıklar meydana gelmesi.
  • Genel bozukluklar ve uygulama bölgesine ilişkin hastalıklar. 
  • Kardiyak hastalıklar meydana gelmesi.
  ]]>
  Tranko Buskas Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/tranko-buskas-yan-etkileri.html Fri, 14 Sep 2018 05:20:09 +0000 Tranko Buskas yan etkileri; Tranko buskas turuncu renkte bir ilaç olup kullanıcıları üzerinde kaygı giderici ve kas gevşetici etkilerinden dolayı tercih edilmektedir.İçeriğindeki etken madde sayesinde sindirim sistemi organları, ü Tranko Buskas yan etkileri; Tranko buskas turuncu renkte bir ilaç olup kullanıcıları üzerinde kaygı giderici ve kas gevşetici etkilerinden dolayı tercih edilmektedir.İçeriğindeki etken madde sayesinde sindirim sistemi organları, üreme sistemi organları ve idrar yolları gibi iç organlardaki düz kaslar üzerinde gevşetme etkisi oluşturarak spazm (kramp) giderici bir etki yaratmakta ve dolayısı ile rahatlamayı sağlamaktadır. Genellikle psikolojik gerginliklere bağlı olarak gelişen ve karın kısmında hissedilen spazmları gidermek amacıyla kullanılmaktadır. 

  Tranko Buskas yaygın olmayan yan etkiler olarak;
  • Ağız kuruluğu,
  • Mide bulantısı, karın ağrısı
  • Baş ağrısı,
  • Baş dönmesi,
  • Deride kızarıklık veya alerji gibi bulgular,
  • Kalp atımlarında hızlanma sayılabilir.
  Tranko Buskas nadiren görülen yan etkiler olarak;
  • Nefes alıp vermede güçlük, yüzeysellik, solunum yollarında daralma ve ciddi alerjik reaksiyonlar(nefes borunuzda ani tıkanmaya ve şoka sebep olabilecek anaflaksi adı verilen hastalık),
  • İdrar yapmada güçlük çekilmesi,
  • Düşünce reaksiyonlarını bozan yan etkiler olarak sinirlilik, öfke, huzursuzluk, intihar düşünceleri, uyku düzensizlikleri-bozuklukları (özellikle yaşlı hastalarda sıklıkla gözlemlenen bir durumdur) gibi sıkıntıların gelişmesi,
  • Anormal kanamalar veya deride morarmaların oluşmaya başlamasından söz edilebilir.
  Tranko Buskasın çok nadir olarak görülen yan etkileri ise şöyle sıralanır:

  • Baygınlık halleri, sersemleme,akıl karışıklığı, bellek fonksiyonunda bozulma, geçici olan konuşma bozuklukları veya yürüme sorunları gibi hareket kabiliyetlerin deki bozulmalar,
  • Göz bebeklerinde titreme, bulanık görme ve nesneleri çift görme dahil görme bozuklukları,
  • Deri renginde sarıya çalar renk oluşması, idrarın kola renginde yani kahverengi çıkması gibi karaciğer işlevlerinde bozulmaya işaret eden bulgular,
  • Nöbet benzeri kas kramplarının meydana gelmesidir.
  Yukarıda sayılan yan etkileri dışında gerçekleşme sıklıkları belirtilmemiş olan diğer yan etkileri olarak; tedavi edilmemiş göz tansiyonu olan hastalarda göz içi basıncının yükselmesi, sindirim ve boşaltım sisteminde yavaşlamadan bahsedilmektedir.

  Tranko Buskasın aşağıda belirtilen durumlara etkisinin ne olduğu ise henüz belirlenememiştir
  • Adet kanamaları miktarı ve düzeninde bozukluklar, cinsel istekte azalma,
  • Kan basıncında genelde hafif düzeyde bir azalma olması hali,
  • İshal veya kabızlık gelişmesi,
  • Terleme miktarında azalma olması veya terlemenin tamamen durması.
  ]]>
  Paxera Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/paxera-yan-etkileri.html Fri, 14 Sep 2018 20:13:15 +0000 Paxera yan etkileri, beyinde salgılanan sinir hücreleri arasındaki iletimi ve ruh halinin denetimini sağlayan bir ilaçtır. Ayrıca hormonları düzenler. İlaç kimyasal etki ederek serotoninin düzeyini normale dönüştüren sakinleşt Paxera yan etkileri, beyinde salgılanan sinir hücreleri arasındaki iletimi ve ruh halinin denetimini sağlayan bir ilaçtır. Ayrıca hormonları düzenler. İlaç kimyasal etki ederek serotoninin düzeyini normale dönüştüren sakinleştiren bir ilaçtır. Mutluluk hormonlarını meydana getirir. Depresyon ilacı  olarak bilinir ve sinir bozukluğu, yükseklikten korkma, baş dönmesi tedavilerinde kullanılır. Her ilacın olduğu gibi paxera yan etkileride vardır.
  Kişinin  yaşadıklarına bağlı travma, ani korku ve panik atak durumları içinde ayrıca kullanılmaktadır.
  Tedaviye başladıktan 1 hafta sonra kişi rahatlar ve huzurlu bir yaşam sürmeye başlar. Tabi bu durum için ilacı düzenli bir şekilde kullanmak gerekir. Paxera yan etkilerinden zarar görmemek için doktorun tavsiyesi üzerine ve alınabilecek dozda alınmalıdır. Tedavi dışında kullanımı hasta için zararlı  olabilir.

  Paxera yan etkileri nelerdir

  İlaç fazla alındığı zamanlarda,
  • Şiddeti artar ve bilinç kaybına neden olur. 
  • Kişide halsizlik hissi meydana gelir.
  • Bir anda halsizlik ile mide bulantısı görülür. 
  • Cinsel dürtü ve fonksiyonlara değişiklik meydana gelir.
  • Tedirginlik hissi oluşur.
  • Birden bire meydana gelen titreme durumu görülmesi mümkündür.
  • Uyuyamama durumu veya sürekli uyku modu görülür. Buna bağlı olarak kişi sersem gibi olur.
  • Sürekli baş ağrısı meydana gelebilir.
  • Görme bozukluğu ve bulanık görme durumu oluşur. 
  • Ağız kuruluğu görülür.
  • Kişi bünyesine göre kabızlık veya ishal durumu meydana gelir.
  • Sürekli terleme görülür.
  • Bünyeye göre zayıflama veya kilo alma durumu oluşur.
  • Anormal rüyalar görme ve halisulasyon durumu meydana gelir.
  • Nabızda hızlanma.
  • Deride veya ağızda yaralar meydana gelir.
  • Göz bebeğinde büyüme durumu.
  • Deride döküntülü kızarıklık görülür. 
  • Kişiye göre idrar yapamama veya idrarını tutamama durumu görülür. 
  • Kadınlarda veya erkeklerde çok fazla göğüste süt salgılama görülür. 
  • Kanda sodyum düzeyi azalır buda genellikle yaşlılarda seyir eder.
  • Karaciğer enzimlerinde artma görünür.
  • Genital bölgede kabarcık ve yanma meydana gelir
  • Kol ve bacaklarda şişme oluşur. 
  • Sindirim sisteminde kanama.
  • Cildin gün ışığı gördüğü durumda hassasiyet oluşması.
  • Davranış bozukluğu.
  • İntihara kalkışma durumu ve psikolojik çöküntü meydana gelir.
  • Rüyada bozukluk ve ne gördüğünü hatırlamama durumuda paxera yan etkileri arasında yer alır.
  ]]>
  Thincal Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/thincal-yan-etkileri.html Sat, 15 Sep 2018 18:23:01 +0000 Thincal yan etkileri, kullanan bireye göre değişiklik göstermekle beraber her hastada muhakkak görülmektedir. Halk arasında zayıflama hapı olarak da bilinmektedir. Kilo vermek isteyen bireylerin diyetisyene başvurmaksızın kendi kaf Thincal yan etkileri, kullanan bireye göre değişiklik göstermekle beraber her hastada muhakkak görülmektedir. Halk arasında zayıflama hapı olarak da bilinmektedir. Kilo vermek isteyen bireylerin diyetisyene başvurmaksızın kendi kafasına göre kullanıp ardından yaşadıkları sorunlarla anılan bir ilaçtır. İlaç, midede eriyen kapsüller şeklindedir. Obezitenin klinik tedavisinde kullanılır. İnce bağırsaktan yağların emilimini engellediği için kilo alımını durdurur hatta kilo verimi sağlar. On sekiz yaş altı grubunda kullanımı, sıkı bir doktor tabibi gerektirmektedir. On iki yaş altı çocuklarda ise kullanımı önerilmemektedir. 

  Thincal yan etkileri nelerdir
  • Sık sık tuvalete çıkma isteği
  • Bağırsaklarda aşırı hareketlilik
  • Diyare
  • Şiddetli karın ağrısı
  • Mide bulantısı
  • Kusma
  • Baş ağrısı
  • Abdominal ağrı ve şişlik hissi
  • Diş etlerinde şişme
  • Cilt mukozasında kuruluk
  • Deride döküntü, kızarıklık
  • Siyah veya kanlı dışkılama
  • Halsizlik
  • Kan şekerinde düşme
  • Sıvı volüm eksikliği
  • Böbreklerin işlevselliğinde bozulma
  • Sarılık
  • Ciltte içi su dolu kabarcıklar
  • Göğüste baskılanma hissi
  • Nefes almada zorlanma
  • Karaciğer enzimlerinde artma
  Yukarıda bulunan durumlar çok ciddi yan etkilerdir. Her hangi birinin veya bir kaçının görülmesi halinde derhal uzmana başvurulmalıdır. Bu yan etkiler dışında beklenmedik her hangi bir sorun oluştuğu takdirde de doktor ve eczacı bilgilendirilmeli, gerekirse ilaç durdurulmalıdır. Hamile ve emziren kadınların kullanılması önerilmemektedir. Fakat yine de doktor takibinde düşünülebilir. Thincal yan etkilerini en aza indirgemek hastanın elinde olabilmektedir. Prospektüsü okuyan ve ilaç hakkında bilinçlenen hasta, bu etkilerden kendini koruyabilmektedir. Doktor kontrolü olmaksızın kesinlikle kullanılmamalıdır. 
  ]]>
  Matofin Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/matofin-yan-etkileri.html Sat, 15 Sep 2018 21:08:04 +0000 Matofin yan etkileri, tıp içerisinde bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçtır. İçerdiği etken madde metformin hidroklorürdür. Rengi beyaz tablettir. Özellikle insilüne bağımlı olmayan şeker hastala
  Matofin yan etkileri, tıp içerisinde bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçtır. İçerdiği etken madde metformin hidroklorürdür. Rengi beyaz tablettir. Özellikle insilüne bağımlı olmayan şeker hastalarının tedavisini sağlamak için kullanılan ilaçlardan bir tanesidir. Genellikle yetişkinlerde, aşırı kilolu hastalarda ortaya çıkan şeker hastalığının tedavisi için yapılan diyet tedavisi tek başına şekeri ortadan kaldırmadığı için ağız yolu ile kullanılan tablettir. Ancak Matofin yan etkileri, sebebiyle kullanımı esnasında dikkat etmesi gerekir. Özellikle böbrek yetmezliği bulunan yada böbrek bozukluğu olan kişilerin doktor kontrolü ile kullanması gerekir. Ayrıca şeker hastalarınsa açlık halinde kanda aşırı miktarda asit birikimi nedeniyle meydana gelen diyabetik koma öncesi durumlarda dikkatli kullanılması gerekir. 

Matofin yan etkileri, nedeniyle ciddi enfeksiyon yaşayanların, yakın geçmişte kalp krizi geçirenler, akut alkol zehirlenmesi, karaciğer yetmezliği, alkolizm olanların doktor kontrolünde kullanması gerekir. Ayrıca hamilelik ve emzirme döneminde kullanılması sakınca eder. Bu süreç içerisinde ilaç kullanırken beklenmeyen etki görülür ise vakit kaybedilmeden tedavi gerekir. Böbrek fonksiyonlarında bozukluk oluşursa dikkatli kullanılması gerekir. Saydıklarımız dışında başka beklenmeyen etkiler görüldüğünde hemen doktorla görüşülmesi gerekir. Bu sebepten dolayı ilaç kullanma talimatının okunarak kullanılması gerekir.

Matofin yan etkileri neler
 • Yaşlı hastalarda böbrek fonksiyonları azalmış olması nedeniyle kullanılmamalıdır. 
 • İdrar söktürücü ilaç veya yüksek tansiyon tedavisine devam ederken kullanılması başka sıkıntılar oluşturur.
 • İçerdiği etken madde Laktik asidoz metforminin vücutta depolanması nedeniyle ciddi bir metabolik komplikasyondu oluşabilir. 
 • İlaç kullanımı ile birlikte ciddi böbrek yetmezliği yaşanabilir. 
 • Kişide bulunan yetersiz diyabet kontrolü, uzun süreli diyet, ketozis oluşumu ile sıkıntı oluşturur. 
 • Karaciğer yetmezliği, doku hasarı nedeniyle laktik asidoz görülebilir. Bu durumdan şüphelenildiği zaman doktorun tedaviyi sonlandırması gerekir. Bu durum sonucunda hastanın derhal hastaneye yatırılması önemlidir. 
 • Her hangi bir cerrahi müdahale yapılacaksa doktorun hastanın kullandığı ilacı söylemesi gerekir. Müdahaleden iki gün önce ilç kullanımının bırakılması gerekir. 
 • Matofin yan etkileri, özellikle ergenlik öncesi çocukların vücudunda metformin etkisinin takip edilmesi gerekir. Ergenlerde ise  özellikle 10 ile 12 yaş arası çocuklarda vereceği etkilerden dolayı dikkatli kullanılması tavsiye edilir.
 • İlacın kullanımı esnasında hastanın doz kullanımına dikkat etmesi gerekir. Ayrıca ilaç kullanımında karbonhidrat dağılımı içeren diyetlerine devam edilmesi yan etkilerinin azaltılmasını sağlar. 
 • Özellikle aşırı kilosu olan hastaların enerji kısıtlama diyetine uygun ilaç kullanımı gerekir.
 • Bazı hastalarda B12 vitamini seviyesi düşüşüne neden olur. 
 • Matofin yan etkileri, laktik asit birikmesine neden olur.
 • Ayrıca bazı hastalarda anormal karaciğer fonksiyon testleri uygulamasında  karaciğer iltihaplanması oluşmasına neden olduğu belirtilir. 
 • Oluşan bu belirtiler son derece ciddidir. İhmal alınmadan tıbbi müdahale yapılması gerekirken hastanın hastaneye yatırılmasına gerek olabilir.
 • Bazı kişilerde ilaç kullanımı ile birlikte kızarıklık ve kaşıntı oluşturur.
 • Matofin yan etkileri,  içerisinde  kişide mide bulantısı meydana getirir.
 • İlacın yan etkisi nedeniyle kusma meydana gelir.
 • Şiddetli karın ağrısı, kramp gibi belirtiler gözlenir. 
 • İlaca karşı vücudun verdiği tepki sonucu iştah kaybı sonucu kilo verilmesi gözlenir. 
 • Bu süreç içerisinde kişinin yemek yemesi esnasında yutma sorunu yaşamasının yanında tat almada sıkıntı yaşanması gibi şikayetler gözlenir. 
]]> Benexol Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/benexol-yan-etkileri.html Sun, 16 Sep 2018 20:11:05 +0000 Benexol yan etkileri, tıp içerisinde kullanılan ilaçlardan bir tanesidir. Özellikle şiddetli yaşanan ağrıların dindirilmesi amacıyla kullanılır. Doktorun uygun gördüğü doz gereği kullanılması önemlidir. Benexol t
Benexol yan etkileri, tıp içerisinde kullanılan ilaçlardan bir tanesidir. Özellikle şiddetli yaşanan ağrıların dindirilmesi amacıyla kullanılır. Doktorun uygun gördüğü doz gereği kullanılması önemlidir. Benexol tabletinin bir tanesinde 250 mg Bı vitamini, 250 mg B6 vitamini ve 1 mg B12 vitamini bulunur. Kişide bulunan eklem iltihabı, eklem ağrısı, eklem çevresi iltihabı,  kramplar, siyatik, bel ağrısı,  kas ağrısı, romatizmal ağrılar gibi diğer ağrı durumlarda Benexol kullanılır. Ayrıca kalp kası bozukluğu, ameliyat sonrası ortaya çıkan kusmalarda kullanılır. Ateşli romatizma, radyasyon hastalığında ve alkolizm sırasında görülen zehirlenmelerde tedavi içerisinde içeriğinden faydalanmak için kullanılır. 

Benexol yan etkileri,sebebiyle kullanmadan önce mutlaka kullanma talimatı okunmalıdır.  İlacın içindeki maddelerden birine karşı alerjiniz varsa kullanılmaz. Hamile ve emzirme döneminde kullanılması sakıncalıdır. 12 yaşından küçüklerin kullanması yan etkisini artırır. Benexol yan etkileri,sebebiyle karaciğer veya böbrek yetmezliğinde kullanılması önerilmez. Kişide bulunan Vitamin B12 konsantrasyonunun düşmesi sonucu yan etkisini artıracağı için doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Ayrıca kullanım dozunun üzerinde alınması konsantrasyonda düşüklüğe sebebiyet verir.. Özellikle benexolün üç aydan daha uzun süre doz alımı yetersiz şekilde yapılmış ise sinir sistemi ile ilgili bir çok sıkıntının ortaya çıkmasına neden olur. Benexol yan etkileri, B6 vitamini içermesi nedeniyle hamilelik döneminde kullanılmamalıdır. Ayrıca çocuk isteyen bayanların tedavi süreci içerisinde doğum kontrol uygulaması gerekir. Bu süreç içerisinde hormonal doğum kontrol yöntemlerine etkisi yoktur. Bu süreç içerisinde başka ilaç kullanılıyor ise mutlaka doktorun bilgilendirilmesi gerekir. Doz aşımı vakası kapsamında ortaya çıkan belirtiler şöyledir. Benexol yan etkileri içerisinde hapın içilmesinin unutulması üzerine fazla doz alınması  yan etkilerin çoğalmasına neden olur. Hapın içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler yaratır.

Benexol yan etkileri neler  
 • Hareketlerde koordinasyon bozukluğuna neden olur.
 • Ani başlayan bulantı, baş ağrısı ortaya çıkartır. 
 • Kişinin belirli yerlerinde uyuşma, uyuklama hali gözlenir. 
 • Çoğunlukla kalp ve karaciğer hastalıklarının artış göstermesi
 • Kan folik asit konsantrasyonların da azalma problemi ortaya çıkar. 
 • Bazı kişilerin vücudunda kızarıklık ortaya çıkar. 
 • Ayrıca içi su dolu kabartılar nedeniyle kurdeşen oluşumu gözlenir. 
 • Vücut içerisinde döküntüler ortaya çıkar.
 • Yüzde, el ve ayak bölümünde şişlik oluşumuna etki eder. 
 • Bazı kişilerde hırıltıl ile birlikte nefes alıp vermede zorluk yaratır. 
 • Ciltte kabarıklık yaşanır. 
 • Baş dönmesi, baş ağrısına neden olur.
 • Beyine ve omuriliğe bağlanan sinirlerin hasar görmesine neden olacak durumlar oluşturabilir. 
 • Uykulu durum veya uykuya eğilim durumuna neden olur.
 • Sıcaklık veya titreşim uyarılarının algılanmasında ortaya çıkan sıkıntılar
 • Karaciğer, kalp, kas dokusu, böbrek veya beyinde olan bir doku değerlerinde değişiklik yaratır.
 • İlacın etkilerine bağlı ortaya çıkan ishal gözlenir.
 • Bağırsakta oluşan bozukluk ile birlikte kişide hap kullanımı süresince hazımsızlık oluşturur. 
 • Ani başlayan bulantı ortaya çıkar.
 • Karın ağrısı, kramp yaşanmasına neden olur. 
 • İlaç kullanımından sonra oluşan idrar kokusu Benexol yan etkileri, içerisinde yer alır. 
]]>
Lazerin Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/lazerin-yan-etkileri.html Mon, 17 Sep 2018 06:01:32 +0000 Lazerin Yan Etkileri, Lazer günümüzde artık oldukça yaygın ve en çok güzellik amaçlı uygulanan yöntemlerden birisidir. Genellikle en çok bayanlar lazer yaptırsa da artık erkeklerinde ilgi alanına girmektedir. Lazer denildiğinde Lazerin Yan Etkileri, Lazer günümüzde artık oldukça yaygın ve en çok güzellik amaçlı uygulanan yöntemlerden birisidir. Genellikle en çok bayanlar lazer yaptırsa da artık erkeklerinde ilgi alanına girmektedir. Lazer denildiğinde akla ilk gelen fazla tüylerden kurtulmaktır. Vücutta hemen hemen her bölgeye uygulanan bu yöntem uzmanlar tarafından yapılmadığı takdirde kalıcı ve önemli sorunlara neden olabilirler. Çünkü lazer yanlış bir harekette yada yanlış bir uygulama sonucunda kalıcı izlere yola açabilir. Uygulama yapılırken en dikkat edilmesi gereken durumlardan biriside yapılacak olan lazer ışınının cilt rengine göre düzgün ayarlanmasıdır. Aksi halde vücuda fazla verilen lazer ışını deride sorunlara yol açabilir.

Lazerin yan etkileri nelerdir

Lazerin vücutta görülen yan etkilerinden bazıları geçici olmaktadır. Ancak bazıları da kalıcı ve ciddi etkiler olabilmektedir. Örneğin lazer uygulamasının hemen sonrasında ciltte kızarıklık yaşanması geçici bir durum olmaktadır. En geç 2 gün içinde kendiliğinden geçerek kaybolur. Yada kıl köklerinde hafif ve küçük şişlik oluşması normal karşılanmaktadır. Lazerin yan etkileri ise şu şekilde sıralanır:
 • Vücutta uçuk gibi yaralar görülebilir.
 • Vücutta çatlaklar ve soyulmalar gözlemlenebilir.
 • Su dolu kabarcıklar oluşabilir.
 • Yaşlılıkta oluşan kırışıklıklar belirginleşebilir.
 • Lazer yapılan bölgede ağrılar meydana gelebilir.
 • Normalin dışında bir şişlik oluşabilir ve bununla birlikte kaşıntı oluşabilir.
 • Ciltte lekelenme yaşanabilir.
 • Yapılan bölgede kararma yaşanır.
 • Kalıcı ve geçmeyecek olan yanıklar yaşanır.
 • Cilt renginde aşırı bir kalıcı solma durumu meydana gelir.
Lazerin yan etkileri her ne kadar geçici yada bir ihtimal kalıcı olsada bu durumu yaşamamak birazda kişinin elinde olan durumlardan birisidir. Örneğin ilk olarak profesyonel bir uzmana karar vererek vücuttaki bütün hormonal tetkiklerin yapılması ve herhangi bir durumun olmadığından emin olunması gerekmektedir. Ayrıca lazere giderken kişi kendi cilt rengi ile gitmelidir yani öncesinde herhangi bir güneş yanıklarına maruz kalınmamış olunmalıdır. Birde lazer yaptırırken en önemli nokta ise ağdadan uzak durulmasıdır.
]]>
Misol 50 Mg Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/misol-50-mg-yan-etkileri.html Mon, 17 Sep 2018 21:15:01 +0000 misol 50 Mg yan etkileri, tıp içerisinde belli hastalıkların tedavisinde kullanılır. Kaplı tablet halinde içerisinde Mikrokristalin selüloz PH 102, Laktoz monohidrat, Magnezyum stearat, PVP K 30, Aerosil 200, Kroskarmelloz sodyum,  misol 50 Mg yan etkileri, tıp içerisinde belli hastalıkların tedavisinde kullanılır. Kaplı tablet halinde içerisinde Mikrokristalin selüloz PH 102, Laktoz monohidrat, Magnezyum stearat, PVP K 30, Aerosil 200, Kroskarmelloz sodyum,  Film kaplamalı ilaçtır. İlacın şekli oval, çentikli, beyaz renkli tablettir. İçeriği sebebiyle ruhsal çöküntü ve takıntılı davranışlara karşı tedavi amaçlı kullanılan ilaç grubuna dahildir.Ayrıca panik bozukluğu, aşırı huzursuzluk, adet dönemi öncesi duygusal bozukluk, duygusal olarak kişiyi etkileyen bir durumdan sonra oluşan stres bozukluğu tedavilerinde kullanılır. İçerdiği maddeler ile  uyku ilacı veya sakinleştirici olarak kullanılmaz. Doktor kontrolü dışında kesinlikle kullanılamaz. Aksi halde misol 50 Mg yan etkileri,  ile bazı belirtiler göstererek başka hastalıkları tetikler. Ayrıca 6 yaş altındaki çocuklarda kullanılamaz.  Beklenmeyen etkilerde doktorun bilgilendirilmesi gerekir. Misol 50 Mg yan etkileri, içerisinde görülen belirtilere göre doktor ilaç tedaviyi kesebilir. 

Misol 50 Mg yan etkileri Neler
 • Kendiliğinden ortaya çıkan el, yüz ve ayakta kızarıklık oluşurken; bu bölümlerde aşırı duyarlılık durumu oluşabilir. 
 • Ciltte ve göz  etrafında kızarıklıkla seyreden iltihap, kan oturması, şişlik ortaya çıkar.
 • Kişide nefes darlığı, hırıltı şeklinde ses çıkması, nefes almada güçlük çekilmesi, vücudun belirli alanlarında döküntü, kaşıntı  meydana gelebilir.
 • Huzursuzluk, yüksek ateş, zihin karışıklığı, ishal, yüksek tansiyon, kalp atım hızınızda artma ve aşırı terleme oluşturur. .
 • Gözde veya ciltte sarı renk oluşması gözlenir.
 • Misol 50 Mg yan etkileri, uygulan ilaç ile birlikte kişide intihar düşüncesi
 • Yüksek ateş nedeniyle havale geçirilmesine neden olur.
 • Uykusuzluk, yorgunluk, sersemlik hali uykululuk hali
 • Baş dönmesi, boğaz ağrısı, baş ağrısı
 • İshal, ağız kuruluğu, hasta hissetme
 • Cinsel işlev bozukluğu, peniste sertleşme bozukluğu, cinsel istekte azalma yaşanmasına neden olur.
 • İlacın etkisi ile birlikte yemek yememe, iştahsızlık oluştururken, bazı hastalarda ise iştah artışı oluşturur.
 • Ayrıca kabus görme, garip hissetme, ruhsal çökkünlük, kaygı ve sinirlilik ortaya çıkar
 • Diş gıcırdatma, titreme,karıncalanma, uyuşma, kas gerginliği, dikkat eksikliği, kas ağrısı oluşturur.
 • Misol 50 Mg yan etkileri, kişide normal tat almama, kulak çınlaması, görme bozukluğu, sıcak basması, çarpıntı, göğüs ağrısı, sürekli esneme yaratır. 
 • Karın ağrısı, hazımsızlık, kabızlık, gaz, kusma, döküntü, terleme artışı yaşanır. 
 • Soğuk algınlığı,na neden olur. Burun akıntısını ve burun kanamasını tetikler.
 • Bazı kişilerde aşırı mutluluk hali, anormal düşünme, koordinasyon bozukluğu, umursamama, istemsiz kas kasılması, aşırı hareketlilik oluşturur.
 • Duyu azalması, unutkanlık, konuşma bozukluğu, kulak ağrısı, al basması, migren, kas güçsüzlüğü, soğuk terleme, morarma, kalp atımının hızlanması, kalkarken görülen baş dönmesi, yüksek tansiyona neden olur.
 •  Ayrıca yutma güçlüğü, tükürük salgısında artış, geğirme, basur, dilde bozukluk, cilt kuruluğu, göz çevresinde şişme, kurdeşen, sırt ağrısı, kas seğirmesi oluşturur.
 • Misol 50 Mg yan etkileri içerisinde idrar miktarında artış, idrar yapamama, gece idrara çıkma, idrara çıkma sıklığında artış, idrar yapma zorluğu, kadında cinsel işlev bozukluğu,vajinal kanamaya neden olur.
]]>
Lustral 100 Mg Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/lustral-100-mg-yan-etkileri.html Mon, 17 Sep 2018 23:11:13 +0000 Lustral 100 mg yan etkileri, Lustral bilinen en yaygın antidepresan ilacıdır. Her kişi belli dönemlerde yaşadığı olaylara bağlı olarak psikolojik sorunlar yaşayabilir. Depresyon hali kişinin ruh sağlığından, vücudunun tüm b Lustral 100 mg yan etkileri, Lustral bilinen en yaygın antidepresan ilacıdır. Her kişi belli dönemlerde yaşadığı olaylara bağlı olarak psikolojik sorunlar yaşayabilir. Depresyon hali kişinin ruh sağlığından, vücudunun tüm bölgelerine kadar etki eder. Kimi kişiler depresyon halini hafif atlatabilmektedir. Böyle durumlar için lustral ilacını doktorlar hastaya tedavi olarak başlarlar.
Her ilacın olduğu gibi lustral 100 mg yan etkileride kullanan kişilerde mutlaka görülür. Devamlı görünmeyen yan etkiler ilaca yeni başlandığı günlerde kendini mutlaka gösterir. Hafif yan etkiler için geçici bir durum varsayılabilir. Fakat ileri derecede kendini gösteren yan etkilerde mutlaka ilacı kullanmayı kesmeli ve doktora başvurulmalıdır.

Lustral 100 mg yan etkileri, uyku hali tarzında durumları çok fazla yaşattığı için kesinlikle ilacın kullanıldığı ilk dönemler araç kullanımı yapılmamalıdır. Aksi bir durum olmadan kullanıma devam edenler belli bir süre sonra araç kullanmaya devam edebilirler. Araç dışında işi gereği çeşitli aletler kullananlarda bu konuda dkkatli davranmalıdır.
Bu ilacın yan etkileri en aza indirilmek için doktor hastanın yaşına ve kullandığı başka ilaçlara bağlı olarak belli dozajda kullanım ayarlar. Genel olarak günde bir defa aç veya tok olarak alınabildiği bilinir. Lustral 100 mg yan etkileri görülmediği sürece 6 aya kadar kullanım devam eder. Hastanın ilaca herhangi bir alerjisi varsa veya kronik bir rahatsızlığı varsa ilacı kullanırken bu bilgiler doktora verilmelidir. Aynı zamanda kullanım sırasında aşağıdaki yan etkiler görüldüğü zaman derhal doktora bilgi verilmeli ve ilaç kullanımı kesilmelidir.

Lustral 100 mg yan etkileri nelerdir
 • Depresif halin artışı, karmaşık duygular içine girmek (intihar tarzı aşırı kötü duygulara bürünmek)
 • Huzursuzluk
 • Uyku bozukluğu
 • İlacı aldıktan sonra kalp atışlarında sorun yaşanması
 • Deride kızarıklık veya şişme (yüz, göz veya elde yaşanan anormal durumlar)
 • Havale veya nöbet geçirme
 • Yüksek ateş
 • Aşırı terleme
 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • İştahta azalma
 • Halsizlik ve sürekli uyku halinde olma
 • Dikkat eksikliği
 • Titreme
 • Görme bozukluğu (çift görme, bulanık görme veya sürekli gözyaşı oluşumu)
 • Bel ağrısı
 • Cinsel işlev bozukluğu
 • Kulak çınlaması veya duyma bozukluğu
 • Kaslarda iyi kavrayamama oluşması
 • Kas ağrıları
 • Uyuşma ve karıncalanma yaşanması
 • Hayal görme
 • Nefes almada bozukluk
 • Unutkanlık
 • Cildin belli bölgelerinde morarma
 • Hırıltı yaşanması
 • Bağımlılık
 • Burun akıntısı
 • Göğüste ağrı veya sıkışma
 • Dışkıda kan oluşması
 • İdrar yapamama veya idrar kaçırma
 • İshal veya kabız halinde kalma
 • Kilo kaybı veya kilo artışı
 • Bunlarla birlikte karaciğerde işlev bozukluğu meydana gelmeside lustral 100 mg yan etkileri arasında yer alır.
Tüm bu yan etkiler ilacı aldıktan hemen sonra ortaya çıkar. Herkeste meydana gelmesi durumu söz konusu değildir. Fakat bazı hafif yan etkiler çoğu kişilerde meydana gelir. Bazı kötü yan etkiler ise nadir olarak az sayıda kişide meydana gelir. Zaman kaybetmeden doktora gerekli bilgi verilmelidir. Aynı zamanda lustral 100 mg yan etkileri içerisinde bulunan antidepresanı tedavi amaçlı bir maddeden dolayı ortaya çıkar. Bu maddeye karşı bazı vücutlar bu tarz yan etkilerle karşılık verir.
]]>
Majezik Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/majezik-yan-etkileri.html Tue, 18 Sep 2018 12:13:03 +0000 Majezik Yan Etkileri, Majezik günümüzde pek çok kişinin kullanmış olduğu ilaçlardan biri olmaktadır. Bu ilaç genellikle vücutta iltihap oluşumunda ve ağrı oluşması durumunda kullanılan bir ilaçtır. Genellikle oldukça etkil Majezik Yan Etkileri, Majezik günümüzde pek çok kişinin kullanmış olduğu ilaçlardan biri olmaktadır. Bu ilaç genellikle vücutta iltihap oluşumunda ve ağrı oluşması durumunda kullanılan bir ilaçtır. Genellikle oldukça etkili olan ilaçlardan birisidir. Çoğunlukla vücudun hemen hemen her yerinde oluşabilecek ağrıların giderilmesinde oldukça etki göstermektedir. Mazejik genellikle 100 miligram ve 200 miligram olarak iki çeşitte olmaktadır. Bu durum ağrıların şekillerine ve şiddetlerine göre değişmektedir ve ona göre tedavisi uygulanmaktadır. Ancak pek çok kişi ilk ağrıyan yeri için mazejik kullanarak gidermeye çalışmaktadır. Fakat bu oldukça yanlış bir durum olmaktadır çünkü doktor kontrolü dışında ağrı kesici olsa bile kullanılmamalıdır. Majezik günümüzde diş ağrısında, bel ağrısında, bacak ağrısında, baş ağrısında, karın ağrısında, kemik ağrılarında, halsizlik belirtisinde, grip olunduğunda ve bir çok durumlarda akla ilk gelen ilaçlardan biridir. Ancak çoğu uzman şunu özellikle belirtmektedir. Reçetesiz ve doktor kontrolü olmadan kişiler kendi kafalarına kullanmamalıdır.

Majezik yan etkileri nelerdir

Majezik yan etkileri olarak çoğu belirtiler bulunmaktadır. Bu belirtilerin bazıları korkulacak durumlara yol açarken bazıları da ciddi problemlerden olmamaktadır. Majezik yan etkileri ise şu şekilde sıralanmaktadır.

Majezik yan etkileri arasında sık görülen durumları:
 • Majezik yan etkilerinden en sık rastlanan durumlardan biri mide bulantısı olmaktadır.
 • Vücutta aşırı ve ani şekilde şişlik yaşanabilir.
 • Karında durduk yere başlamakta olan ani ağrı
 • Oldukça yüksek ateşlenme görülür.
 • Şiddetli şekilde oluşan titremeler yaşanır.
 • Kişilerde birden iştahtan kesilme görülür.
 • Geçmek bilmeyen bir baş ağrısı oluşabilir.
 • Aşırı terleme ve birden bire oluşan ürpermeler görülür
Mazejik yan etkileri arasında kısmen görülen ve acil müdahale gerektiren durumlar ise şu şekilde sıralanmaktadır.
 • Sürekli kişi kendisini yorgun, bitkin ve halsiz hissetmesine neden olur.
 • Kişilerde nadiren de olsa nefes alıp vermede zorluk yaşayabilir
 • Ciltte aşırı renkte değişimler gözlemlenir.
 • Gözlerde kayma yada bulanık görme gibi durumlara yol açabilir.
 • Kişilerde mide bulantısı yüzünden kusma görülebilir ve bununla birlikte kan gözlemlenebilir.
Ancak bu durumların yaşanması sonucunda kişiler zaman kaybetmeden uzman bir doktora başvurulmalıdır. Çünkü kişiler bu durumu uzatıp gitmediği sürece ciddi problemler ve kötü durumlar yaşanabilmektedir. Ayrıca kişilerin yaşayacağı bu durum majezik ilacının bir yan etkisi olarak meydana gelmiş ise ilaç kesinlikle kullanılmamalıdır ve doktora danışılarak vücuda uygun olup olmadığı mutlaka öğrenilmelidir.
]]>
Atarax Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/atarax-yan-etkileri.html Tue, 18 Sep 2018 20:09:43 +0000 Atarax yan etkileri; Aşırı kaygı, stres, ruhsal sıkıntı, tedirginlik ve huzursuz gibi durumların kontrol altına alınması için kullanılan atarax aynı zamanda kaşıntı problemini de tedavi etmek için de kullanılan bir şuruptu Atarax yan etkileri; Aşırı kaygı, stres, ruhsal sıkıntı, tedirginlik ve huzursuz gibi durumların kontrol altına alınması için kullanılan atarax aynı zamanda kaşıntı problemini de tedavi etmek için de kullanılan bir şuruptur. Etken maddesi hidroksizin dihidroklorür olan atarax şurup içerisinde aynı zamanda sodyum benzoat, etanol, bitkisel arama, saf su, sukroz ve levomentol bulunur. Bazı durumlarda aynı zamanda cerrahi operasyondan evvel yatıştırıcı olarak da kullanılması önerilen bu şurup içerisinde bulunan maddelere karşı duyarlı olan kişilerde birtakım yan etkilerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Atarax yan etkileri aynı zamanda gebelik dönemi, emzirme dönemi ve birtakım maddelere karşı duyarlı olan kişiler tarafından da kullanılmaması önerilir.

Atarax dikkatli kullanılması gereken durumlar, aynı zamanda alkol içeren bu şurubun karaciğer problemi olan kişiler, epilepsi hastaları çocuklar ve alkol bağımlıları tarafından oldukça dikkatli kullanılmasında fayda vardır. Bununla beraber aynı zamanda böbrek yetmezliği, kalp ritim problemleri, mesane tıkanıklığı ve astım hastaları tarafından doktor kontrolünde kullanılmasında gerekir. Ayrıca kas spazmı olan hastalar ve aşırı yaşlılarda atarax yan etkilerinden korunmak için dikkatli kullanılması gerekir. Bu durumlar bu şurubun kullanılamayacağı anlamına gelmez. Fakat kullanırken bir takım durumları bilmeniz ve bu gibi durumlarda ilacının dozunun iyi ayarlanması gerektiğini bilmeniz gerekir.

Atarax yan etkileri nelerdir, atarax şurup kullanılması durumunda ortaya çıkacak olan olası yan etkiler durumunda vakit kaybetmeden durumu doktorunuza bildirmeniz ya da en yakın bir sağlık kuruluşuna görünmenizde fayda vardır.  
 • Kontrolsüz kas kasılmaları 
 • Hareket etmede güçlük yaşanması 
 • Oryantasyon problemi 
 • Halüsinasyon yani hayal görme 
 • İdrara çıkamama sorunu ve bu nedenle idrar kesesinin aşırı birikmesi 
 • Bronşlarda ortaya çıkacak olan geçici daralma 
 • Aşırı duyarlılık 
 • Yüz, dudak, el ve ayaklarda ödem oluşması ve bununla beraber boğazında şişerek yutkunma ve nefes alma problemine neden olması gibi durumlar atarax yan etkileri olarak ortaya çıkabilir. 
Bu durumu ile karşı karşıya gelirse kişinin ataraxa karşı alerjisi olduğu anlamına gelir ve bu nedenle bu belirtiler oldukça nadir görülse de ihmale alınmayıp doktora başvurulmasında fayda vardır.

Atarax hafif yan etkileri;
 • Nabız hızının artması 
 • Baş ağrısı 
 • Yorgunluk ve halsizlik hissi 
 • Bulantı ve kusma 
 • Kabızlık problemi 
 • Ağızda kuruluk 
 • Sersemlik ve uyuklama 
 • Konfüzyon olarak adlandırılan zihinde karışıklık 
 • Huzursuzluk hali 
 • Aşırı terleme 
 • Deride yangın 
 • Vücutta kırıklık 
 • Tansiyon düşmesi 
 • Ciltte ufak benekli döküntüler ile beraber kaşıntı gibi problemler de atarax hafif yan etkileri arasında sayılabilir. 
Bazı durumlarda ortaya çıkacak olan bu atarax yan etkileri ise bu şurubun dozunun dikkatli olarak ayarlanması ile kontrol altına alınabilir.
]]>
Bebeklerde Antibiyotik Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/bebeklerde-antibiyotik-yan-etkileri.html Wed, 19 Sep 2018 18:25:52 +0000 Bebeklerde Antibiyotik Yan Etkileri, bebeklerde kullanılan antibiyotikler çoğunlukla bakteriyel enfeksiyona bağlı olarak meydana gelen hastalıkların tedavi edilmesinde kullanılan etkili ilaçlardır. Antibiyotik özellikle bebeklerin h Bebeklerde Antibiyotik Yan Etkileri, bebeklerde kullanılan antibiyotikler çoğunlukla bakteriyel enfeksiyona bağlı olarak meydana gelen hastalıkların tedavi edilmesinde kullanılan etkili ilaçlardır. Antibiyotik özellikle bebeklerin hastalandıkları zaman tedavi süreçlerinde sağlığını korumaya yardımcı olan ilaçlardır. Antibiyotikler özellikle ölüm ile sonuçlanabilecek bazı hastalıkların tedavisinde kullanılarak olumlu sonuçlar alınmıştır. Günümüzde görülen her tipteki hastalık için mutlaka farklı antibiyotik çeşitleri mevcut olmaktadır. İnsanlar ne yazık ki, en ufak grip ya da soğuk algınlığına yakalandığı zaman bile hemen bilinçsiz olarak antibiyotik kullanmaktadır. Ancak bu durum bebekler açısından kesinlikle çok sakıncalıdır. Bu nedenle bebeğinize doktor antibiyotik yazmaz ise, kesinlikle siz antibiyotik içirmeyin. Çünkü bilinçsiz bir şekilde antibiyotik kullanımı bebeğe faydadan çok zarar vermektedir. Çünkü bazı antibiyotik ilaçların yan etkileri kuvvetli olduğu için bebekleri olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Vücuttaki bakteriler için kullanılan antibiyotik bazen yan etkisi sebebi ile bu bakterilerin daha da güçlenmesine yol açmaktadır. 

Bebeklerde Antibiyotik Yan Etkileri Nelerdir

Bebekler özellikle bağışıklık sistemleri henüz tam anlamı ile güçlenmediği için yetişkinlere oranla daha sık hastalanırlar. Bu nedenle de daha fazla antibiyotik içmek zorunda kalırlar. Bebeklerde kullanılan antibiyotik kullanımı esnasında en sık rastlanılan yan etkisi ishal durumunun olmasıdır. Bazı tür antibiyotikler bebeklerin ateşlenmesine yol açarken, bazı antibiyotik türleri de bebeğin cildinde döküntülere neden olmaktadır. Ayrıca antibiyotiğin bebekler üzerinde başka yan etkisi alerji sebebi ile ciltte döküntülerin meydana gelmesine yol açabilmektedir. Bebeklere verilen antibiyotiklerin bazıları solunum problemlerine hatta sinir sisteminin zarar görmesine yol açabilmektedir. Bu bebeklerde daha çok kusma durumu meydana gelmektedir. Diğer yan etkiler arasında bebeğin hem karaciğerinin hem de böbreklerinin hasar görmesine sebep olabilir. 
]]>
Antibiyotik Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/antibiyotik-yan-etkileri.html Thu, 20 Sep 2018 12:32:56 +0000 Antibiyotik Yan Etkileri, Yunanca bir kelime olan antibiyotik, 1800'lü yıllardan beri bakterilerin yol açmış olduğu hastalıkların tedavisinde kullanılan bir ilaç türüdür. Ne yazık ki son dönemlerde hemen hemen her hast
Antibiyotik Yan Etkileri, Yunanca bir kelime olan antibiyotik, 1800'lü yıllardan beri bakterilerin yol açmış olduğu hastalıkların tedavisinde kullanılan bir ilaç türüdür. Ne yazık ki son dönemlerde hemen hemen her hastalığın tedavisinde kullanılmaya başladığı için ciddi sağlık sorunları oluşmaktadır. Bu sebeple antibiyotiklerin kullanımı her geçen gün dünyada ve ülkemizde hızla artmaktadır. En büyük sağlık ilaçlarından biri olarak görülse de, antibiyotiklerin de yan etkileri ortaya çıkabilmektedir. Bu yan etkiler alerjik reaksiyondan kaynaklı olarak, böbrek ve karaciğer rahatsızlığına kadar çeşitli şekillerde görülebilir. Bu sebeple bu gibi önemli maddeleri, doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle kullanmayınız. Aksi taktirde dirençli bakterilerle ortaya çıkan enfeksiyonlar özellikle günümüzde daha da artarak, tedavilere yanıt vermesi güçleşecektir.

Antibiyotik Yan Etkileri
 • Antibiyotik Direnci: En ciddi ve büyük sorunların arasında antibiyotik direnci vardır. Çok sık ve uzun süreli kullanılan antibiyotikler, bakterilerin bu antibiyotiğe karşı direncini arttırmakta ve bir süre sonra bu bakterilerin etkilenmemesine neden olmaktadır. Yani ileride karşılaşacağınız ciddi hastalıklarda kullanılan antibiyotikler vücudun direnci alıştığı için uyarıları tepki göstermeyebilir. Bu durumda sağlığınız açısından sizi daha zor günler bekliyor demektir.
 • Bağışıklık Sistemi Zayıflığı: Vücuttaki bağışıklık sistemi iyi huylu olarak bilinmektedir. Fakat gereksiz ve bilinçsiz bir şekilde kullanılan antibiyotikler, hem iyi hem de kötü olan bakterileri de öldürür. Uzun süre kullanılan antibiyotikler, ikincil bakterilerin gelişme riskini azaltır ve bağışıklık sisteminde etkinliğini azaltır. Bu sebeple, antibiyotiğin bağışıklık sistemini zayıflatmasını önlemek için yoğurt, kekik, zerdeçal ve sarımsak gibi gıdalar tüketilmelidir.
 • Diş Renklerinde Değişiklik: Antibiyotik yan etkilerinden biri de diş renklerinin değişmesidir. Özellikle de çocuk yaşlarda kullanımı dişlerce kalıcı olarak renk değişikliğine sebebiyet vermektedir. Aynı zamanda fazla antibiyotik kullanımı, hamilelik esnasında bebeğin dişlerinin oluşumu sırasında renksiz olmasını sağlamaktadır. 
 • Kanser Riski: Antibiyotiğin bir diğer yan etkisidir. Fazla tüketildiği taktirde bireyde karaciğer, kolon ve meme kanseri oluşumu artmaktadır. Hatta 2004 yılında meydana gelen meme kanserinin nedeni antibiyotik kullanımdan kaynaklı olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle antibiyotiği çok gerekmedikçe kullanmayınız.
 • Vajinal Mantar Enfeksiyon: Vajina içerisinde yaşayan bazı mikroplar bulunmaktadır. Doğal bir dengede bulunan bu mikroplar iyi huylu olup, zararsızdır. Fakat antibiyotik kullanımı ile bu mikropların dengesi bozularak, mantar enfeksiyonuna dönüştürebilir. Vajinal mantar enfeksiyonunun belirtileri ise, beyaz ve yoğun vajinal akıntı, kaşıntı ve yanmadır. Eğer antibiyotik kullanıyorsanız vajinal bölgedeki kötü huylu mikropları yok etmek için her gün bir kase yoğurt yemelisiniz.
 • Alerjik Reaksiyonların Görülmesi: Penisilin ve sefalosporinler gibi bazı antibiyotiklerin kullanımına karşı alerjiniz olabilir. Bu da, kurdeşen, kaşıntı, nefes darlığı, deri döküntüleri, burun akıntısı ve hırıltılı solunuma neden olabilmektedir. Bunun yanında ani kan basıncı düşüşü, korku hissi, bilinç bozukluğu ve hızlı kalp atışları da görülebilir. Bu gibi yan etkileri görmek istemiyorsanız antibiyotik kullanımını aza indirgemelisiniz.
 • İshal: Antibiyotik kullanımının en yağın görülen yan etkilerinden biri de ishaldir. Antibiyotikler enfeksiyona sebebiyet veren bakterileri vücuttan uzaklaştırırken, aynı zamanda sindirim sistemimizde bulunan iyi veya kötü bakterilerin de yok olmasını sağlar. Buda sulu dışkıya yani ishale sebebiyet vermektedir. Antibiyotik ilacının yan etkisini azaltmak için lahana turşusu, yoğurt ve kefir yiyebilirsiniz.
 • Doğum Kontrol İlaçlarının Etkisini Azaltır: Gebeliği önlemek için doğum kontrol hapı kullanıyor ve rifampin gibi ant]]> İlaçların Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/ilaclarin-yan-etkileri.html Fri, 21 Sep 2018 02:40:34 +0000 İlaçların yan etkileri kullanılan ilaca göre değişiklik göstermektedir. İlaçlar insan vücuduna etki etmiş olan hastalıkların tedavisi için kullanılmaktadır. Her hastalık için ilaç bulunmaktadır ancak bu ilaçların ba İlaçların yan etkileri kullanılan ilaca göre değişiklik göstermektedir. İlaçlar insan vücuduna etki etmiş olan hastalıkların tedavisi için kullanılmaktadır. Her hastalık için ilaç bulunmaktadır ancak bu ilaçların bazı durumlarda kullanılması tehlikeli sorunlara yol açabilmektedir. Bunun yanı sıra ilaçların gereğinde fazla kullanılması da ciddi sorunların oluşmasına neden olabilmektedir. Ayrıca hastalıkların tedavisi için ilaç kullanımının gereğinden fazla yapılması da hayati tehlikelere yol açmaktadır. Aşırı bir şekilde ilaç kullanmak vücudun çeşitli bölgelerinde bir takım etkiler yaratabilmektedir. Bu tür durumların oluşmaması için ilaçların gerektiği kadar kullanılması gerekmektedir. 

  İlaçların yan etkileri
  • İlaçlar vücutta bir çok yan etkinin oluşmasına neden olabilmektedir. Bu yan etkiler çoğu zaman önemsiz olsa da bazı durumlarda ciddi sorunların oluşmasına neden olabilmektedir. 
  • Karaciğer hastalıkları için kullanılmakta olan ilaçların aşırı bir şekilde kullanılması karaciğerin rahatsızlığının daha fazla artmasına neden olabilmektedir.  Ayrıca karaciğer hastalıklarını tedavisi için kullanılmakta olan ilaçlar ishal ve kabızlık gibi durumlarında ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu hastalık için kullanılmakta olan ilaçların yan etkilerinden biri de idrarın koyu bir renkte olmasıdır. 
  • Alerjik durumlar için kullanılan ilaçlarda bazı durumlarda yan etkiler yaratabilmektedir. Bu yan etkiler arasında kaşıntı, vücutta şişlik ve deri dökülmesi gibi rahatsızlıklar yer almaktadır.
  • Bunun yanı sıra ilaçların yan etkileri arasında huzursuzluk ve psikolojik sorunlarda yer almaktadır. Bazı ilaçlar bu tür sorunların oluşmasına neden olmaktadır. 
  • Mantar hastalıkları için kullanılmakta olan ilaçlar da deride şişliklerin meydana gelmesine ve kaşıntının artmasına neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra vücudun sırt veya göğüs bölgelerinde beyaz renkte şişlikler meydana gelebilmektedir. Geçici olan bu durum belli bir zaman sonra kendiliğinden yok olmaktadır. 
  • Mide organında meydana gelen hastalıklar için kullanılan ilaçlar mide bulantısı ve kusma gibi durumların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Ayrıca baş ağrısı da yapabilen bu ilaçların yan etkileri kısa bir süre sonra kendiliğinde geçmektedir. Mide ilaçlarının yan etkilerinden biride de dışkının koyu bir renkte olmasıdır. 
  • İlaçların içerisinde bulunan bazı maddeler halsizlik ve ateş gibi durumlar ortaya çıkarabilmektedir. 
  • Egzama hastalıkları için kullanılmakta olan ilaçları en belirgin yan etkisi kaşınmadır. Hastalığında belirtisi olan kaşıntı çoğu zaman ilacın yan etkisi ile karıştırılmaktadır. Egzama hastalığının tedavisinde kullanılmakta olan ilaçların yan etkilerden biri de sık sık küçük tuvalete çıkma isteğinin artmasıdır. 
  İlaçların yan etkileri oldukça fazladır. Hastalıkların tedavisi için kullanılmakta olan ilaçlar genellikle kusma, baş ağrısı, halsizlik ve yorgunluk gibi yan etkiler oluşturmaktadır. Ancak bazı hastalıkların tedavisi için kullanılan ilaçların meydana getirmiş olduğu yan etkiler oldukça tehlikeli olabilmektedir. İlaçların reçete kısmında yer alan yan etkilerin arasında olmayan başka bir etki görüldüğü zaman kesinlikle doktora başvurulmalıdır. Bunun yanı sıra ilaçların gelişi güzel kullanılmaması gerekmektedir. En basit bir baş ağrısında bile yanlış ilaç kullanımı tehlikeli sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. 
  ]]>
  Devit 3 Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/devit-3-yan-etkileri.html Fri, 21 Sep 2018 23:25:30 +0000 Devit 3 Yan Etkileri; Öncelikle Devit 3 ilacının gerekliliğinden bahsedelimD vitamini eksikliği ya da D vitamini yetmezliğinde,Sindirim sistemi kanalında oluşan emilim bozukluğu sonucu oluşan D vitamini eksikli Devit 3 Yan Etkileri; Öncelikle Devit 3 ilacının gerekliliğinden bahsedelim
  • D vitamini eksikliği ya da D vitamini yetmezliğinde,
  • Sindirim sistemi kanalında oluşan emilim bozukluğu sonucu oluşan D vitamini eksikliğinin önlenmesi ve tedavisinde,
  • Raşitizm olarak bilinen çoğunlukla D vitamini eksiliği sonucu kendisini gösteren kemik hastalığının tedavisinde,
  • Yine kemiklerde görülen minerallerin azalmasına bağlı olarak ortaya çıkan kemik hastalığı olan osteomalazinin tedavisinde,
  • Halk arasında kemik erimesi olarak bilinen osteoporozun destekleyici tedavisinde,
  • Oluşmuş olan kemik erimesine bağlı olarak kemiklerde oluşan kırılmaların riskini azaltmak için,
  • Vücutta bulunun paratroid bezlerinde meydana gelmiş olan tümörler nedeniyle aşırı miktarda paratroid hormonu salgılanması durumlarında,
  Yukarıda belirtilen durumlar oluştuğunda doktor önerisinde uygun dozda ve uygun formdaki Devit 3 desteği alınır. Devit 3' ün hem damla hem de serumlarda kullanılabilmesi için ampul formu mevcuttur.

  Devit 3 Yan Etkileri Nelerdir

  Devit 3' ün kullanılacağı durumları yukarıda belirtmiştik. Ancak hemen her ilacın olduğu gibi Devit 3' ünde yol açabileceği bazı yan etkileri mevcuttur. Devit 3 doktorun önerdiği doz ve aralıklarda kullanıldığında yan etki gösterme olasılığı azdır. Bunun yanında Devit 3' ün  içinde bulundan bileşenlere duyarlı olan bireylerde yan etki gösterebilir. Devit 3 yan etkileri şunlardır; 
  • İdrarla dışarıya atılan kalsiyum miktarında artma, hiperkalsemi olarak bilinen kanda mevcut olan kalsiyum miktarında yükseklik, kanda arta kalan yani rezidüel azot miktarının yükselmesi gibi metabolizma bozuklukları.
  • İshal ya da kabızlık, mide gazı oluşması, karında ağrı, bulantı gibi mide ve bağırsak bozuklukları.
  • Deride kaşıntı, döküntü, beyaz veya kırmızımsı kabartılar ve bunun gibi duyarlılık belirtileri.
  • İdrar miktarında artma, aşırı susama, hiç idrar yapamama gibi böbrek ve idrar yolları bozuklukları.
  • Ateş
  ]]>
  Folik Asit Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/folik-asit-yan-etkileri.html Sat, 22 Sep 2018 04:22:09 +0000 Folik asit yan etkileri, insan vücudu için bir çok faydası bulunan folik asit bir çok hastalığa karşı vücutta mükemmel bir koruma sağlamaktadır. Folik asidin içerisinde bulunan maddeler hastalıkların oluşmasını engelle Folik asit yan etkileri, insan vücudu için bir çok faydası bulunan folik asit bir çok hastalığa karşı vücutta mükemmel bir koruma sağlamaktadır. Folik asidin içerisinde bulunan maddeler hastalıkların oluşmasını engellemekte ve bağışıklık sisteminin güçlü bir yapı kazanmasına fayda sağlamaktır. Folik asit vücutta kan yapımı sağlamakta olan ve yeni hücre oluşumunda önemli bir yere sahip olan asit türüdür. Ayrıca folik asit DNA sentezi gibi önemli süreçlerin oluşumuna çok büyük bir fayda sağlamaktadır. Kalp sağlığı içinde mükemmel bir faydası olan bu asit türünün kalp hastalıklarına karşıda harika bir etkisi olduğu bilinmektedir. 

  Folik asit yan etkileri
  • Kalp hastalıklarının tedavisi için uzun süre kullanılması halinde kalp krizi riski ortaya çıkarabilmekte olan bu asit türünün bu tür rahatsızlıkta kullanımının doktor gözetimi altında yapılması gerekmektedir. 
  • Özelliklerde erkeklerde yüksek miktarda folik asit kullanımı prostat gibi rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bazı durumlarda prostat kanseri gibi tehlikeli hastalıklarda ortaya çıkabilmektedir. 
  • Folik asit kullanımında dikkat edilmesi gereken unsurlardan biride B12 vitamini eksiklidir. Vücutta bulunan bu vitamin değeri eksik ise folik asit kullanımı bu vitaminin değerinin daha fazla düşmesine neden olabilmektedir. Yani yüksek miktarda alınan folik asit, az miktarda bulunan B12 vitaminin daha fazla azalmasına neden olabilmektedir. Bu durum özellikle elli beş yaş ve üstü kişilerde görülmektedir. Eğer bu yaşta olan kişiler folik asit kullanacak ise kesinlikle B12 vitamininin değerlerinin ölçtürmesi gerekmektedir. 
  • Folik asit yan etkileri arasında deride dökülme ve beraberinde kaşıntı gibi durumların oluşması yer almaktadır. Bunun yanı sıra deride kızarıklıklar da meydana gelebilmektedir.
  • Kas kasılmaları ve kramp gibi durumlarda bu asitin yan etkileri arasında bulunmaktadır. Genellikle folik asidin uzun süre kullanımı sonucu ortaya çıkmaktadır. Ayrıca asidin fazla kullanılması karın kaslarının kasılmasına ve karın kasları kramplarına da neden olabilmektedir. 
  • Bazı kişiler de ise mide bulantısı ve uyku bozukluklarına neden olan folik asidin bu tür durumlarda kullanımının azaltılması gerekmektedir. 
  • Folik asidin sindirim sistemine de faydası olduğu bilinmektedir. Ancak bazı durumlarda folik asidin fazla kullanılması ishal gibi rahatsızlık verici durumların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.
  • Bunun yanı sıra folik asit yan etkileri arasında gaz sorunları da oluşmaktadır. Nedensiz olarak oluşan gaz sorunları kişiye oldukça rahatsızlık vermektedir. Bu tür durumlardan en fazla çocuklar etkilenmektedir. 
  • Bu asidin kullanımında oluşan en belirgin yan etki sinirlilik ve bilinç bulanıklığı durumudur. Folik asidi kullanan birey nedensiz yere birden sinirlenebilir. Bu durum özellikle hamile olan bayanlarda ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra yaşı ilerlemiş olan kişilerin bu asidi kullanmasında bilinç bulanıklığı gibi durumlar daha sıklıkla oluşabilmektedir. Kişi bir takım unutkanlıklar ve dikkatsizlikler meydana gelmektedir. 
  • Folik asidin yan etkileri arasında ruhsal ve duygusal değişimlerde bulunmaktadır. 
  Folik asit kullanımının bazı hastalıklarda dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu hastalıklar anemi, epilepsi, ve nöbet bozukluğudur. Bunun yanı sıra kanser tedavisi gören kişiler, kalp rahatsızlığı olan kişiler ve şizofren sorunlarının görüldüğü kişilerde folik asit kullanımına dikkat edilmesi gerekmektedir. Ayırca folik asidin içerisinde bulunan maddeler bir çok kişide yan etki göstermektedir. Bu nedenden dolayı folik asidin bir doktor gözetimi altında kullanılması gerekmektedir. Bazı kişiler folik aside karşı oldukça duyarlı bir vücut yapısına sahiptir. Bu tür kişilerde folik asit yan etkileri arasında öncelikle aniden ortaya çıkmakta olan hırıltılı nefes alma durumu vardır. Bu durum bazı kişilerde kendini nefes alımı sırasında zorluk çekilmesi olarak göstermektedir. Ayrıca yüz ve göz]]> Dodex Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/dodex-yan-etkileri.html Sat, 22 Sep 2018 15:56:51 +0000 Dodex Yan Etkileri, Dodex, B12 vitaminini emilimi bozukluğunda ortaya çıkan kansızlığın tedavisinde, B 12 vitaminin eksikliği sonucu eritrosit hacmini hemoglobin ağırlığına oranına atması sonucu oluşan kansızlığın tedavisi Dodex Yan Etkileri, Dodex, B12 vitaminini emilimi bozukluğunda ortaya çıkan kansızlığın tedavisinde, B 12 vitaminin eksikliği sonucu eritrosit hacmini hemoglobin ağırlığına oranına atması sonucu oluşan kansızlığın tedavisinde, şiddetli ve ani olarak başlayan şimşek çakar gibi olan yüz ağrısının tedavisinde, akut sinir iltihabı, zona, sinir romatizması ve sinir ağrısı tedavisinde ve son olarak idrarda B 12 miktarının teşhisi için kullanılmaktadır.

  Dodex Yan Etkileri

  Tüm ilaçlarda olduğu gibi Dodex' in içinde bulunan bileşenlere duyarlı olanlarda bazı yan etkiler görülebilir.Aşağıda sıralayacağımız Dodex yan etkilerinden biri görülürse derhal doktora başvurulur bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Dodex' e alerjiniz olduğunu gösterir. Acil bir durum olabilir. Dodex yan etkileri şunlardır;
  • İlaç uygulanan bölgede kızarıklık, kaşıntı ya da yanma hissi oluşması
  • Nefeste darlık, solunumda sıkıntı, göğüste sıkışma hissi oluşması
  • Boğaz ya da gırtlakta şişkinlik hissi ya da bu bölgede duyu kaybı oluşması
  • Karın ağrısı, bulantı ya da kusma
  • Vücudun herhangi bir yerinde kızarıklık ya da kabartılar görülmesi
  • Burun ve gözde kaşıntı
  • Burun akıntısı ve hapşırma
  • Baş dönmesi
  • Boğulma hissi
  • Vücutta görülen aşırı sıcaklık ya da aşırı soğukluk hissi
  • Bayılma hissi
  • Kalpte çarpıntı
  Seyrek Olarak Görülen Dodex Yan Etkileri Şunlardır;
  • İnflamatuvarlı akne oluşması veya oluşmuş olan aknenin alevlenmesi
  • Kıl köklerinde iltihaplanma oluşması veya oluşmuş olan iltihaplanmanın alevlenmesi
  • Yürümede ve kordinasyonda bozukluk
  • Kemik iliğinde bulunan kan hücrelerinin sayısında anormal bir artış
  • Kuvvetsizlik ve güçten düşme, uyuşukluk
  • Kaygı ve endişe durumları
  • Duyularda azalma
  • Sinirlilik hali
  • Akciğerde ödem
  • Hazımsızlık, bulantı, kusma ve ishal
  • Dilde iltihap
  • Deride döküntü, kaşıntı
  • Eklem yerlerinde iltihaplanma
  • Sırtta ağrı
  • Vücutta şişme
  • Enjeksiyon yerinde ağrı oluşması
  • Kalp yetmezliğine bağlı solunum yetmezliği, ödem oluşumu, karaciğerde büyüme ile belirgin hastalık
  • Kas ağrısı
  • Genel ağrı hissi
  ]]>
  Misol Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/misol-yan-etkileri.html Sat, 22 Sep 2018 17:01:34 +0000 Misol yan etkileri Misol tablet şekline sahip bir ilaç türüdür. Beyinde salgılanan ruh kontrolü ve sinirler arası bağlantıyı sağlayan serotinin kimyasalına etki ederek, serotinin seviyesinin normal seviyeye gelmesini sağlayan bi Misol yan etkileri Misol tablet şekline sahip bir ilaç türüdür. Beyinde salgılanan ruh kontrolü ve sinirler arası bağlantıyı sağlayan serotinin kimyasalına etki ederek, serotinin seviyesinin normal seviyeye gelmesini sağlayan bir ilaçtır. Genelde kalabalıklardan korkan, depresyonda olan veya psikolojik sorunlara sahip olan kişilere doktorları bu ilacı önermektedir. Bugün ki makalemizde misolün yan etkilerini ve misol ilacının hakkında bilinmesi gereken şeyleri anlatacağız.

  Misol ilacının yan etkileri nelerdir
  • Misol ilacı karın ağrısı, kurdeşen, dudaklarda veya boğaz gibi yerlerde şişmeler oluşması gibi durumlar oluşursa mutlaka bu ilacı size veren doktorunuz ile görüşmeniz gerekmektedir.
  • Misol ilacı bu yan etkilerin yanında baş dönmesi veya baş ağrısı, mide bulantısı, ishal, uykusuzluk, çok fazla terleme, karıncalanma gibi yan etkilere de sebep olabilir. Yine bu yan etkiler için bu ilacı size veren doktor ile görüşmeniz gerekmektedir.
  Misol ilacı hakkında dikkat edilmesi gerekenler;
  • Eğer bu ilaca alerjiniz olduğunu biliyorsanız bu ilacı asla kullanmamanız gerekmektedir. Aksi taktirde sizin için kötü sonuçlar doğurabilir.
  • Bu ilacı kullanmaya başladıktan sonra ilk zamanlarında yine kendinizi eskisi gibi kötü hissedebilirsiniz. Bu normaldir. Çünkü ilaca başladıktan 4 hafta kadar bir süre sonra kendinizi iyi hissetmeye başlarsınız.
  • Karaciğer,böbrek, epilepsi gibi sorunlarınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Onun onayını alarak bu ilacı kullanmanız gerekir.
  • İlacı alırken içki veya alkol tarzı şeyler almamanız gerekir. Eğer alırsanız misol yan etkileri daha fazla artar ve buda sizin için büyük bir sorun olabilir.
  ]]>
  Depresyon İlaçları Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/depresyon-ilaclari-yan-etkileri.html Sun, 23 Sep 2018 01:12:02 +0000 Depresyon ilaçları yan etkileri, Depresyon rahatsızlığında kullanılan ilaçlar tavsiye üzerine ve yanlış kullanımdan dolayı kişilere  zarar vermektedir. Direk beyni etkilediğinden dolayı depresyon ilaçlarının yan etkisi Depresyon ilaçları yan etkileri, Depresyon rahatsızlığında kullanılan ilaçlar tavsiye üzerine ve yanlış kullanımdan dolayı kişilere  zarar vermektedir. Direk beyni etkilediğinden dolayı depresyon ilaçlarının yan etkisi oldukça fazla olmaktadır. İlaçların istenilen etkiyi göstermesi için en az 3 hafta kullanılması gerekmektedir. Tedavi süreci bitmeden ilaçların bırakılması durumunda depresyonun tekrar etme ihtimali vardır. Depresyon ilaçlarının yan etkileri kullanıldığı süreç içerisinde görülebildiği gibi, kullanımı bıraktıktan sonra da görülebilmektedir. Bu ilaçların yan etkileri olsa da hasta ilaç kullanımını bırakmamalıdır. Depresyon ilaçlarının bir çok türü bulunmaktadır. Bu nedenle bütün ilaçların yan etkileri aynı değildir. Piyasa bir çok depresyon ilacı mevcuttur. Bunlardan bazıları şunlardır; Anafranil, Anzyl, Cipralex, Brintellix, Cipram, Citol, Deprenil, Dulester, Duxet, Efexor, Esram, Fulsac gibi ilaçlardır.

  Depresyon ilaçları yan etkileri nelerdir
  • Nefes almada güçlük
  • Kurdeşen
  • Karın ağrısı 
  • Yüzde, dilde, dudaklarda ve boğazda şişlik 
  • Dikkat bozukluğu
  • Kas güçsüzlüğü
  • İshal
  • Kabızlık
  • İdrar yapma bozukluğu
  • Ağız kuruluğu
  • Bulantı
  • Yorgunluk
  • Kilo artışı
  • Bulanık görme
  • Uyuklama hali
  • Esneme
  • Kulak çınlaması
  • Tat duyusunda bozukluk
  • Sıcak basması
  • Baş ağrısı
  • Dengesizlik
  • Kilo kaybı
  • Baş dönmesi
  • Cinsel isteksizlik 
  ]]>
  Kemoterapinin Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/kemoterapinin-yan-etkileri.html Sun, 23 Sep 2018 07:18:40 +0000 Kemoterapinin Yan Etkileri, kanser hücrelerinin yok edilmesini sağlayan ve sağlıklı hücrelerin oluşumunun daha iyi ve hızlı bir şekilde bölünmesi için kullanılan kemoterapi kanser tedavisidir. Kemoterapi esnasını
  Kemoterapinin Yan Etkileri, kanser hücrelerinin yok edilmesini sağlayan ve sağlıklı hücrelerin oluşumunun daha iyi ve hızlı bir şekilde bölünmesi için kullanılan kemoterapi kanser tedavisidir. Kemoterapi esnasının oluşumunda birçok yan etkisi bulunmaktadır. Kemoterapinin yan etkileri, ilacın verilmesinden itibaren ilk 24 saat içerinde görülmeye başlayıp 6 hafta kadar devam eder. Diğer yan etkileri ise ilaç tedavisi sonlandırıldığında ortaya çıkmaktadır. Tabi ki yine bu tedavi sürecinde kişinin direncine bağlı olaraktan değişme göstermektedir.

  Kemoterapinin Yan Etkileri
  • Halsizlik: Kesin bir sebebi bilinmeyen ve tek bir nedene bağlı kalarak ortaya çıkmadığı düşünülen halsizlik, kemoterapi gören hastaların en sık yakındığı durumdur. Söz konusu olan halsizliğin ve bu durumun üstesinden gelebilmek için enerjinizi yerinde kullanınız. Bunun yanı sıra hafif yürüyüş ve egzersiz programları, bol sıvı alımı ve uyku sorunlarını hallediniz.
  • Kan Sayımında Düşüklük: Tedavi sayısının ilerlemesiyle birlikte kemoterapinin yan etkilerinden olan kan sayısının düşme problemi ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple, ateş 38 derecenin üzerine çıkarsa yada vücudun herhangi bir yerinde morarma, kanama görülürse acilen doktorunuzu aramanız gerekmektedir.
  • Saç Dökülmesi: Kemoterapinin yan etkilerinden olan ve sıklıkla görülen fakat geçici olan bir durumdur. Bazen dökülen saçların yerine çıkan saçların renginde ve yapısında değişiklikler görülebilir. Genellikle 3 ve 4 hafta içerisinde dökülme başlar ve bu durum bazen gecikebilir. Kemoterapi sonrasında saç derinizde bazı hassasiyetler oluşabilir. Bu nedenle saç derisini tahriş etmemeye ve güneş ile doğrudan temastan kaçınılmalıdır.
  • Bulantı ve Kusma: Bu durum gelişen teknoloji ve tedavide kullanılan ilaçlar ile eskiye nazaran daha az görülmektedir. Yine bulantı ve kusmayı önlemek için, bol sıvı alınmalı, yemeklerin az miktarda ve sık aralıklar ile yenmeli, alkol, kahve ve sigaradan uzak durulmalı ve stres yaratan tüm ortamlardan uzaklaşılmalıdır.
  • Cilt ve Tırnak Sorunu: Kemoterapinin yan etkilerinden olup, pek de ciddi olmayan bir durumdur. Ciltte ve tırnakta döküntü, kızarıklık, akne, soyulma, kuruluk ve kaşıntı gibi durumlar görülebilir. Bazı verilen ilaçların yan etkileri ile, cilt renginde değişiklikler oluşabilir.
  • Sinir ve Kas Sistemi Sorunları: Kemoterapi sinir sisteminde çeşitli sorunlar açmaktadır. En sık karşılaşılan durumlardan bir tanesi olan sinir harbine kemoterapi ilaçları neden olur. İyileşmesi uzun sürse de zamanla geçmektedir. Fakat bir kısmı kalıcı olarak iyileşme ve gelişme göstermeyebilir. Bu durumlara tıp dilinde nöropati adı verilmektedir. Karıncalanmalar, yanmalar, uyuşukluk hissi, dinlenirken ve otururken oluşan ağrılar, işitme kaybı, nesneleri tutmakta güçlük, kabızlık, titremeler, kas kuvvetinde azalma, denge kaybı, yürüme güçlüğü vb. belirtiler görülebilir. Bu gibi durumlarda doktorunuza görünmekte fayda vardır.
  • Boşaltım Sistemi ve Böbrek: Kemoterapi ilaçlarının kullanıldığı sürede mesane ve böbrek dokuları zarar görebilir veya tahriş olabilir. Böbrek hasarı oluşmasında el ve ayaklarda şişlik (ödem), baş ağrısı ve seyrek idrara çıkma gibi belirtiler görülmektedir.
  • Üreme Sistemine ve Cinselliğe Yan Etkileri: Kemoterapi sürecinde alınan ilaçların hormonlar üzerinde de etkisi görülebilir. Kadınlarda düzensiz görülen regl, sıcak basmalar ya da ani menopoz gibi değişik evreler görülebilir. Üreme sistemi ise kalıcı ya da geçici olarak verimsiz bir hale gelir. Kadınlarda kemoterapi tedavisi yan etkilerinde vajinal kuruluk veya ağrılı cinsel ilişki gibi durumlar oluşabilir. Kemoterapi tedavi sürecinde vajinal enfeksiyonlara karşı yakalanma şansı da artar. Bunun yanında hamilelik esnasında yapılan kemoterapi uygulaması, bebeğe bir zararı olabilir. Erkeklerde ise, bazı kemoterapi ilaçları sperme zarar vererek, sperm sayısında düşüşler görülebilir]]> Kortizon İğnesinin Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/kortizon-ignesinin-yan-etkileri.html Sun, 23 Sep 2018 18:50:33 +0000 Kortizon iğnesinin yan etkileri; Fransızca kökenli olan Kortizon böbrek üstü bezleri kabuğu tarafından salgılanan bir hormondur. Vücutta steroit yapımında görevli önemli bir hormundur. Yetersizliğinde sentetik olarak üret Kortizon iğnesinin yan etkileri; Fransızca kökenli olan Kortizon böbrek üstü bezleri kabuğu tarafından salgılanan bir hormondur. Vücutta steroit yapımında görevli önemli bir hormundur. Yetersizliğinde sentetik olarak üretilenler iğne veya diğer yöntemler ile kana karıştırılır. Fakat uzun süre kullanım da kortizon iğnesinin yan etkileri vardır. 

  Bu etkiler genel olarak şeker düzeyi, protein seviyesinin ayarlanması ve yağ düzeyinde değişimler gibi durumlar kendini gösterir. Bu durumlar hayati fonksiyonların sağlıklı bir şekilde devam ettirilebilmesi için büyük önem taşır.

  Kortizon iğnesinin tıp alanında kullanılmasının en önemli nedeni antienflematuar yani iltihap, doku şişmesi ve alerjiyi önleme özelliğidir. Alerjiyi önlemisi immün sistemin baskılanmasından kaynaklanmaktadır. Kortizon iğnesinin yan etkilerinden daha fazla faydasının olduğunun bilinmesi gerekir.

  Kortizon iğnesinin yan etkileri nelerdir; Uzun süre kullanım bütün ilaçlarda yan etki yapar, fakat kortizon iğnesinde bu durum biraz daha fazladır. Kortizon iğnesinin yan etkilerinin  tamamı Cushing Sendromu olarak adlandırılır. Bu sendrom ile birlikte yüzde yuvarlaklaşma, vücutta şişme, yüzde ve alında kıllanma, sivilce oluşması, bayanlarda düzensizlik, kas ve kemiklerde zayıflık, şeker ve tansiyonun yükselmesi, tüberküloz gibi hastalıkların artması, mide de sorunların başlaması, immün (bağışıklık sistemi) baskılanması ile hastalıklara karşı vücut direncinin azalması ortaya çıkmaktadır.

  Kortizon iğnesinin deriye olan yan etkisi; Damar veya kaba bölgelerden iğne ile verilen uzun süreli kortizon deride kararıklık, kızarıklık ve incelmeye yol açarken, bölgesel uygulamarda ise iğne uygulanan bölgede benzer sorunlar görülmeye başlar.

  Kortizon iğnesinin mideye olan yan etkisi; Kortizon iğnesi mide salgılarının artmasına ve mideyi koruyan mukus tabakanın bozulmasına neden olur. Bu durum mide de yara oluşmasına neden olur. Yarayı iyileştiren dokunun da kortizon tarafından baskılanması ile mide ülseri oluşmaya başlar. Bu etki cilt yüzeyinde meydana gelen yaralarında geç iyileşmesine neden olur.

  Kortizon iğnesinin enfeksiyonları kolaylaştırması; İğnenin kullanımı ile birlikte sırt kürek kemikleri arasında mantar ortaya çıkabilir, bununla birlikte kanda viral enfeksiyonlar görülebilir. İmmün sistemini zayıflaması ile birlikte verem hastalığı gündeme gelebilir. Ayrıca soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlarda da gözle görülür artış meydana gelir.

  Kemik ve kas dokusuna kortizon iğnesi etkisi; Kemiklerde incelme, kaslarda küçülme; incelme ve güçsüzlük kortizon iğnesinin yan etkisidir. Özellikle bacaklar ve kollarda gövde ile birleşen bölgelerin zayıfladığı gözlemlenir. Dolayısı ile güçsüzlük ortay çıkar. Bu sorunun aşılması için tedavinin kısa tutulması gerekir.

  Kortizon iğnesinin diğer yan etkileri ise; Vücutta tuz ve su tutulmasına bağlı kilo alımı, kalp yetmezliği, damar sertliği, böbrek sorunları, hipertansiyon, göz ülseri, bulanık görme, göz içi basınç değişiklikleri gözlemlenebilir. Gebeler ise mümkün olduğunca kortizon ilaçlardan uzak durmalı, kullanım mecburu ise günlük 40 mg. doz fazlası kullanılmamalıdır. Emzirme ise alındıktan en az 4 saat sonra yapılmalıdır.
  ]]>
  Ağrı Kesicilerin Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/agri-kesicilerin-yan-etkileri.html Mon, 24 Sep 2018 00:29:21 +0000 Ağrı kesici yan etkileri, vücudunda herhangi bir yerinde ağrı olan kişinin kullanmış olduğu ilaca verilen addır. Hemen hemen her ağrı için oldukça etkili olan ağrı kesiciler günümüzde herkes tarafından kullanılmaktad Ağrı kesici yan etkileri, vücudunda herhangi bir yerinde ağrı olan kişinin kullanmış olduğu ilaca verilen addır. Hemen hemen her ağrı için oldukça etkili olan ağrı kesiciler günümüzde herkes tarafından kullanılmaktadır. Ancak bu kullanım giderek bilinçsiz bir hale dönüşmektedir. Ağrının kesilmesinin beklemeden ilk önlem olarak insanlar ağrı kesici kullanmaya başladılar. Her ilaçta olduğu gibi ağrı kesicilerde de yan etkiler bulunmaktadır. Bu yan etkiler bazen basit durumlarla ortaya çıkarak kendisini gösterse de bazen olumsuz durumların ortaya çıkmasına neden olabilir. Basit yan etkiler evde kendiliğinden de geçebilirken olumsuz yan etkiler kalıcı hasarların ortaya çıkmasına neden olabilir. İşte ağrı kesicilerin kullanıldıktan sonra ortaya çıkmaya başlayan yan etkilerini beraber inceleyelim;

  Ağrı kesicilerin yan etkileri nelerdir
  • Hangi amaçla kullanılırsa kullanılsın mideye giden bu ilaçlar midede bulantı, yanma, ağrıma ve buna benzer durumların ortaya çıkmasına neden olur,
  • Kişide aniden ortaya çıkan baş dönmesi durumunun olması,
  • Gözler de kararma dengeyi kaybetmenin ortaya çıkması,
  • Sindirim olayı gerçekleşirken sorun yaşanmaya başlanması,
  • Tansiyonun yükselmesi veya düşmesi,
  • Ten renginde ortaya çıkan sararma veya renk değişiminin oluşması,
  • Deride döküntü olması veya vücudun kaşınmaya başlanması,
  • Ağrı kesicinin ağrıyı kesmesi beklenirken ağrının artmaya başlaması,
  • Yorgunluk, bitkinlik ve aşırı uyku gelmesi sorunun oluşması,
  • Ağızda oluşan kuruluk,
  • Göz altlarında meydana gelen şişkinlik ve bununla beraber sararma oluşması,
  Görüldüğü üzere ağrı kesiciler ağrının kesilmesini beklerken daha fazla sorunun ortaya çıkmasına neden olabilir. Basit bir ağrının gitmesi için kullanılan ağrı kesici daha ağır ve büyük sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Bu sebepten ağrı kesici kullanmadan önce kişi iyice düşünerek doktorun tavsiyesine uygun olarak kullanmalıdır. Ayrıca herhangi bir hastalığı bulunan kişi bu hastalığının ilerlemesine engel olmak için bu tür ağrı kesicilerden uzak durmalıdır. Hamile olan bayanlar asla ağrı kesici kullanmamalıdır. Her duruma karşı kullanılmış olan ağrı kesici yukarıda saymış olduğumuz yan etkileri görür ise vakit kaybetmeden doktora gitmelidir.
  ]]> Anestezinin Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/anestezinin-yan-etkileri.html Mon, 24 Sep 2018 07:37:24 +0000 Anestezinin Yan Etkileri; Anestezi genellikle ameliyatlarda kullanılmaktadır. Anestezi bölgesel olarak veya tüm vücutta uygulanarak ağrının duyulmaması için yapılan işlemlerdir. Halk arasında kısaca uyuşturma denilmektedir. Anes Anestezinin Yan Etkileri; Anestezi genellikle ameliyatlarda kullanılmaktadır. Anestezi bölgesel olarak veya tüm vücutta uygulanarak ağrının duyulmaması için yapılan işlemlerdir. Halk arasında kısaca uyuşturma denilmektedir. Anestezi lokal anestezi ve genel anestezi olmak üzere yapılmaktadır. Hayati risk taşıyıp taşımadığına göre anestezi işlemi uygulanmalıdır. Anestezi uzman kişiler tarafından yapılması gereken hayati risk taşıyan bir işlemdir. Aksi takdirde ameliyatlarda komplikasyonlara neden olabileceği için kişi anestezi öncesi doktoruna detaylı bilgi verilmelidir.

  Anestezinin Yan Etkileri Nelerdir

  Lokal anestezi

  Lokal anestezi sadece o bölgenin uyuşturulmasıdır. Genellikle hayati risk taşımayan kişilere verilmektedir ve hastanın bilinci açıktır. Yan etkileri de her zamanki gibi lokal anestezide de vardır. Bunlar arasında kişinin midesi bulanabilir ve kusabilir. Anestezinin yan etkileri arasında kişi idrar yapmada güçlük yaşayabilmektedir. Baş ağrısı yaşayabilir veya midesinde ağrı hissi olabilmektedir. Lokal anestezinin etkisi ile kişi ani ağrılarda yaşayabilmektedir. Kişide ayrıca yüksek ateş görülmesi normaldir. Kullanılan kimyasal maddeler sonucunda yan etkilerin yaşanması gayet normaldir. Anestezi alan kişiler için yan etkilerde kişinin bünyesine göre farklılık gösterebilmektedir.

  Genel Anestezi

  Halk arasında narkoz olarak bilinen genel aneztezide hastanın bilinci kapalıdır ve hiçbir işlemden haberi olmamaktadır. Genel anestezi hastanın yaşına ameliyatın ne kadar süre süreceğine kisinin kilosuna göre değişiklik göstermektedir. Yan etkileri lokal anesteziye göre daha fazladır. Kişide boğaz ağrısı, kas tutulmaları, tansiyonda yükselme veya düşüklük, kalp ritmi hızı yaşanmaktadır. Kişi ayrıca anestezinin etkisi ile öksürük hissi yaşayabilir Anestezinin en çok görülen yan etkileri  bulantı ve kusma yaşanmaktadır. Kişinin ilk anestezi sonrasında nadir olarak görülen yan etkileri arasında bilinç kaybı da görülebilmektedir. Bir an önce kişinin anesteziyi vücudundan atması gerekmektedir. Bunun içinde bol sıvı içmesi ve yoğurt tüketmesi gerekmektedir. 
  ]]>
  Nurofen Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/nurofen-yan-etkileri.html Tue, 25 Sep 2018 02:35:11 +0000 Nurofen Yan Etkileri, Nurofen, soğuk algınlığı, grip ve sinüzit gibi hastalıkların seyrinde görülen baş ağrısı, ateş ve vücut ağrısı ve kırgınlık  gibi durumlarda kullanılan bir ilaçtır. Bütün ilaçlarda old Nurofen Yan Etkileri, Nurofen, soğuk algınlığı, grip ve sinüzit gibi hastalıkların seyrinde görülen baş ağrısı, ateş ve vücut ağrısı ve kırgınlık  gibi durumlarda kullanılan bir ilaçtır. Bütün ilaçlarda olduğu gibi Nurofenin de içerisinde bulunan bazı maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkileri görülür. Hamilelik ve emzirme döneminde kesinlikle kullanılmamalıdır. Aşağıda sıralayacağımız maddelerden bir veya bir kaçı olursa ilacı kullanmayı durdurup, zaman kaybetmeden en yakın hastaneye gitmeniz gerekir. Böyle durumlarda zaman çok önemlidir. 

  Nurofen Yan Etkileri
  • Solunum güçlüğü, zor nefes alıp verme durumu
  • Yüzde kızarıklık, vücutta kaşıntı hali. Kurdeşen 
  • Dilde ve boğazda şişlik
  • Vücutta kırmızı döküntüler ve alerjik durumlar
  • Baş dönmesi ve mide bulantısı
  • Sinirlilik, huzursuzluk ve uykusuzluk
  • Mide bölgesinde ağrı ve yanma 
  • ishal ve dışkıda kan görülmesi
  • Görmede problem ve geçici görme kaybı
  • Kulak çınlaması ve halüsinasyon
  Nurofen yan etkileri ciddiye alınması gereken bir durumdur. Acil tıbbi müdahale gerektirebilen Nurofen gibi bir çok ilaç kalp krizi ve felç gibi durumların riskini arttırır. İlk kullanımda yan etkileri görüldüğünde geç kalınmaması gerekir. Nurofen kimi durumlarda kan bozuklukları ve böbrek problemleri de yaratır. Nurofen'i doktor tavsiyesi olmadan kullanılması önerilmez.
  ]]>
  Ella Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/ella-yan-etkileri.html Tue, 25 Sep 2018 10:19:54 +0000 Ella yan etkileri, ella kişinin ilişkiye girmesi sonucu hazırlıksız gebelik durumunun sonlandırılması için alınan bir ilaçtır. Halk dilinde ella ertesi gün hapı olarak bilinir. Ve bazı bünyelerde çok fazla yan etkileri vardır Ella yan etkileri, ella kişinin ilişkiye girmesi sonucu hazırlıksız gebelik durumunun sonlandırılması için alınan bir ilaçtır. Halk dilinde ella ertesi gün hapı olarak bilinir. Ve bazı bünyelerde çok fazla yan etkileri vardır. Ella tek kullanımlık ağız yolu ile alınan bir haptır. Küçük ve beyaz renktedir. Normal doğum kontrol ilaçlarındam üç kat daha etkili bir ilaçtır. Bu sebeple aynı ay bir kereden fazla alınmaması gerekir. Çünkü ilaç kişinin bütün vücut dengesini bozmaktadır. Olası karaciğer hastalığı durumu olanlar ve astım hastalarının kullanmaması gerekir. Kişi ilacı kullandığı zaman ilaç kanama ile düşük yapmayı bile sağlayan bir tür olarak bilinir. İlacı kullanan kişilerin bir kısmında aşırı baş ağrısı, içeriden gelen ateş ve büyük bir strese sebep olmaktadır. Bu süreç 3 veya 4 gün sürer uzun sürmesi durumunda kesinlikle doktora başvurmak gerekir. Hatta kimi zaman 1 hafta bile sürmektedir yan etkileri.

  Ella'yı kimler kullanabilir

  Ella sadece 18 yaş üstü kadınların kullanabileceği ilaçtır.

  Ella yan etkileri nelerdir
  • Kişide görünen bulantı ve sürekli kusma durumu meydana gelir.
  • Karnın üst kısmında görünen aşırı ağrı durumu.
  • Aşırı derecede halsizlik ve sürekli uyku hissi.
  • Çok fazla baş ağrısı meydana gelir.
  • Ayrıca sürekli ateş ve titreme durumu.
  • Kasıklarda ağrı.
  • Her ay düzenli görünen adet döneminin değişmesi.
  • Hatta bazı bünyelerde bir kaç ay adet görmeme durumu meydana gelebiliyor.
  • Hormonların değişmesi sebebi ile meydana gelen aşırı kanama durumu.
  • Göğüslerde şişkinlik, ağrı ve hassasiyetlik durumu.
  • Durumunda ani değişiklikler meydana gelmesi.
  • Oluşan kas ağrılarına sebebiyet göstermesi.
  • Ayrıca sırt ağrısı meydana gelir.
  • Bebeklerini emziren annelerde süt kesimine neden olur.

  Ella yan etkileri, Ayrıca bebek emziren annelerin ella ertesi gün ilacı kullandıktan sonra tam bir hafta bebeğini emzirmemesi gerekir. Bu durum çocukta ölüme bile sebebiyet gösterebilir. Bebeği zehirler çünkü çok ağır ve etkili bir ilaçtır. Annenin sütünün kesilmemesi için sürekli pompa ile sütünü sağması gerekir. İlaç çok etkili olduğu için İlaç alındıktan üç güne kadar korumasız ilişkiye girilebilir çünkü üç gün boyunca yumurtalık duvarını sarar ilaç ve sprem girişini engeller. Ve kesinlikle bir ayda iki kez alınmaması gerekir alınması durumunda hemen doktora başvurmak gerekmektedir.
  ]]>
  Demir İlacının Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/demir-ilacinin-yan-etkileri.html Tue, 25 Sep 2018 11:04:28 +0000 Demir İlacının Yan Etkileri, Günümüzde neredeyse herkes hasta ve ilaç kullanmaktadır. Evet ilacı kullanmamız da birçok yarar vardır. Hemen hemen mutlaka bir ilaç kullanmıştır. İlaçların faydalarını yanı sıra birçok yan Demir İlacının Yan Etkileri, Günümüzde neredeyse herkes hasta ve ilaç kullanmaktadır. Evet ilacı kullanmamız da birçok yarar vardır. Hemen hemen mutlaka bir ilaç kullanmıştır. İlaçların faydalarını yanı sıra birçok yan etkileri de bulunmaktadır. Bu nedenle kesinlikle hangi ilaç olur ise olsun doktor tavsiye etmeden kullanmayın. Etrafımızda bak bu bana iyi geldi hadi sende kullan diyen çok olur. Şunu da bilmemiz gereklidir, başkasına yarar getiren bir ilaç size zarar verebilir. Bu yüzden doktorun tavsiyesi dışında hiç bir ilaç kullanmayın. Günümüzde en çok kullanılan ilaçların başında ağrı kesiciler, antibiyotikler, demir ilaçları ve vitamin ilaçları kullanılmaktadır. Evet bunların birçok faydası vardır. Bunun yanında da yan etkileri ortaya çıkabilmektedir. 

  Demir İlacının Yan Etkileri 
  • Eğer demir ya da içeriğindeki yardımcı maddelere karşı aşırı duyarlık var ise kullanılmamalıdır.
  • Anemisi olanlar.
  • Talasemi hastalığı var ise kullanılmamalıdır.
  • İleri düzeyde kronik eklem iltihabı varsa
  • Ciddi karaciğer ve böbrek hastalığımız var ise demir ilacını kullanmayın.
  Demir ilacı yiyecek ve içeceklerle kullanılmalı mı

  Yemeklerle veya yemekten sonra alınmasında bir şey olmaz. Ama süt ve ayran ile beraber alınmamalıdır. Çünkü kalsiyum içeren gıdalarla alınması zararlıdır. Eğer süt içmişseniz aradan iki saat geçip demir ilacını öyle kullanmalısınız.

  Demir İlacının olası yan etkileri 
  • Eller, ayaklar, bilenler, yüz ve dudaklarını şişmesi
  • Ağız ve boğazın yutmayı yada nefes almayı zorlaştıracak şekilde şişmesi 
  • Deride şiddetli döküntü
  • Hazırlıksızlık, karında rahatsızlık hissi
  • Bulantı ve kusma
  • Ağzına acı su gelmesi
  • İdrar ve dışgının şeklinde değişiklik ( Bu değişiklik bazen ilacın renginden de olabilir.)
  • Baş ağrısıdır.
  ]]>
  Apranax Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/apranax-yan-etkileri.html Tue, 25 Sep 2018 13:13:55 +0000 Apranax Yan Etkileri, diğer bütün ilaçlarda olduğu üzere Apranax’ta  bulunan maddeler için, duyarlı kişilerde yan etkiler oluşabilir. Burada yazılı apranax yan etkileri görüldüğü takdirde, Apranax kullanımın Apranax Yan Etkileri, diğer bütün ilaçlarda olduğu üzere Apranax’ta  bulunan maddeler için, duyarlı kişilerde yan etkiler oluşabilir. Burada yazılı apranax yan etkileri görüldüğü takdirde, Apranax kullanımını durdurup, hemen doktora bildirin ya da size en yakın bir hastanenin acil kliniğine gidin.

  Apranax Yan Etkileri

  • Dil, dudak ve Yüzde şişme
  • Hırıltılı ya da Nefes alırken zorlanma
  • Deri üzerinde yaygın görülen kızarıklık ve kaşıntılı dökülme
  • göğüs ağrısı, Kalp atışlarında düzensizlik his kaybı, kaslarda güçsüzlük, görme bozukluğu.
  • hipertansiyon
  • Şiddetli karın ağrısı.
  • Gözlerde ve deride sarılık.
  • Dışkıda ya da kusmukta kan, kahve telvesi benzeri siyah renk görülmesi.   
  • Deride morluk, diş eti ve burun kanaması, enfeksiyonel hastalıklara yakalanma da artış, deride solukluk ve halsiz hissetme
  • Vücudun herhangi bir bölgesinde şişme, cilt soyulması, kabarcık ve ateşle birlikte ciddi hastalık hali
  • Ağız ya da ve vücudun farklı bölgelerinde, su toplanması gibi veya farklı büyüklükte, kırmızı döküntü ile görülen hastalık
  • Aşırı şiddette bilinç bulanıklığı, ense sertliği, baş ağrısı, bulantı ve kusma Gerçekte var olmayan şeyleri duyma, görme hali varsa, bunlar çok ciddi olabilen yan etkilerdir.

  Apranax Diğer Yan Etkileri

  • Kan hücrelerindeki bazı eksiklikler nedeniyle, meydana gelen anemi, kandaki beyaz hücre sayısında azalma, kanın pıhtılaşması işlevi gören trombosit sayısında azalma.
  • uykusuzluk, uyku bozukluğu, depresyon, sersemlik hissi, havale, uyuşma, bulantı, kusma, halüsinasyon, koma, zihinsel fonksiyonlarda zayıflama, boyun tutulması, baş ağrısı, ateş, yer ve zaman algısında bozulma belirtisi ile görülen beyin zarının iltihaplanması
  • Görme sinirinin ödemli iltihabı, göz bebeğinin küçülmesi, çift görme
  • Duyma bozukluğu, baş dönmesi kulak çınlaması,    
  • damar tıkanıklığı, bazen tansiyon    düşüklüğü
  • Mide bağırsak rahatsızlığı
  • Terleme, saç dökülmesi,
  • Kadınlarda kısırlık
  • Üşüme, ateşlenme veya keyifsizlik
  • Ölümcül hepatit, sarılık
  • Kanlı dışkılama
  • Kan kusma

  Bunların hepsi ciddi olabilen, Apranax’ın yan etkilerdir. Acil olarak tıbbi müdahale gerekir. Bu ciddi yan etkiler çok nadir görülür. Aşağıda yazılı yan etkilerden herhangi biri fark edildiği vakit, doktora başvurun.

  • Kansızlık
  • Rehavet durumu, yorgunluk, baş dönmesi, baş ağrısı, dikkat bozukluğu, ışığa hassasiyet,
  • Bu ilacın bırakılması ile görülen yorgunluk ve sinirlilik tarzında belirtiler.
  • Bilinç bulanıklığı
  • Tansiyonda azalma veya artma
  • Bulanık görme
  • Deri döküntüsü, kaşıntı, ciltte leke oluşumu
  • Böbrek rahatsızlığı
  • Ayak bileğinde şişme, susuzluk hissi
  • Midede ülser ve midede yanma, harabiyet, ishal, karın ağrısı, kusma, kabızlık
  • Hazımsızlık
  • Duyma bozukluğu
  • Kulak çınlaması
  • Çarpıntı
  • Kalp ritminin yavaşlaması
  • Terleme
  • Kas sertliği
  • Kaslarda kasılma, kol ve bacaklarda ağrı
  • Cinsel istek ve cinsel gücün azalması
  • Davranış değişikliği
  • Kabus görmek

  Bunlar da Apranax’ ın yan etkileridir. Dozun azaltılması ya da tedavi kesildiği zaman bu etkiler geçer.

  ]]>
  İnsülin Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/insulin-yan-etkileri.html Tue, 25 Sep 2018 19:23:28 +0000 İnsülin Yan Etkileri, İnsülin, şeker hastası olan kişilerin kullandığı ilaçtır ve tıp dilinde diyabet olarak bilinir. Pankreas salgı bezi, yeterli miktarda insülin hormonu üretemediği ya da ürettiği ünsilin hormonunu gerek İnsülin Yan Etkileri, İnsülin, şeker hastası olan kişilerin kullandığı ilaçtır ve tıp dilinde diyabet olarak bilinir. Pankreas salgı bezi, yeterli miktarda insülin hormonu üretemediği ya da ürettiği ünsilin hormonunu gerektiği şekilde kullanılmaması durumunda ortaya çıkan ve ömür boyu süren sıkıntılı bir hastalıktır. İnsülin enjekte etmek, vücutta alışkanlık veya bağımlılık yapmaz. İnsülin hayat kurtaran ve daha sağlıklı yaşam sürmemizi sağlayan ilaç olarak kabul etmek gerekir. Bu şekilde hem hastalığa daha kolay alışır hem de sağlığımızı düşünerek kabullenmemizi kolaylaştırır. 

  İnsülin Yan Etkileri Nelerdir

  İnsülin yan etkileri başında kan şekerini düşmesidir. Bu olayın tıpta ismi hipoglisemi olarak bilinir. Eğer doktora danışmadan insülin miktarında değişiklik yapılırsa, ara öğünler atlanırsa veya öğünde alınması gereken karbonhidrat miktarı aşılırsa rahatsızlıklar çoğalır. Güncel yaşamınız haricinde daha fazla hareket edip, egzersiz yapılırsa da kan şekerinde düşme yaşanır. 

  Bu durumda terleme, titreme, dikkat dağılması, baş dönmesi, şuur bulanıklığı, bulanık görme ve uykudan uyanamama gibi rahatsızlıklar baş gösterdiğinde, hastanın kan şekeri düşmüş demektir. Bu durumda hiç vakit kaybetmeden insülin ilacını almalıdırlar. Diyabet hastaları, insülin ilacını ve malzemelerini her gittikleri yerde, mutlaka yanlarında bulundurmalılar. Bazı hastaların vücudu insülini zor kabul eder. Bazı hastalar iğneye alışıncaya kadar, çok sinirli olurlar ve iğne yerinde yanma kaşıntı oluşur. Bazen de iğne yerinde yağ kitleleri meydana gelir. Bazı hastalarda ise kol ve bacak eklemlerinde şişmeler görülür. İnsülin, bazen kan kusma, kanlı idrar yapma, gözde kanama, beyinde kanama yapabilir; bu da hastayı ölüme kadar götürebilir. 

  Kadın hastalarda adet düzensizliği yapar. Kalp ve yüzde şişlikler görülür. İnsülini gerektiğinden fazla almak, kalp yetmezliğine yol açarak hastayı komaya sokar. Kan şekerinin düşmesi, insanda sinirleri bozar, titreme yapar, vücut katılaşır ve felç meydana gelebilir. Bazı hastalarda ise kasılmalar ve çene kitlenmesi yaşanır. Bir de şekerin sürekli yükselmesi ve bunu önlemek için hastanın fazla insülin şırınga etmesi karaciğere çok zarar verir. Bu durumda tedavisi mümkün olmayan rahatsızlıklara yol açar. İnsülin her ne kadar sıkıntıları giderse de, doktor önerisi dışında kullanmak insülinin zamanla vücuda verdiği zararı iki katına çıkar. 
  ]]>
  Tetanoz Aşısının Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/tetanoz-asisinin-yan-etkileri.html Wed, 26 Sep 2018 11:33:31 +0000 Tetanoz Aşısının Yan Etkileri, tetanoz aşısı mutlaka yaptırılması gereken çok önemli aşıdır. Vücuda paslı metal, çivi ve bir çok cismin temas etmesi ile vücut içinde bakteri oluşur ve sağlık sorunları oluşmaya başlar Tetanoz Aşısının Yan Etkileri, tetanoz aşısı mutlaka yaptırılması gereken çok önemli aşıdır. Vücuda paslı metal, çivi ve bir çok cismin temas etmesi ile vücut içinde bakteri oluşur ve sağlık sorunları oluşmaya başlar. Tetanoz hastalığı hayati riski yüksek olan hastalıktır. Bu nedenle tetanoz aşısının yaptırılması sağlık için faydalı olur. Tetanoz bakterisi kana karışarak vücut içinde çoğalır ve beyin, sinir damarına etki eder. Solunum yoluna ve kalp atışına zarar verir. Bu nedenle tetanoz aşısı mutlaka yaptırılmalıdır. Aşı yapıldıktan sonra yan etkiler oluşabilir. 

  Tetanoz aşısının yan etkileri 
  • Aşı yapıldıktan sonra kol da sertlik, uyuşma ve ağrı oluşabilir. 
  • Kolun hareket ettirilmesinde zorluk görülebilir. 
  • Kolun tamamında şişlik oluşabilir. Aşı yapılan bölgede kızarıklık oluşur. 
  • Mide bulantısı ile kusma oluşabilir.
  • Yüksek baş ağrısı olabilir. 
  • Vücut ateşi yükseldikçe uyku düzensizliği olabilir.
  • İshal veya kabızlık oluşabilir.
  • Fiziksel yorgunluk ve güçsüzlük oluşabilir. 
  • Vücut alerjisi oluşabilir.
  Tetanoz aşısının yan etkileri oluşmaması için dikkat edilmesi gereken öneriler
  • Aşı yapıldıktan sonra mutlaka evde dinlenilmelidir. 
  • Sigara ve alkol tüketimi yapılmamalıdır. 
  • Asitli içecek ve kakao türü besin tüketimi 2 gün yapılmamalıdır.
  • Kolda ağrı çok oluyorsa ağrı kesici kullanılmalıdır. 
  • C vitamin içerikli meyve ve sebze tüketimi sağlanmalıdır. 
  • Ev ortamı sıcak olmalıdır. 
  • Vücuda kuvvet verecek ve güç sağlayacak gıda tüketimi sağlanmalıdır.
  • Aşı yapıldıktan sonra 2 gün yatak istirahati yapılmalıdır. 
  • Ağır taşımakta, fazla hareket etmekte ve yürümekte kaçınılmalıdır.
  • Dikkat edildiği halde sağlık belirtileri oluyorsa mutlaka doktor kontrolü sağlanmalıdır.  
  ]]>
  Rivotril Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/rivotril-yan-etkileri.html Wed, 26 Sep 2018 18:06:33 +0000 Rivotril yan etkileri: Etken maddesi klonazepam olan ve epilepsi tedavisinde kullanılan bu ilaç çocuk ve yetişkinlerde epilepsi rahatsızlı nedeniyle gelişen nöbetleri tedavi etmek amacıyla kullanılır. Antiepileptik özelliğindeki Rivotril yan etkileri: Etken maddesi klonazepam olan ve epilepsi tedavisinde kullanılan bu ilaç çocuk ve yetişkinlerde epilepsi rahatsızlı nedeniyle gelişen nöbetleri tedavi etmek amacıyla kullanılır. Antiepileptik özelliğindeki revatril  sinir ve kimyasallar üzerinde etkili olan bir ilaçtır. 30 adet tabletten oluşan şişelerde piyasaya sunulan bu ilaç içerisinde bulunan etken maddeye karşı hassas olan kişilerde bir takım yan etkileri ortaya çıkmasına neden olabilir. Rivotril yan etkileri bakımından akciğer, karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları olan kişiler tarafından kesinlikle doktor kontrolü dahilinde kullanılmalıdır. Aynı zamanda konuşma ve hareket bozukluğu olan kişiler de ilacı kullanmadan önce bu durumu doktora bildirmelidir. Uzun süre tedavide kullanılan rivotril hastalıkta iyileşme olsa dahi yinede nöbetlerin kontrol altında kalabilmesi için kullanılması gereken bir ilaçtır.

  Rivotril yan etkileri nelerdir; 

  Çok ciddi yan etkiler, aşağıdaki durumlardan herhangi biri ile karşı karşıya gelindiğinde mutlaka ilacın kullanılması durdurulmalı ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak durumun doktora bildirilmesi gerekir. Bu belirtiler kişide görüldüğünde bu durum hastanın rivotril ilaca karşı hassas olduğu anlamına gelir ve hasta müdahale edilmesi gerekir.
  • Boğaz, yüz, ağız ve dilde ortaya çıkartacak şişme gibi durumların neden olduğu nefes darlığı, kalp problemleri, solunum almada güçlük, 
  • Çocuklarda nefes alma problemi ve öksürürken tıkanma hissi gibi belirtiler rivotril yan etkileridir. (Çok ciddi)
  Rivotril ciddi yan etkiler; 
  • Ereksiyon problemi 
  • Karnın üst bölgesinde rahatsızlık hissi ile beraber bulantı 
  • İdrar tutamama 
  • Kanda trombosit seviyesinin azalması 
  • Ciltte kaşıntı ve renk farklılığı 
  • Derinin pulcuklar şeklinde dökülmesi 
  • Geçici yaşanan saç dökülmeleri 
  • Erkek çocuklarda sesin kalınlaşması, kız çocuklarında ve erkeklerde erken gelişen kıllanma 
  • Aşırı huzursuzluk hissi 
  • Konsantre olamama 
  • Zihinsel karışıklık 
  • Farkındalık bozukluğu 
  • İrritabilite olarak adlandırılan aşırı duyarlılık durumu 
  • Asabiyet 
  • Davranışların hırçınlaşması 
  • Anksiyete belirtileri 
  • Uyku problemleri 
  • Yüksek doz alması gereken hastalarda dizartri adı verilen konuşma bozukluğu 
  • Hareket uyumsuzluğu 
  • İstemsiz göz hareketleri 
  • Hareketlerin hızlı ya da ritmik olması 
  • Unutkanlık 
  • Uzun zamandır ilacı kullanan kişilerde çift görme gibi görme bozuklukları 
  • Yaşlılarda düşme ve bu nedenden kaynaklanan kırıklar rivotril yan etkileri arasındadır. (Ciddi) Bu belirtilerden karşılaşıldığında acil müdahele gerekli olabilir.
  Rivotril hafif yan etkilei; 
  • Aşırı yorgunluk hissi 
  • Kendini halsiz ve bitkin hissetme rivotril yan etkileri arasında sayılabilir. (Hafif) Bu hafif yan etkiler yaygın olarak ortaya çıkan belirtilerdir.
  ]]>
  Ferro Sanol Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/ferro-sanol-yan-etkileri.html Thu, 27 Sep 2018 12:07:33 +0000 Ferro Sanol yan etkileri, kişide bulunan demir eksikliğinin giderilmesi için kullanılan ilaçlardan bir tanesidir. Hap şeklinde turuncu veya kahverengi kapsül şekliyle üretilmektedir. Özellikle kişide bulunan kansızlığın olu Ferro Sanol yan etkileri, kişide bulunan demir eksikliğinin giderilmesi için kullanılan ilaçlardan bir tanesidir. Hap şeklinde turuncu veya kahverengi kapsül şekliyle üretilmektedir. Özellikle kişide bulunan kansızlığın olup olmadığını bakılmadan kişide bulunan demir eksikliği için tedavi amaçlı kullanılır. Gebelik dönemi ve emzirme döneminde bayanlara verilen ilaçlar içerisinde yer alır. Özellikle Demir eksikliğine bağlı anemide meydana gelen kansızlık sebebiyle kullanılır. Çocuklarda da kullanıldığı belirtilmektedir. Kişide bulunan düşük demirinin hap alımı ile artırılmasına fayda sağlar. Ayrıca kronik kan kaybında ortaya çıkan demir eksikliği anemisinin giderilmesinde tedavi amaçlı kullanılır. Ancak bu hapı kullanırken dikkat edilmesi gerekir. 

  Ferro sanol yan etkileri nelerdir

  Ferro sanol yan etkileri içerisinde içerdiği maddeler sebebiyle kişinin bazı hassasiyetler yaşamasına neden olur. Özellikle kişide yemek borusunun da duyarlılık bulunuyor ise kullanılmaması tavsiye edilir. Demirin vücutta depolanmasına yardım ederken diğer taraftan da demir birikimine bağlı alyuvar parçalanmasına neden olur. Ayrıca mide iltihabı, bağırsak ülseri, sindirim kanalında boşluk gibi problemler yaşayan kişinin kullanmaması önemlidir. Kişide bulunan Böbrek rahatsızlığına bağlı olarak ortaya çıkan alyuvar yapımı hormonunun eksikliğinde doktorun tavsiyesi ile kullanılması gerekir. Ayrıca ileri yaşlarda  bulunan demir eksikliğine bağlı durumlarda kullanım için doktorun gerekli tahlilleri yapması gerekir. 6 yaş çocuklarda herhangi bir sebepten dolayı yutulması zehirlenmeye sebebiyet verebilir. Bu sebepten dolayı vakit kaybedilmeden doktora gidilmesi gerekir. 

  Ferro sanol yan etkileri içerisinde kişinin hap kullanma esnasında çay, süt, kola gibi bileşenler tüketerek hapı yutması demirin kana geçişini engelliler. Bu gibi durumlarda kaçınılması tavsiye edilir. Ancak beklenmeyen başka belirtiler görüldüğü zaman yine vakit kaybedilmeden doktora gidilerek gerekli bilgilendirmenin yapılması hayati önem taşır. Saydığımız belirtilerin tamamı çok ciddi yan etkilerdir. Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin ferro sanol ilacına karsı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılarak tedavi yapılması gerekli olabilir.Bu çok ciddi yan etkiler olarak belirtilir. Bazı hastalarda ise oluşan belirtiler şiddetli olur. 

  Ferro sanol yan etkileri sonucu oluşan belirtiler
  • Soluk almada zorluk 
  • Yüz, dudaklar, dil ve boğazda şişme, kan basıncında düşme
  • Deride oluşan aşırı hassasiyet
  • Cilt kızarıklığı, döküntü
  • Kurdeşen 
  • Mide yanması
  • Ani başlayan karın ağrısı gibi mide barsak sistemini ilgilendiren şikayetler
  • Kusma
  • Ani ve ilaç kullanımı süresince devam eden ishal
  • Tedavi sonucunda zararsız olmasına karşın demirden kaynaklanan koyu renkli dışkı
  • Kabızlık
  ]]>
  B12 Vitamini Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/b12-vitamini-yan-etkileri.html Fri, 28 Sep 2018 09:04:01 +0000 B12 Vitamini Yan Etkileri; B12 vitamini suda erime özelliği olan bir vitamindir. Diğer suda eriyen vitaminlerden bazı farklı noktaları vardır; karaciğer, böbrekler ve diğer vücut dokularında depo edilebilir. B12 vitaminin içeriği B12 Vitamini Yan Etkileri; B12 vitamini suda erime özelliği olan bir vitamindir. Diğer suda eriyen vitaminlerden bazı farklı noktaları vardır; karaciğer, böbrekler ve diğer vücut dokularında depo edilebilir. B12 vitaminin içeriğinde kobalt minerali vardır ve bu nedenle kobalt minerali olarak da bilinir. Genel olarak yaşlı bireyler ve vejeteryanlar B12 vitamin eksikliği riski yaşarlar. Vejeteryanların bu riski taşıma nedeni; bitkisel besin kaynaklarında B12 bulunmamasıdır. Yaşlılarda eksiklik olma nedeni ise kobalamin seviyesinin yaş arttıkça düşmesidir. Bu nedenle yaşlı ve vejeteryanlar B12 vitamin kapsülü kullanabilirler. 

  B12 Vitamini Faydaları
  • B12 vitamini metabolizma için oldukça etkili bir vitamindir. 
  • Sinir sisteminin düzenli olarak çalışmasını sağlar, sinir uçlarının gelişimini sağlar.  
  • Aşırı sigara tüketen bireyler B12 vitamini kullanmalıdır, sigaranın vücutta oluşturduğu zararlı etkiler ile savaşır. 
  • Doğurganlığı artırır.
  • Kandaki oksijen seviyesini tedavi eder.
  • Vücut enerji üretimini artırır.
  • Hücre oluşum hızını artırır.
  B12 vitamini sağlık açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle B12 vitamini yapısında bulunduran besinlerden sık sık tüketilmelidir. Özellikle hamile kadınlar ve bebek emziren anneler B12 vitaminini doktor kontrolünde kullanmalıdır. Vücutta B12 eksikliğinin var olup olmadığı ancak hastanede yapılan testler sonucu anlaşıldığı için bunun için doktora danışmak gerekir. 

  B12 Bulunduğu Besinler; 

  Genellikle et ürünler, deniz ürünleri (ahtapot, somon balığı, uskumru, ton balığı gibi), peynir, yoğurt gibi süt ürünleri, yumurtada, sakatatlarda bulunur. B12 vitamini genel olarak hayvansal gıdalarda bulunur. Fakat bitkisel bazı besinlerde de bulunur. Hayvansal gıdalar bitkisel gıdalara göre daha iyi emilir. 

  B12 Vitamini Yan Etkileri

  B12 vitaminin yan etkisi de diğer bazı kullanılan ilaçlar da olduğu gibi vardır. Bilinçli olarak ilaç kullanımı oldukça önemlidir. Doktor tavsiyesi üzerine ilaç kullanılsa dahi mutlaka kullandığımız ilacın yan etkisini iyi bilmek ve ona göre davranmak gerekir. B12 vitamini suda çözülebildiği için vücutta kalan kısmı idrar yolu ile dışarı atılır.  B12 vitaminin vücutta meydana getirdiği yan etkiler;
  • Vücutta kızarıklıklar
  • Kaşıntı
  • Deride döküntüler
  • Cildin kabarması
  • Yüzde meydana gelen şişkinlik
  • Nefes alıp verme esnasında zorlanma ve hırıltılı seslerin çıkması
  • İshal
  • Midede bulantı
  • Kusma
  • Karın ağrısı
  • Hazımsızlık
  • Anormal idrar kokusu
  Bu ve bunun gibi belirtilerin yanı sıra yan etkiler bireyden bireye değişir. Ayrıca tüm vitaminlerde yan etki olarak kilo alımı düşünülür. Fakat hiçbir vitamin kilo aldırmaz. Yani B12 vitamini de kilo alımına neden olmaz. B12 eksikliğinde iştahta azalma olduğu için genel olarak kilo aldırdığı düşünülür. B12 kullanan bireylerin zamanla yemek yeme düzenleri oturur ve birey normal kilosuna ulaşır. 
  ]]>
  Diaformin 1000 Mg Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/diaformin-1000-mg-yan-etkileri.html Fri, 28 Sep 2018 15:37:03 +0000 Diaformin 1000 Mg Yan Etkileri; Diaformin; şeker hastalarının kullandığı bir ilaçtır. Beyaz uzun olarak tablet halinde bulunan diaformin oral yolla alınmaktadır. Kişinin kanındaki glukoz değerlerini normal değerlere düşürmek i Diaformin 1000 Mg Yan Etkileri; Diaformin; şeker hastalarının kullandığı bir ilaçtır. Beyaz uzun olarak tablet halinde bulunan diaformin oral yolla alınmaktadır. Kişinin kanındaki glukoz değerlerini normal değerlere düşürmek için kullanılmaktadır. Kişinin diyet ve egzersizlerine destek olarak verilen diaformin 1000 mg tabletlerin de diğer ilaçlar gibi yan etkileri bulunmaktadır. Bazı kişilerde seyrek olabilen yan etkiler bazı kişilerde yoğun olabilmektedir. Kişi ilaçları alırken doktorunun bahsetmediği bir etki görüldüğü takdirde zaman kaybetmeden doktora başvurması gerekmektedir.
  Diaformin 1000 Mg Yan Etkileri;
  • Karın ağrısı
  • Dilde veya boğazda şişlik
  • Nefes almakta güçlük
  • Baş ağrısı
  • Halsizlik ve baş dönmesi
  • Tat almakta bozukluk
  • Karın ağrısı durumu
  • Hazımsızlık
  • Dilde ve dudaklarda şişlik
  • Uykusuzluk
  • Kas ağrısı
  • Mide ağrısı
  • İştahsızlık
  Diaformin 1000 Mg Yan Etkilerinden Korunmak İçin; 

  Diaformin tabletlerini, doktorunuzun reçete etiği şekilde kullanmalı ve bir bardak dolusu su ile içilmesi gerekmektedir. Yan etkilerinden korunmak için kişi diaformin 1000 mg tableti yemek yerken veya yemekten sonra alması daha iyi olacaktır. Böylelikle kişi ilacın sindirim sisteminde yapacağı yan etkileri engellemiş olacaktır.
  ]]>
  Bebeklerde Hepatit B Aşısı Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/bebeklerde-hepatit-b-asisi-yan-etkileri.html Sat, 29 Sep 2018 02:16:13 +0000 Bebeklerde hepatit B aşısı yan etkileri, hepatit B toplumda sık görülen karaciğer hastalığıdır. Bebek doğduktan sonra hepatit B aşısı yapılır. Hepatit B virüsü vücut içinde ciddi hastalık oluşmasına neden olur. H Bebeklerde hepatit B aşısı yan etkileri, hepatit B toplumda sık görülen karaciğer hastalığıdır. Bebek doğduktan sonra hepatit B aşısı yapılır. Hepatit B virüsü vücut içinde ciddi hastalık oluşmasına neden olur. Hepatit virüsü kana karışarak vücut içinde sürekli çoğalır. Bebeğin karaciğer organına etki eder ve karaciğer yetmezliği, karaciğer kanser hastalığın oluşmasına neden olur. Bebeğin vücut direnci zayıf olduğu için hepatit virüsü bağışıklık sistemine etki eder. Hepatit B enfeksiyon virüsü bebeğin sağlığına etki etmemesi için mutlaka aşı yapılmalıdır. Aşı yapıldıktan sonra bebekte yan etki oluşabilir ve görülen sağlık belirtisi ile hastalık kendisini gösterir. 

  Bebeklerde hepatit B aşısı yan etkileri nelerdir
  • Baş ağrısı 
  • Halsizlik ve uyuşukluk  
  • Sürekli uyuma hissi 
  • İştahsızlık 
  • Anne sütünü emmez. 
  • Bir kaç gün ishal veya kabızlık  
  • Kol da şişlik 
  • Bebek sürekli 
  • Uyku düzensizliği  
  • Yüzde solgunluk  
  • Vücut ısısı 
  Bebeklerde hepatit B aşısı yan etkilerine karşı yapılması gerekenler

  Bebek doğduktan sonra yapılan hepatit B aşısı bebeğin sağlığına koruyucu etki oluşturur ve karaciğerin sağlığını korur. Aşı yapıldıktan sonra bebeğin mutlaka ev ortamında bakılması gereklidir ve oksijenli ortam sağlanmalıdır. Bebeğin bağışıklık sistemi zayıf olduğu için hepatit B aşısı sağlık sorununa neden olur. Özellikle bebekte huzursuzluk oluşturur. Bunun için bebeğe bakım daha dikkatli ve hijyen kurallarına uygun olarak yapılmalıdır. Aşı yapıldıktan sonra bebekte baş ağrısı olur. Islak bez ile bebeğin yüzü sürekli silinmelidir. Bebek elden ele gezdirilmemelidir. Anne sütü daha sık verilmelidir. Bebeğin uyuması için her yöntem sağlanmalıdır. Aşı yapıldıktan 1 gün sonra bebek ılık su ile banyo yapılmalıdır. Bebek sürekli ağlıyorsa ninni sürekli söylenmeli ve müzik sesi açılarak bebeğin dikkati dağıtılmalıdır. Hepatit aşısının yan etkisi 3 günden fazla devam ediyorsa mutlaka doktor kontrolü sağlanmalıdır. Bebeğin sarılık ve havale geçirme riski artabilir.
  ]]>
  Klamer Antibiyotik Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/klamer-antibiyotik-yan-etkileri.html Sat, 29 Sep 2018 04:37:14 +0000 Klamer antibiyotik yan etkileri, vücutta yer alan zararlı oluşumların giderilmesi için kullanılır. Özellikle iltihap, enfeksiyon, bakteri sebeple oluşan hastalıkların tedavisinde kullanılır. Tablet film olarak üretimi yapılır. Klamer antibiyotik yan etkileri, vücutta yer alan zararlı oluşumların giderilmesi için kullanılır. Özellikle iltihap, enfeksiyon, bakteri sebeple oluşan hastalıkların tedavisinde kullanılır. Tablet film olarak üretimi yapılır. Hamilelik döneminde ve emzirme sürecinde kullanılamaz. Ayrıca çocuklarda kullanımı sakınca yaratır.

   Klamer antibiyotik yan etkileri içerisinde hasta başka ilaç kullanıyor ise doktoru bilgilendirmesi gerekir. Hastada bulunan kurdeşen ve orta derecede deri döküntülerin de doktor kontrolü ile kullanılır. Kişide bulunan anaflaksi ve ciddi deri reaksiyonları ve alerjik reaksiyon oluşumunda doktorun gerekli tetkikleri yapması ile kullanılır. Klamer antibiyotik yan etkileri sebebiyle  oluşan belirtilerde mutlaka doktora gidilmelidir. Saydığımız belirtilerin son derece önemli olması nedeniyle vakit kaybedilmeden tedavi gerekir. Hastanın hastaneye yatırılmasına neden olabilir. Bu sebeple doktorun verdiği dozda kullanılması gerekir.

  Klamer antibiyotik yan etkileri neler
  • Çarpıntı
  • Alanin aminotransferaz artışı 
  • Aspartat aminotransferaz artışı
  • Şiddetli kaşıntı
  • Kurdeşen miktarında artış
  • Kanda lökosit sayısının azalması, sık enfeksiyon geçirme
  • Kan içerisinde bulunan lökositlerin miktarının ileri derecede azalması, sık enfeksiyon geçirme
  • Kanda eozinofil lökositlerin ileri derecede artması, alerjik durumlarda artış, kaşıntı, kızarıklık
  • Gama glutamil transferaz artışı
  Klamer antibiyotik yan etkileri sıklığı bilinmeyen ve oluştuğunda acil müdahele gereken durumlar;
  • Karaciğer enzimlerinde artış ve sarılıkla birlikte veya sarılık olmadan ortaya çıkan karaciğer fonksiyon bozukluğu
  • İlaç kullanımına bağlı şiddetli iştahsızlık
  • Koyu renkli idrar ve kokulu idrar
  • Vücudun belirli bölümlerinde kaşıntı veya  karında hassasiyet oluşumu
  • Karaciğer iltihabı belirti ve semptomları
  • Kanda alerji hücresi sayısında artış ve genel belirtilerin eşlik ettiği ilaç reaksiyonları,
  • Bazıları ağız yoluyla alınan kan şekerini düşürücü ilaçlar veya insülin tedavisi gören hastalarda kan şekerinde düşme
  • Kalpte şiddetli ritm bozuklukları
  • Pankreas iltihabı
  • İnterstisyel nefri
  • Özellikle yaşlılarda ve böbrek yetmezliği olan bazı hastalarda kolşisin zehirlenmesi
  • İskelet kası yıkımı
  • İlaç kullanımına bağlı şiddetli ishal
  • Deri üzerinde iltihaplı kızartı ile belirgin akut ateşli hastalık
  • kırmızımsı veya kahverengimsi lekeler oluşmasıyla belirgin deri hastalığı
  • Titreme nöbetleri, ateş yükselmesi ve mukozalarda ülserlerin oluşması
  • kas ağrıları, güçsüzlük
  • Böbrek yetmezliği
  • Bazı kişilerde hafif belirtiler gösterir. 
  Klamer antibiyotik yan etkileri görüldüğünde doktorunuza başvurun;
  • Dil üzerinde meydana gelen yara, ağız içerisinde özellikle damak bölümü iltihabı, ağızda pamukçuk ve dil renginde değişim
  • Akyuvarlarda ve kan pulcuklarında azalma
  • Kan üresi ve kreatininde artış, karaciğer enzimlerinde yükselme
  • Mantar enfeksiyonu
  • Vajinal enfeksiyon 
  • Titreme
  • Duyma bozukluğu
  • Yemek yeme sonrası midede yanma
  • Karaciğer enzimlerindeki geçici artışlar
  • Kanda alanin fosfataz artışı, kanda laktat dehidrogenaz artışı
  • Kas ağrısı 
  • Akne
  • Anormal renkte idrar
  • İştahsızlık, hazımsızlık, bulantı, kabızlık, ağız kuruluğu, karında gerginlik, baş dönmesi, kulak çınlaması, göğüs ağrısı, davranış değişikliği gibi belirtiler Klamer antibiyotik yan etkileri içerisinde yer alır.
  ]]>
  Aspirin Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/aspirin-yan-etkileri.html Sun, 30 Sep 2018 02:53:00 +0000 Aspirin yan etkileri, aspirin, ağrı kesici ve ateş düşürücü olmak üzere çok yaygın olarak kullanılan bir ilaç türüdür. Fransız kimyacı Gerhardt'ın 1853'te asetilklorürün sodyumsalisilat üstüne etkimesiyle oluşturdu Aspirin yan etkileri, aspirin, ağrı kesici ve ateş düşürücü olmak üzere çok yaygın olarak kullanılan bir ilaç türüdür. Fransız kimyacı Gerhardt'ın 1853'te asetilklorürün sodyumsalisilat üstüne etkimesiyle oluşturduğu bir ilaçtır ve daha sonra da 1899'da Elberfeld'de Bayer laboratuvarların da yine kimyager Felix Hoffman tarafından tamamen saf ve etkisi bozulmayacak şekilde aspirin üretimine geçilmiştir. 

  Aspirinin her ne kadar faydaları olsa da bir o kadar da zarar ve yan etkileri vardır. Aspirin, kalp krizlerine karşı koruma sağladığından, kan seyreltici bir özelliği vardır. Uzun bir süre hafif ve az dozda kullanılıp, aşırı dozda kullanıldığında her yıl yüzlerce kişi ölümcül sorunlarla karşı karşıya gelebilmektedir. Fakat buna rağmen aspirin günümüzde faydalı bir ilaç olarak kabul edilmektedir. 

  Aspirinin yan etkileri nelerdir

  Mide yanması: Aspirinin en sık görülen sıkıntılardan bir tanesi de mide yanmasıdır. Mide yanmasının yanı sıra yemek borusunu da tahriş etmektedir. Tahriş olan yemek borusu ağza acı su getirmektedir. 

  Ülser: Mide de yara oluşmasından dolayı görülen ülser hastalıklarında, kişilerin aspirin ve ağrı kesicilerden kesinlikle uzak durması gerekir.

  Alerjik etki: Kişilerde dil, burun ve dudaklarda şişme oluşturabilir ve baş dönmesi ile kişileri karşı karşıya getirebilir. 

  Hamilelik: Aspirin hamilelikte kullanıldığında anne karnında ki bebekte kalp sorunları ve kilo kaybı gibi son derece sıkıntı oluşturabilecek ciddi zararlara neden olabilir. Doktor kontrolü dışında ve aşırı kullanımında bebekte kalıcı hastalıklar oluşturabilir.

  Cerrahi operasyon öncesi kullanımı: Aspirin kan pıhtılaşmasını önleyen bir ilaçtır. Kan inceltici özelliğe sahiptir. Bu sebepten dolayı aşırı kanamalara neden olabilir. Travmalar ve yaralanmalarda kullanılması durumunda kan akışı durdurulmasında aşırı zorluk yaşanır.

  Reye sendromu: Beyin fonksiyonlarına ve karaciğer bozukluğuna neden olabilmektedir. Özellikle grip ve su çiçeği gibi enfeksiyonlarda aspirin alınması önerilmez. 

  Karaciğere etkileri: Karaciğerde işlev bozukluğuna neden olabilir. 

  Böbrek yetmezliği: Aspirin uzun süre kullanımında böbrek yetmezliğine yol açabilir. Böbrek yetmezliği yaşayan kişilerde kesinlikle doktor kontrolü dışında kullanılmaması gerekir.

  Astım: Aspirin astım hastalarına önerilmemektedir. Tetikleyici özelliği vardır.

  Aspirin yan etkileri olarak bahsetmiş olduğumuz bu etkilerin görülmesi halinde, zaman kaybetmeden uzman bir doktora görülmeli ve aspirin kullanımını kesinlikle kesmeliyiz. Aksi halde yan etkileri kişilerin vücudunda kalıcı ve derin hasarlar meydana getirebilir.
  ]]>
  B12 İğnesi Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/b12-ignesi-yan-etkileri.html Sun, 30 Sep 2018 06:57:37 +0000 B12 İğnesi Yan Etkileri; B12 iğnesi bir çeşit vitamin iğnesidir. Uyku problemi yaşayan kişilere ve bağışıklık sisteminde bozukluk olduğunda tabletlerle karşılanamayacağı durumlarda kişiye B12 iğnesi verilmektedir. 1 ml'li B12 İğnesi Yan Etkileri; B12 iğnesi bir çeşit vitamin iğnesidir. Uyku problemi yaşayan kişilere ve bağışıklık sisteminde bozukluk olduğunda tabletlerle karşılanamayacağı durumlarda kişiye B12 iğnesi verilmektedir. 1 ml'lik şeffaf ampüller ıçinde kırmızı renkli berrak solüsyondur. B12 vitamini eksikliğinde verilen iğne kas içine enjekte edilmesi gerekmektedir. B12 iğnesi kan tahlili yapılarak gerekli görüldüğünde kişiye doktor tarafından verilmektedir. B12 iğnesi kişiye enerji vermektedir ve daha fazla hareket etmesine neden olacağı için kilo vermesini de kolaylaştıracaktır. B12 iğnesinin ne sıklıkta yapılacağına doktor tarafından karar verilmektedir. Kişinin sağlık durumuna, cinsiyeti ve yaşına göre ayda 1 veya haftada bir yapılabilmektedir. Her ilaçta olduğu gibi B12 iğnesinin de bazı yan etkileri bulunmaktadır.

  B12 İğnesi Yan Etkileri Nelerdir
  •  Enjeksiyon yapılan yerde kızarıklık olabilmektedir. Vücudun bazı yerlerinde şişlik kaşıntı veya ağrı olabilmektedir. Kişinin bu şikayetleri devam ederek geçmediği takdirde doktoruna gitmesi gerekir.
  • B12 iğnesi alerjik reaksiyonlara neden olmayacağı için kişide kaşıntı veya kızarıklık, baş dönmesi, nefes almakta güçlük yaşadığında doktora gitmesi gerekmektedir.
  • Kişinin yüzünde veya vücudunda sivilceler oluşabilmektedir.
  ]]>
  Abizol Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/abizol-yan-etkileri.html Sun, 30 Sep 2018 21:06:55 +0000 Abizol yan etkileri, bazı hastalıkların tedavisi için kullanılan ilaçlar içerisinde yer alır.İlacın etken maddesi Aripiprazol’dur. ABIZOL 10 mg Tablet, beyindeki bazı kimyasalların etkilerini değiştirilmesi için ruhsal bozukluk Abizol yan etkileri, bazı hastalıkların tedavisi için kullanılan ilaçlar içerisinde yer alır.İlacın etken maddesi Aripiprazol’dur. ABIZOL 10 mg Tablet, beyindeki bazı kimyasalların etkilerini değiştirilmesi için ruhsal bozuklukların giderilmesini sağlayan bir ilaçtır. Genellikle yetişkinlerde kullanılmaktadır. Ayrıca 13 yaş sonrası ortaya çıkan ergenlerde şizofreni sebepli halüsinasyonlar görme, korku ataklarında kullanılır. Bazı hastalarda görülen  majör depresif tedavisinde kullanılan antidepresanlarla ilaç tedaviye tedaviye ek olarak uygulanır.  Özellikle yetişkinlerde uyuma, aşırı heyecanlı olma, ara sıra depresyon  dönemleri yaşama, normalden daha konuşkan ve gergin olma, enerji kaybı, suçluluk duygusu, iştahsızlık, uykusuzluk hissetme durumlarının giderilmesi için kullanılır. 

  Abizol yan etkileri içerdiği etken maddelere karşı alerjisi bulunanların doktor kontrolünde kullanması gerekir. Abizol yan etkileri, sigara alışkanlığını bulunuyorsa dozun buna göre kullanılması gerekir. Doktora sigara kullanıldığının söylenmesi gerekir. Hastada bulunan yüksek tansiyon veya kalp ritm bozukluğunun bulunduğundan doktorun bilgilendirilmesi gerekir. 

  Abizol yan etkileri,
  • Kan şekerinizin yükselmesine sebep olabilir. 
  • İlaç kullanılırken sus isteği oldukça fazla gözlenir.  
  • Yan etkileri içerisinde idrar yapımında artış oluşur.
  • Kişide aşırı açlık, halsizlik gibi kan şekerinizin yükseldiğini işaret eden belirtiler gereğinden fazla oluşuyor ise doktorunuza başvurunuz.
  • Baş dönmesi Abizol yan etkileri, içerisinde yer alır. İlacı kullanırken yavaş hareket edip bir yerlere tutunarak kalkmaya özen gösterilmesi gerekir. 
  • Kişinin vücut ısısının yükselmesine neden olur. 
  • İlacı kullanırken bol bol sıvı tüketilmez ise vücutta su kaybı yaşanır. 
  • Özellikle çocuklarda 13 yaş altındakilerde bir çok etkiye neden olurken, zehirlenmeye neden olur. 
  • Kişide sürekli uyku eğilimi gösterir. Bu sebepten dolayı ilaç kullanma süresinde araba veya makine kullanımından kaçınılması gerekir. 
  • Kişide bulunan HIV enfeksiyonu nedenli ilaç kullanımında zarar oluşturur.
  • Ayrıca mantar, sara ve kalp ilaçları kullanılırken kullanılmaması gerekir. Kullanılması ile kişide bulunan hastalıkları tetikleyebilir. 
  • Abizol yan etkileri, içerisinde kullanırken kesinlikle kullanılmaması gerekir. Alkol tüketilmesi ilacın içerdiği maddeler nedeniyle baş dönmesi oluşumunu artırır. 
  • Bayanlarda bebek yapılması düşünülüyor ise ilacı kullanmayınız. İlaç kullanımı sırasında hamile kalınmış ise biran önce doktora gidilerek ilacın kullanımının bırakılması gerekir.
  • Kullanım süresi içerisinde kişide uyku hali, konuşma bozukluğu, endişe, sersemlik, kusma gibi yan etkiler gösterir. 
  • Bunun yanı sıra baş ağrısı, karın ağrısı, ishal, el ve ayak bileklerinde şişlik oluşturur.  
  • Ayrıca görmede bulanıklık, göz ağrısına neden olur.
  • İlacın kullanımı ile birlikte kişide huzursuzluk, yorgunluk meydana gelir.
  • Bulantı,sinirlilik hali, kabızlık, dikkat dağınıklığı ortaya çıkar.
  • İlaca bağlı olarak hazımsızlık ortaya çıkar.
  • Kişide oturma eyleminin yapılamaması ve hareket etmeme problemi görülür.  
  • Abizol yan etkileri, içerisinde terleme ve titreme en fazla görülen yan etkiler içerisinde bulunur.
  • Ayrıca karın ağrısı, nefes almada güçlük,yüz, el, ayak, dudak, boğaz ve dil bölümlerinde şişlik oluşturur. 
  • Bunun dışında başka belirtilerde doktorla görüşülmesi gerekir.
  ]]>
  Verem Aşısı Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/verem-asisi-yan-etkileri.html Sun, 30 Sep 2018 23:24:20 +0000 Verem Aşısı Yan Etkileri, Verem aşısı; verem hastalığından korunmak için çok dikkatli bir şekilde yapılması gereken bir aşıdır. Derinin altına değil deri içine uygulanması gereken verem aşısı kolun dış yüzüne Verem Aşısı Yan Etkileri, Verem aşısı; verem hastalığından korunmak için çok dikkatli bir şekilde yapılması gereken bir aşıdır. Derinin altına değil deri içine uygulanması gereken verem aşısı kolun dış yüzüne yapılması gereken bir aşıdır. Verem aşısı yeni doğan bebeklere ve tüberkülin testi negatif olan kişilere yapılmaktadır. Verem, halk arasında ince hastalık olarak bilinmekte olup bulaşıcı özeliği bulunmaktadır. Verem şüphesi olan kişilerde ailece aşı olmaları çok önemlidir. Verem aşısı da diğer aşılar gibi kişide bazı reaksiyonlara neden olabilmektedir. Verem aşısı olan kişinin kolunu mümkün oldukça zorlamaması gerekmektedir. Verem aşısı olan kişinin banyo yapması sakıncalı değildir.

  Verem Aşısı Yan Etkileri
  • Verem aşısından sonra kişinin aşı yapılan kolu şişebilmektedir. Bazı kişilerde kolun tamamının şişmesi şeklinde olabilmektedir.
  • Verem aşısı olan yerde kabuklanma veya iltihaplı yara oluşabilmektedir.
  • Koltuk altlarındaki lenf bezlerinde şişlik oluşabilir.
  • Baş dönmesi
  • Mide bulantısı olabilmektedir
  • Kızarıklık görülebilmektedir.
  Verem aşısı olan kişide görülen bu yan etkiler bir süre sonra kendiliğinden geçecektir. Kişinin ağrısı olduğu zaman ağrı kesici kullanabilmektedir. Gece yatarken kolunun altına yastık ile destek sağlayarak daha fazla şişmesini önleyebilmektedir. Ayrıca aşı olan yaranın üzerini kapatmaması gerekmektedir.
  ]]>
  Tansiyon İlaçlarının Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/tansiyon-ilaclarinin-yan-etkileri.html Mon, 01 Oct 2018 07:19:10 +0000 Tansiyon İlaçlarının Yan Etkileri, Tansiyonu düzenlemek sebebi ile pek çok ilaç kullanılır. Bunlardan en çok kullanılanları beta blokerler ve diüretiklerdir. Yüksek tansiyona sebebiyet veren kandaki bir çok tuzu ve fazla su Tansiyon İlaçlarının Yan Etkileri, Tansiyonu düzenlemek sebebi ile pek çok ilaç kullanılır. Bunlardan en çok kullanılanları beta blokerler ve diüretiklerdir. Yüksek tansiyona sebebiyet veren kandaki bir çok tuzu ve fazla suyu diüretikler sayesinde atarız. Bunun sonucunda da, su kaybı ile birlikte sık idrara çıkma tansiyon ilaçlarının yan etkilerinden biridir. Yine aynı zamanda elektrolit dengesizliği de yaşayabilirsiniz. Fakat bu dengesizliği diyetler ile düzeltebilirsiniz. Tansiyon ilaçlarının yan etkileri görülse dahi kullanmayı bırakmayınız. Görülen yan etkileri doktorunuza bildirerek, bunun önlemi alınabilir.

  Tansiyon İlaçlarının Yan Etkileri Nelerdir
  • Tansiyon ilaçlarının yan etkileri arasında baş dönmesi, halsizlik, sersemlik, yorgunluk ve konsantrasyon güçlüğüdür. Özellikle de yaşlı hastalarda, kanın beyne ulaşması sebebiyle asgari bir basınca gerek duyulur. Tansiyon ilaçlarının yan etkilerinden olan kan damarlarında kireçlenme ve bunun sonucunda bas dönmesi, yorgunluk ve sersemlik görülebilir.
  • Tansiyon ilaçlarının yan etkileri arasında kuru öksürük de bulunmaktadır. Eğer bir süredir öksürüyor ve tansiyon ilacınızda ACE yazıyor ise, öksürük şikayetiniz kullandığınız tansiyon ilacı ile bağlantılı olabilir. Bu gibi durumlar tansiyon ilacını uzun süre kullanıp, görmeyeceğiniz anlamına gelmez. Tansiyon ilacının kesilmesi ile birlikte yaklaşık 15 gün içerisinde kendi kendine geçmektedir.
  • Cinsel istekte azalma da tansiyon ilacının yan etkilerinden biridir.
  • Tansiyon ilaçlarının yan etkilerinden olan ayaklarda şişme, vücutta su tutulması ile birlikte görülmektedir. Hele birde varisiniz varsa, el ve ayaklarda özellikle de bileklerde daha çok şişlik görülür.
  • Tansiyon ilaçlarının vermiş olduğu etki ile alerjik reaksiyonlar da görülebilir. Tansiyon ilaçları seyrek de olsa, alerjik olarak deride döküntü, kızarıklık ve kaşıntıya neden olabilir.
  • Bazı tansiyon ilaçlarının yan etkilerinden bir diğeri de meme büyümesidir. Bu bayanlar için problem olmasa da, erkeklerin isteyeceği bir durum değildir.
  • Tansiyon ilacı kullanan kişilerin kalp hızlarında azalmalar görülür. Özellikle de beta bloker grubunda olan tansiyon ilaçlarında görülüp, kalp hızında yavaşlamaya sebebiyet verebilir. Nabzınızın 50!nin altına düşmesi ile birlikte doktorunuza haber veriniz.
  • Bazı tansiyon ilaçlarının görülen yan etkilerinden bir diğeri de kabızlık sorunudur. Kabızlık en sık görülen yan etkilerdendir. Hafif lifli besinler yiyerek ve günde bol sıvı tüketerek bu durumun önüne geçebilirsiniz. Bu sebeple çabuk çözüldüğü için çokta bir önemi yoktur.
  • Tansiyon ilacının yan etkilerinden birisi de sırt ağrıdır. Sırt ağrısını gidermek için sırt bölgenize sıcak kompres uygulayabilirsiniz. 
   ]]>
   Cipralex Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/cipralex-yan-etkileri.html Mon, 01 Oct 2018 12:18:09 +0000 Cipralex Yan Etkileri; Cipralex (escitalopram), depresyon, sosyal fobi, panik bozukluk, obsesif kompulsif ve anksiyete bozukluklularında kullanılan bir ilaçtır. Bunların dışında tanımlanan farklı hastalıklar için de doktorların ha Cipralex Yan Etkileri; Cipralex (escitalopram), depresyon, sosyal fobi, panik bozukluk, obsesif kompulsif ve anksiyete bozukluklularında kullanılan bir ilaçtır. Bunların dışında tanımlanan farklı hastalıklar için de doktorların hastalara tavsiye ettiği bir ilaçtır. Antideprasan grubu ilaçları arasında yer alır. Bu ilaç beyinde seratonin sistemini etkiler ve seratonin seviyesini ayarlar. Seratonin sisteminde meydana gelen hasarlar depresyon oluşumunda etkilidir. 
   Cipralex ilacı günde bir kez bir kapsül şeklinde tok karnına alınmalıdır. Eğer yutmada sorun yaşıyorsanız su ile birlikte yutabilirsiniz. Genel olarak her gün aynı saatte içmeye özen gösterin. Cipralex sıvı formu da olan bir ilaçtır ve sıvı formu kullanılacak ise ilacın içiden bulunan ölçek ile tüketin, evde bulunan herhangi bir kaşık vs. ile tüketmeyin. Cipralex (escitalopram) iyileştirici etkisini bireyde hemen hemen 3 yada 4 haftaya kadar gösterir. Bazı doktorlar kullanım süresini 6 hafta kadar devam ettirebilir. 
   Kullanılan çoğu antideprasan ilacında olduğu gibi Cipralex (escitalopram) kullanan bireylerde de birtakım yan etkiler oluşur. Yapısında bulundurduğu maddelere karşı duyarlı, hassas olan bireylerde yan etkilerin olma riski daha fazladır. Bilinçli ilaç kullanımı çok önemlidir. Kullandığınız ilacın dozunu, süresini, yan etkilerinin vs. iyi bilinmesi gerekir. Vücut komplike ve karmaşıktır. Daha sağlıklı olması için korunmaya ihtiyacı vardır. Vücuda alınan herşeyin olumlu yada olumsuz etkileri iyi bilinmelidir. 

   Cipralex Yan Etkileri
   • Mide bulantısı
   • Burunda tıkanıklık yada akma
   • İştahta azalma yada fazla artma ve buna bağlı olarak kilo kaybı yada kilo artışı
   • Anormal rüyalar, sürekli huzursuzluk hissi, endişeli olma
   • Deride karıncalama
   • Ağız kuruluğu
   • Uyku düzensizliği, uykuya dalmada zorlanma, fazla yada az uyuma
   • Hem kaslarda hem de eklemlerde ağrı
   • Göz bebeklerinde büyüme
   • Görme bozuklukları
   • Vajinada kanama
   • Cinsel istekte azalma yada artma
   • Kabızlık
   • Yorgunluk, halsizlik, bitkinlik
   • Baş dönmesi ve baş ağrısı
   • Aşırı terleme gibi durumlar ilacın kullanıldığı ilk günlerde ortaya çıkan yan etkilerdir. Bu yan etkilerin şiddeti fazla değildir, geçici olan yan etkilerdir. Yaklaşık olarak 5 yada 6 gün kadar sürer. 
   Cipralex Kullananlarda Nadir Görülen Yan Etkiler;
   • Aşırı sinirlilik hali
   • Dikkat eksikliği ve konsantrasyon bozukluğu
   • Aşırı derecede bir enerji
   • Heyecan
   • İntihara eğilimde artma
   • Vücudun hassasiyetinin artması, kolay morarma
   • Kas zayıflığı
   • Kanama, anormal kanamalar, mide ve bağırsak kanamaları dahil
   • Deride, dilde, dudaklarda veya yüzde şişkinlik
   • Sersemlik, tireme, ajitasyon
   • Kurdeşen
   • Saldırganlık
   • Kusma nöbetleri
   • İdrarın hem miktarında artma hem de ağrılı idrar yapma
   Bu ve bunun gibi durumlar kesinlikle doktora danışılmalıdır. Cipralex ciddi yan etkileri olan bir ilaç olmasa da hastaya göre değişen durumlar olabilir. Bu durum kesinlikle ihmal edilmemelidir. 
   Cipralex (escitalopram) çok nadir de olsa seratonin sendromuna neden olabilir. Tek başına kullanıldığı zaman bu risk fazla olmasa da diğer antideprasan ilaçlar ile beraber kullanıldığı zaman seratonin sendromu riski artar. Seratonin sendromu ile beraber; halüsinasyon görme, yoğun derecede iç sıkıntıları, yüksek ateş, kalp atış hızının artması, koordinasyon kaybı, titreme ve kaslarda kramplar oluşabilir. Bu durumda kesinlikle acil olarak hemen ilacı kullanmayı bırakmak ve doktora gitmek gerekir. 
   ]]>
   Arveles Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/arveles-yan-etkileri.html Tue, 02 Oct 2018 00:06:52 +0000 Arveles Yan Etkileri, Ağrı kesici olarak kullanılan arveles ilacı, herkesin tercih ettiği özellikle baş ağrısı ve diş ağrılarında tablet şeklinde 25 mg ve 50 mg olarak ve oral yoldan ve enjeksiyon yapılarak kullanılmakt Arveles Yan Etkileri, Ağrı kesici olarak kullanılan arveles ilacı, herkesin tercih ettiği özellikle baş ağrısı ve diş ağrılarında tablet şeklinde 25 mg ve 50 mg olarak ve oral yoldan ve enjeksiyon yapılarak kullanılmaktadırlar. Gün içinde ağrının cinsine veya şiddetine göre en fazla üç kez alınması gereken arveles, alınması arasındaki zaman dilimi 8 saat olmalıdır ve hamile olan kişiler kullanmamalıdır. Arveles ağrı kesici ilacın etkisinin azalmaması için kişi yemeklerden en az yarım saat önce alırsa daha etkili olacaktır. Baş ağrısını hemen geçirdiği için arveles son zamanlarda en çok kullanılan ağrı kesiciler arasında yer almaktadır. Başkasına iyi gelen bir ilacın size aynı etkiyi göstermeyeceği için doktor yazmadığı sürece kişinin kendi kendine eczaneden ağrı kesici bile olsa alarak kullanmaması gerekmektedir. Aksi takdirde çok ciddi problemler yaşayabilmektedir. Arveles ilacını doktor takviyesi ile belirttiği dozda alması gerektiğini unutmaması gerekmektedir. Arveles ağrı kesicinin herkes de olmasa da bazı kişilere yan etki yapması gayet normaldir. Aşağıdaki yan etkiler görülebilmektedir. Arveles enjeksiyon ise her biri 2 ml berrak olarak ve renksiz çözelti içeren 6 ampul olarak bulunmaktadır. Ameliyat sonrası ağrı kesici olarak ve böbrek ve bel ağrısının şiddetli olduğu durumlarda kullanılmaktadır.

   Arveles 25 Mg Yan Etkileri 
   • Mide bulantısı
   • ishal veya kusma
   • Hazımsızlık sorunu
   • Şişkinlik
   • Alerjik reaksiyon olabilmektedir
   Arveles 50 Mg Yan Etkileri
   • Mide bulantısı yada kusma
   • Enjeksiyon yapılan yerde ağrı olabilmektedir
   • Morarma ve kızarıklık olabilir
   Yaygın olmayan yan etkiler
   • Kan basıncının düşüklüğü
   • Ateş
   • Bulanık görme
   • Baş ağrısı
   • Kansızlık
   • Karın bölgesinde ağrı
   • Ağızda kuruluk hissi
   • Aşırı ter basması
   Seyrek görülen yan etkiler
   • Mide veya bağırsaklarda delinme
   • Yavaş nefes alma
   • Bayılma
   • Titreme ve kulak çınlaması
   • İdrara sık çıkma
   • Kaslarda gerginlik
   • Yüz bölgesinde veya boğazda şişlik

   ]]>
   Sigaranın Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/sigaranin-yan-etkileri.html Tue, 02 Oct 2018 11:11:58 +0000 Sigaranın yan etkileri: Sigara bağımlılık yapan zararlı bir üründür. Sigaranın içerisinde 4000 farklı zehir bulunmaktadır. Bunlar; nikotin, arsenik, amonyak, tiner, radyasyon, metanol, karbonmonoksit, hidrojen siyanür, bü Sigaranın yan etkileri: Sigara bağımlılık yapan zararlı bir üründür. Sigaranın içerisinde 4000 farklı zehir bulunmaktadır. Bunlar; nikotin, arsenik, amonyak, tiner, radyasyon, metanol, karbonmonoksit, hidrojen siyanür, bütan, DDT gibi ölümcül zehirler bulunmaktadır. Buna rağmen bir çok insan sigara kullanımından vazgeçmemektedir. Sigaranın yan etkileri fazla olup, uzun süre kullanımında geri dönüşü mümkün olmayan hastalıklar meydana getirmektedir. Dünyada bir çok insan sigara nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Zararlı alışkanlıkların en başında sigara gelmektedir. İnsanlar sıkıntılı anlarında, taklit, özenti, stres, arkadaş ısrarı, eğlence, kilo almamak, güvensizlik gibi sebeplerden dolayı sigara kullanımına başlamaktadırlar. Günümüzün en kötü hastalıklarından birisi olan kanserin oluşumunda tetikleyici faktörlerin başında sigara gelmektedir. Yapılan araştırmalar da sigara terör, trafik ve iş kazalarında meydana gelen ölümlerin toplamından 5 kat daha fazla ölüme sebebiyet vermektedir. 

   Sigara içen kişilerin yanında durarak, sigara dumanına maruz kalan kişiler pasif içicilerdir. Bu kişiler de sigarada bulunan bütün zehirli maddelerden etkilenmektedirler. Özellikle ciğerleri tam olarak gelişmemiş olan çocuklar için, risk çok daha ciddidir.

   Sigaranın yan etkileri:
   • Sigara içen kişi pankreas kanserine yakalanama riski artar.
   • Kol ve bacak damarlarında çeşitli hastalıklar meydana gelir.
   • Erkeklerde iktidarsızlık ve kısırlık görülmektedir.
   • Kadınlarda erken menopoz ve kısırlık görülmektedir.
   • Tırnaklarda zayıflama ve ellerde, parmaklarda sararma görülmektedir.
   • Diş ve diş eti hastalıklarına yol açar.
   • Burunda koku alma duyusu azalır.
   • Hamilelik döneminde içilen sigara bebekte gelişim geriliği ya da düşük doğumlara sebep olmaktadır.
   • Vücutta kemik erimesine sebep olur.
   • Vücutta ruhsal gerilim, yorgunluk, stres, uykusuzluk, reflekslerde azalma görülmektedir.
   • Gözlerde katarakt ve ileri yaşlarda körlük meydana gelebilmektedir.
   • Cildin erken yaşlanması görülmektedir.
   • Reflü, ülser, gastrit hastalıklarına neden olur.
   • Beyin hücrelerinin ölümüne neden olur. Bu sebeple hafıza zayıflığı, öğrenme bozuklukları ve erken bunama görülmektedir.
   • Sigara içenlerde akciğer kanserine yakalanma riski yüksek olmaktadır.
   • Dilde, tat alma duyusunda azalma görülmektedir.
   • Ağız içi kanserlerine sebep olmaktadır.
   • Yanak, dudak ve gırtlak kanserine neden olmaktadır.
   • Sigaranın yan etkilerinden biride orta kulak iltihabı, sinüzit, farenjit gibi üst solunum yolu hastalıklarına neden olmaktadır.
   • Sigara damar sertliğini hızlandırır. Bu sebeple damar tıkanıklığıyla beraber kalp krizi ve tansiyon yükselmesi görülmektedir.
   • Yara, hastalık ve ameliyat tedavileri sigaradan dolayı uzun sürer.
   ]]>
   Benexol B12 Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/benexol-b12-yan-etkileri.html Tue, 02 Oct 2018 20:50:37 +0000 Benexol B12 yan etkileri, Benexol B12 30 ve 50 tabletlik ambalajlarda satılışı gerçekleşir. Bir tabletin içerisinde 250 mg B6 vitamini, 250 mg B1 vitamini, 1 mg B12 vitamini bulunur. Bö,Bı ve B 12 vitaminlerinin birleşmesi sonucu Benexol B12 yan etkileri, Benexol B12 30 ve 50 tabletlik ambalajlarda satılışı gerçekleşir. Bir tabletin içerisinde 250 mg B6 vitamini, 250 mg B1 vitamini, 1 mg B12 vitamini bulunur. Bö,Bı ve B 12 vitaminlerinin birleşmesi sonucu elde edilen BENEXOL B12 vücut içerisinde ağrı giderici özellik göstermesi nedeniyle kullanılır. İçerisinde bulunan vitaminlerin vitaminlerin tek kullanılması ile elde edilecek etkinin çok üstünde bir etki göstermesi sağlanır. Özellikle siyatik, eklem iltihabı, eklem çevresi iltihabı, bel ağrısı, kramplar, eklem ağrısı, kas ağrısı ve romatizmal nedenli oluşan ağrıların tedavisinde kullanılır. Ayrıca kalp kası bozukluğu, ateşli romatizma, ameliyat sonrası ortaya çıkan kusma, radyasyon hastalığında ve alkolizm nedeniyle oluşan zehirlenmelerde tedavi amaçlı kullanılır. 

   Benexol B12 yan etkileri, içindeki bulunan maddelerden birine karşı alerji olan kişilerin kullanması tavsiye edilmez. Ayrıca hamile veya emziren annelerin kullanmaması gerekir. 12 yaşından küçüklerin kullanması sakınca yaratır. Benexol B12 yan etkileri, özellikle karaciğer veya böbrek yetmezliği durumlarında kullanılmamalıdır. Saydığımız belirtiler çok ciddi yan etkilerdir. Bunlar içerisinde biri bile görülse Benexol B12 yan etkilerinin ortaya çıktığı düşünülerek tıbbi müdahale yapılması gerekir. Ciddi olması halinde hastanın hastaneye yatması gerekebilir. 

   Benexol B12 yan etkileri
   • Sadece levodopa tedavisi görenkişilerin ve Parkinson hastalarının kullanırken doktor kontrolünde kullanması gerekir. 
   • Kişide bulunan kalıtsal optik sinir azalması hastalığı olanların kullanması sakınca yaratır. 
   • Ayrıca vitamin B12 veya folik asit eksikliği sonucu ortaya çıkan kansızlık sorunlarında kullanılması tavsiye edilmez.
   • İlacın alerjik reaksiyonlar oluşturması nedeniyle kişide kızarıklık, döküntü, içi su dolu kabartılar, yüz, el ve belirli alanlarda şişme ile yan etki gösterir.
   • İlaç kullanımı esnasında kişinin hırıltı şeklinde nefes almasının yanı sıra nefes alıp vermede zorluk yaşaması gözlenebilir. 
   • Ayrıca ciltte kabarıklığa neden olur. 
   • Bu süreç içerisinde kişide baş ağrısı ortaya çıkar.
   • Vücudun bazı kısımlarından beyine uygulanan baskı sebebiyle sinirlerin hasar görmesine neden olur.
   • Bu süreç içerisinde sıcaklık veya titreşim uyarılarının yapılması ile ortaya çıkan duyu bozukluğu görülebilir.
   • Ayrıca kas dokusu, karaciğer, böbrek, kalp, beyin bölümünde bulunan doku hasarı sonrasında vücut içerisinde bazı enzimlerin artışına neden olur.
   • Benexol B12 yan etkileri, içerisinde ilacı kullanılması ile birlikte ishal ortaya çıkar.
   • Bazı hastalarda  yemek yeme sonrasında hazımsızlık oluşur.
   • Bunun yanında kişide bulantı gözlenir.
   • İlacın verilen dozda kullanılmaması nedeniyle karın ağrısı ortaya çıkar. 
   • İlaç kullanılırken kişinin idrarından anormal şekilde koku gelmesi gözlenir.
   • Bunun dışında ilacı kullanırken görülen başka belirtilerde doktorla görüşülmesi önemlidir.
   ]]>
   B12 Benexol Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/b12-benexol-yan-etkileri.html Wed, 03 Oct 2018 15:01:45 +0000 B12 Benexol yan etkileri, B12 vitamin eksikliği teşhisi konulan kişilerin genel olarak kullandığı bir vitamin ilacıdır. İçeriğinde B1, B6, B12 gibi vitamin komplesinden oluşan ilaç, ağrıları azaltıcı özellikleri de bulunmak B12 Benexol yan etkileri, B12 vitamin eksikliği teşhisi konulan kişilerin genel olarak kullandığı bir vitamin ilacıdır. İçeriğinde B1, B6, B12 gibi vitamin komplesinden oluşan ilaç, ağrıları azaltıcı özellikleri de bulunmaktadır. Vitamin eksikliği bulunan kişilerin kullandığı bu ilaç, vitamin eksikliğinden kaynaklanan muhtelif ağrılar, yorgunluk ve bitkinlik, çabuk yorulma, asabiyet, unutkanlık, güçsüzlük gibi hallerde tedaviye yardımcı olarak kullanılmaktadır. B12 benexol vitamin takviyesinin birçok faydalarının olduğu gibi, aşırı doz kullanımı veya hekim tavsiyesi dışında bilinçsiz olarak kullanılması durumunda vücudun gösterebileceği alerjik yan etkileri de bulunmaktadır. 

   B12 Benexol yan etkileri nelerdir

   Burada belirtilen yan etkiler ilaca karşı bilinen yan etkiler olup, bunlardan birisi veya birkaçı sizde ortaya çıkmışsa, benexol B12 vitamin ilacına ciddi oranda alerjiniz var demektir.
   • İlaç alımı ile birlikte aniden ortaya çıkan alerjik reaksiyonlar
   • Kızarıklık ile ortaya çıkan içi su dolu kabarcıklar
   • Deri üzerinde döküntüler  
   • Yüz bölgesinin şişmesi 
   • Hırıltı ile birlikte ortaya çıkan nefes alıp vermede güçlük  
   • Ciltte ortaya çıkan kabarıklıklar 
   Aşağıda belirtilen yan etkiler son derece ciddi yan etkiler olup, acil müdahale gerektirebilecek yan etkilerdir. Burada yer alan yan etkilerden birisinin veya birkaçının sizde olduğunu fark etmeniz durumunda, en hızlı hızlı şekilde doktorunuza veya size en yakın hastanenin aciline başvurunuz. 
   • Baş dönmesi
   • Mide bulantısı  
   • Baş ağrısı  
   • Periferal nöropati
   • Somnolans
   • Parestezi 
   • Aspartat aminotransferaz da artış 
   • Kan folat düzeylerinde ortaya çıkan düşüş 
   Bunlar benexol B12 tablet alınmaya başlaması ile ortaya çıkan ve nedeni pek belli olmayan hafif yan etkiler olup, ilaç alımının kesilmesi ile kendiliğinden kaybolan belirtilerdir.
   • İshal
   • Hazımsızlık  
   • Karın ağrısı  
   • Anormal idrar kokusu 
   Sonuç olarak, genellikle vitamin eksikliğine bağlı kansızlık gibi, yapılan testler sonucu doktorların anlayabileceği bazı hastalıkların ortaya çıkması durumunda, kişiye daha yüksek oranda vitamin kullanımı tavsiye edilebilir, fakat gerekli öngörülen miktar kişiden kişiye farklılıklar gösterebileceği göz önünde bulundurulduğunda, vitamin kullanımı mutlaka doktor kontrolünde olmalı, gerekli olan vitaminleri ve miktarını doktor belirlenmelidir. Eğer herhangi bir hastalığınız bulunmuyorsa ve doktorunuzun bu konuda bir önerisi yoksa bilinçsiz ve gereksiz herhangi bir vitamin ilacı kullanmayınız.
   ]]>
   Aloe Vera Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/aloe-vera-yan-etkileri.html Wed, 03 Oct 2018 17:10:50 +0000 Aloe vera yan etkileri, aloe vera başta kozmetik ürünleri olmak üzere bir çok alanda kullanıma uygun bir bitkidir. Çoğu kişi faydalarını bilir ve kullanır. Fakat bilinmeyen bilgiler aloe veranın yan etkileri olduğudur. Ki Aloe vera yan etkileri, aloe vera başta kozmetik ürünleri olmak üzere bir çok alanda kullanıma uygun bir bitkidir. Çoğu kişi faydalarını bilir ve kullanır. Fakat bilinmeyen bilgiler aloe veranın yan etkileri olduğudur. Kişinin cildinden midesine kadar etkisini gösterebilmektedir. Çeşitli rahatsızlıklara bağlı olarak aloe vera ağızdan yada sorunlu bölgeye uygulama şeklinde kullanılmaktadır. Kozmetik alanında ise çeşitli maddeler içine karıştırılarak kişilere kullanıma hazır hale getirilir. Araştırmacılar çok kullanılan ve önerilen bu bitkinin içerdiği bazı maddelerden dolayı kanserojen madde içerdiğine rastlamışlardır. Aloe vera yan etkileri arasındaki kanserojen içeriğini tespit etmek amaçlı sıçanlar üzerinde belli deneyler yapılmıştır.

   Aloe vera yan etkileri aşırı ve bilinçsiz kullanım karşısında oldukça kendini gösterir. Bu yan etkilerin ortaya çıkmasının baş nedenlerinden birisi bilinçsiz kullanımdır. Aynı zamanda bünyesi itibariyle alerjik reaksiyonlara karşı hassas olan kişilerde yan etki görülmesi oldukça normaldir. Bu kişilerin kullanımı mümkünse kesmesi veya en aza indirmesi gereklidir. Faydasını gören kişilerde ise kullanıma devam edilecekse mutlaka bilinçli ve kontrollü kullanılmalıdır.

   Aloe vera yan etkileri nelerdir
   • Ağızdan alındığında kan şekeri düşürme,
   • Vücuttaki herhangi bir bölgeye sürüldüğünde bölgede döküntü, kaşıntı veya kızarıklık oluşması,
   • Göğüs kafesinde sıkışma hissi ve solunumda rahatsızlık oluşturması,
   • Mide ağrısı ve ishal yaşanması,
   • Bağımlılık,
   • Kabızlık,
   • Kalp atışı bozukluğu,
   • Kan sayımında düşüklük,
   • Halsizlik ve yorgunluk hissi,
   • Kas ağrıları,
   • Vücudun susuz kalması,
   • İdrar rengi bozukluğu
   • Bunlarla birlikte yapraklarından gelen kansorojen madde içermeside aloe vera yan etkileri arasında yer alır.
   Aloe vera yan etkileri görünmesi halinde kişi derhal kullanımı bırakmalıdır. Aynı zamanda kalıtsal hastalığı olan kişiler kesinlikle kullanmamalıdır. Böbrek, tiroid, kalp veya hemoroid hastalığı olan kişilere kesinlikle kullanım önerilmez. Bu tür rahatsızlığı olan kişilerde yan etki direk olarak görülür ve kolaylıkla ortaya çıkar.
   ]]>
   Microgynon Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/microgynon-yan-etkileri.html Thu, 04 Oct 2018 05:54:20 +0000 Microgynon yan etkileri, tıp  içerisinde kullanılan ilaçlardan bir tanesidir. Özellikle doğum kontrol hapı olarak kullanılmaktadır. İçerdiği bileşenler sayesinde gebe kalınmasını engeller. Gün içerisinde kullanılması ile b Microgynon yan etkileri, tıp  içerisinde kullanılan ilaçlardan bir tanesidir. Özellikle doğum kontrol hapı olarak kullanılmaktadır. İçerdiği bileşenler sayesinde gebe kalınmasını engeller. Gün içerisinde kullanılması ile birlikte 12 saate kadar koruma etkisi sağlaması ile kullanılan korunma yöntemleri içerisinde bulunur. Bu sebepten dolayı cinsel yaşantının daha aktif geçmesini destekler. Gebe kalmak istemeyen kişilerin tercih ettiği ilaçlar içerisinde ilk sıralarda yer alır. Ancak kullanımı esnasında doktor ile görüşülmesi ve doktor tavsiyesi sonrasında kullanılması önemlidir. Kişide bulunan bazı hastalıklar sebebiyle yan etki ortaya çıkarabilir. 

   Microgynon yan etkileri, içerisinde kullanımı risk bulunduran hastalıklar vardır. Migren hastalığı bunlardan bir tanesidir. Kişide migren bulunuyor ise kullanılmaması gerekir. İlacın kullanılması sebebiyle içeriğinde bulunan madde migren hastalığının daha fazla yaşanmasına neden olurken, şiddetini artırmasını tetikler. Özellikle ileri yaşta bulunan bayanların bu hapı kullanmaktan kaçınmaları tavsiye edilir. Microgynon yan etkileri, içerisinde özellikle sigara ve alkol tüketimi bulunuyor ise ilacın kullanılması doktor kontrolünde olması gerekir. Bunun yanı sıra aşırı kilo problemi yaşayan obezite bayanların yaşadığı bazı hastalıklardan dolayı hastalıklarının etkisinin artmasına neden olduğu belirtilmektedir. Özellikleri kalp rahatsızlıklarını tetikleme riski bulunduğu için bu ilacın kullanılması önerilmemektedir. Microgynon yan etkileri, içerisinde kişide kronik rahatsızlık bulunuyor ise gerekli testler yapılarak ilacın kullanılması gerekir Bu süreç içerisinde doktorunuz uygun görmez ise kesinlikle ilacın kullanılmaması tavsiye edilir. Bazı hastalarda hafif olarak seyreden bu şikayet bazı hastalarda şiddetini artırır.  Beklenmeyen başka etkiler görüldüğü zaman doktor ile irtibata geçilmesi önemlidir. Verilen doz dışında kullanılması yan etkilerin artmasına neden olur. 

   Microgynon yan etkileri neler
   • İlacın kullanımı ile birlikte kişide mide bulantısı şikayetleri gözlenir.
   • Bu süreç içerisinde kişinin göğüs bölümlerinde gerginlik hissi bulunurken, bununla beraber şişkinliğin artmasına neden olur.
   • İlacı kullanan kişinin kilo problemi yok ise etkisine bağlı meydana gelen yorgunluk, vücudun belirli bölümlerinde ağrı yaşanmasını tetikler. 
   • Bazı hastalarda depresif durumların ortaya çıkmasına neden olur. Bu sebepten dolayı psikolojik açıdan hassas olunmasına neden olur. 
   • Kullanan hastaların bazılarında el ve yüz bölgelerinde kahverengi lekeler ortaya çıkartır. 
   • İlacın kullanılması ile birlikte yan etkileri içeriğine bağlı olarak cildin hassaslaşması ortaya çıkar. İlacı kullanan kişilerde güneşe karşı hassasiyet yaşanır. Bununla beraber güneş ışınları ile birlikte lekelenmelerde artma ve renginde koyulaşma ortaya çıkar. 
   • Microgynon yan etkileri, içerisinde kişide libidonun etkilenmesini tetikler. 
   • Bu süreç içerisinde migren başlangıcının oluşmasına neden olur.
   • İlacı kullanan bayanların bazılarında şiddetli baş ağrı yaşandığı belirtilmektedir. Bu sebepten dolayı huzursuzluğu artırır. 
   • Bu süreç içerisinde görme bozukluğu, göz hassasiyeti, gözde yaşanılan ağrılar sebebiyle tahammülsüzlük yan etkileri içerisinde bulunmaktadır. 
   • Ayrıca lens kullanımı esnasında ağrılar yaşanması sebebiyle şiddetini artırır.
   • Her gün kullanılmaması halinde gebe kalma ihtimalini artırır.
   ]]>
   Augmentin Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/augmentin-yan-etkileri.html Fri, 05 Oct 2018 04:11:47 +0000 Augmentin yan etkileri, Augmentin geniş spektrumlu bakteri ve mikropların birçok çeşidine karşı etkili olan antibakteriyel ilaç çeşididir. Antibiyotik 1942 yılında walksman tarafından şöyle tanımlanmıştır. Mikroorganizmala Augmentin yan etkileri, Augmentin geniş spektrumlu bakteri ve mikropların birçok çeşidine karşı etkili olan antibakteriyel ilaç çeşididir. Antibiyotik 1942 yılında walksman tarafından şöyle tanımlanmıştır. Mikroorganizmalar tarafından öldürülen veya gelişimi engellenen maddelere antibiyotik denmiştir. Augmentin geniş aralığı olan ve cam şişelerden  10,14, 20 adet beyaz kirli arasında yuvarlak şekilleri olan ve tableti andıran ilaç çeşididir.  Bu ilaç enfeksiyonların kısa süreli tedavilerinde kullanılır.

   Augmentin yan etkileri ve solunum yolları

   Bu ilaçlar soğuk algınlığında ve grip gibi virüslerin yol açtığı mikropları tedavi etmemektedir. Sık tekrarlayan bademcik iltihabı orta kulak iltihabı ve üst solunum yolları enfeksiyonlarında ve kronik bronşitin akut alevlenmeleri akciğer iltihabı,idrar yolu iltihabı, çıban, apse ve diş apselerinde kullanılan bir çeşit antibiyotiktir. Hastalar bu ilaçları kullanırken çok dikkatli olmalıdırlar. Bir aynı zamanda hekimlerinde augmentin gibi antibiyotibiyotikleri hastalara verirken dikkatli bir şekilde vermeleri gerekir. Hastaların herhangi bir  başka ilaca alerjisi olup olmadığına bakılması gerekir.  Çünkü antibiyotikler ve augmentin yan etkileri ağırdır.

   Augmentin yan etkilerinin  hafif seyredenleri

   Çok seyrek görülen yan etkilerinden bazıları yüzde dudaklarda dilde ve ağızda boğazın şişmesi ve yutkunmada nefes almada zorluklara neden olan anjivonnöroloiik ödem yapmaktadır. Deri üzerinde oluşan döküntü,kaşıntı, kurdeşen ve vücudun bazı bölgelerinde şişlikler hırıltılı solunumla kendini gösterir. Ayrıca ayak tabanlarında ve avuç içlerinde kaşıntı ve şişlik görülebilir. Augmentin ilacına karşı alerjisi olan kişilerin ilacı alındıktan kısa süre sonra hastada ateş olması koltuk altındaki lenflerin şişmesi deri yüzeyinde kırmızı küçük noktalar ve benekler şeklinde kendini gösteririr. Augmentin yan etkileri bu anlatılanlarla sınırlı değildir. Genital bölgede hassasiyet oluşan ve şiddetli kabarcıklar ile seyreden ve çok seyrekte olsa kanamalar görülebilir. Yukarıda sayılan rahatsızlıklardan birkaçı yada hepsi varsa hemen en kısa sürede bir hastanenin acil bölümüne başvurulması gerekir. Çünkü bu hastaya tıbbi müdahale edilmesi şarttır. Hastanın hastaneye yatırılması gerekebilir.

   Augmentin yan etkilerinin gebelikteki sonuçları

   Bu ilaçlar soğuk algınlığını ve grip gibi virüslerin yol açtığı mikropları tedavi etmemektedir. Eğer hasta geçmişte enfeksiyonlara  bağlı sarılık ya da karaciğer yetmezliği geçirdiyse mutlaka doktoruna bu durumu bildirmelidir. Ve kesinlikle bu ilacı kullanmamalıdır. Ancak  böbrek rahatsızlığınız varsa hekiminizin bu ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için ilaç doz ayarlamasına ihtiyaç duyar. Ayrıca hastalığınız boyunca kendinizi iyi hissetseniz bile doktorunuzun önerdiği süre içerisinde ilacı kullanmaya devam ediniz. Augmentin ilacını kullanan bayanların doğum kontrol haplarının üzerindeki etkisini bilmeleri gerekir. Çünkü Augmentin yan etkileri istenmeyen gebelikler ile karşılaşma olasılığı çok yükseltir. Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre hastalar sık kullanılan antibiyotiğe karşı vücutları direnç geliştirmektedirler. Bunun sebebi Augmentin gibi antibiyotikleri bilinçsizce kullanılmaya başlanmış  olmasıdır. O yüzden doktorlar antibiyotikleri çok gerekli olmayan hastalara vermelidirler. Bilinçsizce Antibiyotik kullanımını önlemek için eczanelerde antibiyotiklerin reçetesiz satışı yasaklanmıştır.
   ]]>
   Kortizon Bıraktıktan Sonra Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/kortizon-biraktiktan-sonra-yan-etkileri.html Fri, 05 Oct 2018 21:06:07 +0000 Kortizon Bıraktıktan Sonra Yan Etkileri, Kortizon, böbrek üstü bezlerinde üretilen doğal olan hormondur. Vücut, normal görevlerini yerine getirmek için belirli miktarda böbrek üstü bezinin kabuk bölgesinde bulunan kortizon hormo Kortizon Bıraktıktan Sonra Yan Etkileri, Kortizon, böbrek üstü bezlerinde üretilen doğal olan hormondur. Vücut, normal görevlerini yerine getirmek için belirli miktarda böbrek üstü bezinin kabuk bölgesinde bulunan kortizon hormonuna ihtiyaç duymaktadır. Bu hormon, sentetik olarak kortizon ilaçlarında bulunur ve  bir çok hastalıklarda yaygın tedavi olarak kullanılmaktadır. Kortizon ilaçlarını ağızdan ve damardan almak mümkündür. Kortizon tedavisi gören hastaların konserve, turşu, salamura gıdalar, tahin, pekmez, çikolata, şekerli meşrubatlar, tuzlu kuru yemiş, kabartma tozu, et suyu tabletleri ve kızartılmış hamur işi tatlılar gibi besinlerden uzak durmalılar. 

   Kortizon Bıraktıktan Sonra Yan Etkileri Nelerdir
   • Kortizon tedavisi, virüs ve mantar enfeksiyon oluşması yarattığı için. Bırakıldığı zaman tüberküloz mikrobunu yeniden canlandırır ve hastalığın yeniden başlamasına neden olur.
   • Uzun süren kortizon tedavisi kaslarda erimeye yol açar. Özellikle kollar ve bacaklardaki kaslar fazlaca etkilenir.
   • Kortizon tedavisine yavaş yavaş artırılarak başlanır. Tedaviyi kesmek de aynı şekilde olmalıdır. Yoksa uzun bir kullanımdan sonra aniden bırakılırsa, hasta şoka girebilir. 
   • Kortizonu bırakmak hastayı addison krizine sokabilir. Bu durumda yeniden kortizon alma ihtiyacı duyulur bu da böbreklerde sorun yaşanmasına neden olur. 
   • Kortizon bıraktıktan sonra yan etkileri arasında gözlerde katarakt gelişmesine neden olur.
   • Kortizon bırakılınca, hasta normal beslenme yaparsa kanda tuz oranı yükselir ve kan basıncı yükselerek yüksek tansiyona neden olur. 
   • Mideyi de çok etkiler, kortizon mide asidini artırdığı için sonradan, ülsere yol açar.
   • Vücutta halsizlik ve yorgunluk hissi başlar.
   ]]>
   Ator Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/ator-yan-etkileri.html Sat, 06 Oct 2018 00:42:05 +0000 Ator Yan Etkileri, Ator yan etkilerini aşağıdaki şekilde listeleyebiliriz. Bu kapsamlı bir liste olmamakla beraber, bu yan etkiler mümkündür ancak her zaman ortaya çıkması da beklenmemektedir. yan etkilerin bazıları nadirdir Ator Yan Etkileri, Ator yan etkilerini aşağıdaki şekilde listeleyebiliriz. Bu kapsamlı bir liste olmamakla beraber, bu yan etkiler mümkündür ancak her zaman ortaya çıkması da beklenmemektedir. yan etkilerin bazıları nadirdir ancak çok ciddi olabilir. Aşağıda listelenen yan etkilerin en az birinin ortaya çıkması ve etkisinin geçmemesi durumunda vakit kaybedilmeden doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. 

   Ator Yan Etkileri Nelerdir
   • Tip iki diyabet,
   • Miyopati,
   • Eklem ağrısı,
   • İshal,
   • Mide bulantısı,
   • Kas ağrısı
   Ator yan etkileri olması durumunda doktora başvurulması gerektiği unutulmamalıdır.  Ator tablet, vücuda kolesterol yapmak için gereken bir enzimi bloke ederek etki eder. Sonuç olarak vücuttaki kolesterol seviyesini düşürür. Ator tabletin diğer olası genel yan etkileri ise; karın ağrısı, alerjik reaksiyon, baş ağrısı, bulantı, dispepsi, artan karaciğer enzimleri, ishali kandaki artmış kreatin düzeyi, ishal, bağırsak tıkanıklığı, eklem şişmesi ve kanda artmış glikoz seviyesidir.
   ]]>
   Cymbalta Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/cymbalta-yan-etkileri.html Sat, 06 Oct 2018 09:16:12 +0000 Cymbalta yan etkileri, mide asidine karşı koruyucu bir tabakaya sahip olan bu ilacın içerisinde toplamda yirmi sekiz adet kapsül bulunmaktadır. Ağız yolu ile alınmakta olan cymbalta depresyon, nöropatik ağrı, genel anksiyeti b Cymbalta yan etkileri, mide asidine karşı koruyucu bir tabakaya sahip olan bu ilacın içerisinde toplamda yirmi sekiz adet kapsül bulunmaktadır. Ağız yolu ile alınmakta olan cymbalta depresyon, nöropatik ağrı, genel anksiyeti bozukluğu hastalıkların tedavisi için kullanılmaktadır. İlaç kullanılmaya başlandıktan yaklaşık bir hafta sonra etkisini göstermeye başlar. Ancak ilacın rahatsızlığa karşı etkili bir cevap verebilmesi için düzenli bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Bu ilacı kullanmadan önce dikkat edilmesi gereken bir takım unsurlar bulunmaktadır. Eğer ilacı kullanacak kişide karaciğer hastalığı, böbrek rahatsızlığı ve yüksek tansiyon var ise cymbaltanın kullanılmaması gerekmektedir. Ayrıca ilacın içerisinde bulunan maddeye karşı vücutta alerjiler görülüyor ise ilacın kullanımı tavsiye edilmemektedir. 

   Bunun yanı sıra ilacın on sekiz yaşında küçüklerin kullanımında, göz problemleri olanlarda, epileptik nöbet geçirenlerde ve kanama bozuklukları yaşan kişilerde kullanımına dikkat edilmelidir. Bu ilaç huzursuzluk ve ayakta durma zorluğu çekme gibi durumların oluşmasına da neden olabilmektedir. Bu tür ilaçların kullanımının doktor tarafından tavsiye edilmesi gerekmektedir. Reçeteli bir şekilde satılan bu ilaç  kişinin kendine zarar verme, intihar girişiminde bulunma ve normal kişiliğinde çok daha farklı bir kişilik sergilemesi gibi durumlarda tedavi için verilmektedir. 

   Cymbalta yan etkileri nelerdir
   • Cymbalta yan etkileri arasında genellikle nefes almada zorlanma ve hırıltılı nefes alma gibi durumlar oluşmaktadır. Bunun yanı sıra yüz ve dil bölgesinde şişme durumlar yaşanabilmektedir. 
   • Güneş yanıkları ve güneş yanıklarını büyümesi de bu ilacın yan etkileri arasında yer almaktadır. Bu tür durumlarda kesinlikle doktora başvurulması gerekmektedir.
   • Ciltte veya göz etrafında bir takım içi su dolu kabarcıklar meydana gelebilmektedir. Ayrıca kabarcıklar büyüyerek soyulmaya başlar. 
   • Baş ağrısı
   • Görme sorunlarının meydana gelmesi ve görme bozuklukları
   • Bu ilacın bebeklerde kullanılmasında meydana gelebilecek bıngıldak kabarıklığı
   • Kulakta çınlama ve iştahsızlık
   • Bulantı, mide yanması ve ishal
   • Özellikle çocuklarda  diş minesi yapısında gelişim bozukluğu ve dişlerde renklenme
   • Eklem ve kaslarda oluşabilecek ağrılar ile karın ağrısı 

   Cymbalta kullanımında dikkat edilmesi gereken 

   • Bu ilacın kullanımı sırasında deri altına kırmızı noktalar oluşmuş ise ve vücutta morarmalar meydana gelmiş ise acilen doktora başvurulması gerekmektedir.
   • Bunun yanı sıra kansızlık, karın ağrısı, deride ışığa karşı duyarlılık, uzun süreler boyunca devam eden kanlı balgam, ishal ve kramp gibi durumlarda hiç vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. 
   • Cymbalta yan etkileri arasında ciddiye alınması gereken diğer belirtiler ise yutmada güçlük, yemek borusunda yanma, ağrı, vajina bölgesin akıntı veya kaşıntı ve ağız ile dil enfeksiyonlarıdır.
   ]]>
   Narkozun Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/narkozun-yan-etkileri.html Sat, 06 Oct 2018 20:10:16 +0000 Narkozun yan etkileri, insanlarda çok yaygın bir şekilde ortaya çıkan durumlardan biridir. Günümüzde hastanelerde birçok farklı nedene bağlı olarak ameliyatlar yapılmaktadır. Bu ameliyatların birçoğu açık ameliyat şeklinde Narkozun yan etkileri, insanlarda çok yaygın bir şekilde ortaya çıkan durumlardan biridir. Günümüzde hastanelerde birçok farklı nedene bağlı olarak ameliyatlar yapılmaktadır. Bu ameliyatların birçoğu açık ameliyat şeklinde ya da ağrılı ameliyatlar olduğu için genellikle insanlarda bu ameliyatların hemen öncesinde narkoz uygulaması yapılır. Narkoz tıbbi bir ilaç ile damardan ya da solunum yolu ile kişi vücuduna verilir ve hasta ameliyat boyunca uyuyarak herhangi bir acı hissetmez. Günümüzde aktif olarak kullanılan bu yöntem  etkili bir şekilde fayda göstermesi nedeni ile tıbbın vazgeçilmezlerindendir. Narkozun yan etkileri herkeste farklı belirtilerle ortaya çıkabilmektedir. Bu yan etkilerden bazıları çok küçükken bazıları uzun süreler boyunca kişide etkilerini göstererek ortadan kalkmaz. Bunun için narkozun yan etkileri ortaya çıkmadan önce de önlemler alınabilmektedir. Narkozun yan etkileri daha çok çocuklarda ve bağışıklık sistemi zayıf olan diğer insanlarda ortaya çıkmaktadır. Son derece yaygın olarak görülen bu durumlar için sorun çok büyük ya da ilerliyorsa kesinlikle bir doktora giderek sorunla ilgili gerekli olan önlem alınmalıdır. Ancak sorun küçük ve ilerlemeyecek bir durumsa herhangi bir şekilde korkulmamalı ve narkoz etkilerinden kurtulmak için işlemler yapılmalıdır. 

   Narkozun bazı yan etkileri şunlardır;
   • En sık karşılaşılan yan etki insanlarda aşırı mide bulantısı ve kusmadır. Genellikle aç olarak ameliyata giren insanlar ameliyattan çıktıktan sonra bir şeyler tüketilmesi sonrasında narkozun yan etkisi olarak mide bulantısı ve kusma ortaya çıkar. Bu durumlar bazen aşırı bir süre etkisini göstererek bir hafta geçmesine rağmen mide bulantısı sorunlarının devam etmesi ile birlikte kendisini gösterecektir. 
   • Meydana gelen bir diğer büyük yan etki ise insanlarda ortaya çıkan şiddetli cilt kaşıntısıdır. Meydana gelen cilt kaşıntısı vücudun her yerinde olabilir. Çünkü narkozun tüm yan etkilerinde genel olarak vücut etkilenir. Bu durum narkozun tüm vücut organlarını etkilemesine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. 
   • Kas ağrıları daha çok göğüs bölgelerinde narkozun yan etkileri arasında kendisini göstermektedir. Narkoz yan etkileri ile ortaya çıkan kas ağrılarında aslında diğer kas ağrılarına göre en büyük fark kişinin kaslarına dokunduğu sırada ağrıların görülmesidir. Bu nedenle göğüs bölgelerinize ve kol kaslarınıza hafif dokunduğunuzda bile ağrı hissedebilirsiniz. Genellikle bir ay kadar bu etki hissedilebilir. 
   • Yaşı ilerlemiş olan insanlarda meydana gelen en önemli narkozun yan etkisi tansiyonu etkilemesidir. Zaten tansiyon hastalığı olan insanlarda bu tansiyon yükselmeye ya da düşmeye bahane ararken narkozun da yan etkisi ile hızlı bir şekilde tansiyonda dengesizlikler görülebilmektedir.
   • Çocuklarda çok daha fazla görülen geçici bilinç kaybı genellikle ameliyattan birkaç saat sonrasına kadar kendiliğinden ortadan kalksa bile birçok zaman sizlerde ameliyattan sonra bilincini kaybederek kendinde olmadan tepkiler veren insanları. Genellikle yaşa bağlı olmadan herkeste ortaya çıkmaktadır ama bu belirti daha çok fazla narkoz alan kişilerde görülmektedir. 
   ]]>
   Klacid Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/klacid-yan-etkileri.html Sun, 07 Oct 2018 12:27:54 +0000 Klacid yan etkileri, ilaç alımından sonra kişide ortaya çıkabilecek olumsuz durumlar,semptomlar olarak açıklanabilir. Klacid bir antibiyotik çeşididir ve enfeksiyonların tedavisinde kullanılır. Bu ilaç kullanımından sonra ortay Klacid yan etkileri, ilaç alımından sonra kişide ortaya çıkabilecek olumsuz durumlar,semptomlar olarak açıklanabilir. Klacid bir antibiyotik çeşididir ve enfeksiyonların tedavisinde kullanılır. Bu ilaç kullanımından sonra ortaya çıkabilecek yan etkiler aşağıda yer almaktadır.

   Çok Ciddi Yan Etkiler (Fark Ettiğinizde En Yakın Hastaneye Başvurun)
   • Kalpte şiddetli aritmiler görülebilir. Aritmi ritm bozukluğu olarak tanımlanır.
   • Karaciğer fonksiyonu bozulabilir ,karaciğer enzimlerinde artış görülebilir ve kişide sarılık oluşabilir.
   • Böbreklerde iltihaplar oluşabilir.
   • Şeker hastalarında hipoglisemiye neden olabilir. Hipoglisemi kan şekerinde düşme olarak açıklanabilir.
   • Deride ciddi alerjik reaksiyonlar meydana gelebilir. 
   • Pankreasta iltihaplar oluşabilir.
   • Ağızda iltihaplar oluşabilir.

   Ciddi Yan Etkiler (Fark Ettiğinizde Hastaneye Başvurun)
   • Kaslarda ağrılar oluşabilir.
   • Kreatinin ve kandaki ürede artış görülebilir.
   • Kan pulcukları ve akyuvarlarda azalmalar görülebilir.
   • İlaç kullanımından sonra kişide mantıksız davranışlar görülebilir.
   • Konvülsiyonlar görülebilir. Yani kişi havale geçirebilir.

   Hafif Yan Etkiler (Fark Ettiğinizde Doktorunuza Başvurun)
   • Diare(ishal) durumu söz konusu olabilir.
   • Uykusuzluk ve şizofreni haller görülebilir. Şizofreniden kasıt kuruntu halidir.
   • Hazımsızlık, kusma gibi rahatsızlıklar görülebilir.
   • Koku ve tat alma duyularında bozukluk meydana gelebilir.
   • Kişi çevreye uyum sağlamakta zorlanabilir, depresyona girebilir. 
   • Karın ağrısı ortaya çıkabilir.
   • Titremeler görülebilir.
   • Diş renginde değişimler olabilir.
   • Eozinofil adı verilen kanda bulunan hücrelerin sayısında artış ve bu artışın genel belirtileri görülebilir. 
   • Baş dönmesi gibi semptomlar ortaya çıkabilir.
   • Kişinin zihninde karmaşalar meydana gelebilir ve kişi kötü rüyalar görebilir.

   Klacid yan etkileri mutlaka dikkate alınmalı ve kişide bu semptomlar görüldüğünde hemen doktora başvurulmalıdır.
   ]]>
   Dideral Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/dideral-yan-etkileri.html Sun, 07 Oct 2018 17:04:16 +0000 Dideral yan etkileri, Günümüzde yaygın olarak kalp hastalığı için yada kalbin çalışma düzeninin yerine getirilebilmesi için kullanılan ilaçlardan biridir. Kısa sürede doktora giderek gerekli müdahalenin yapılması birçok b Dideral yan etkileri, Günümüzde yaygın olarak kalp hastalığı için yada kalbin çalışma düzeninin yerine getirilebilmesi için kullanılan ilaçlardan biridir. Kısa sürede doktora giderek gerekli müdahalenin yapılması birçok büyük problemin önüne geçecektir. Çok daha ağır bir ilaç olduğu için genellikle yan etkilerini küçük yaşta çocuklarda göstermektedir. Genel olarak herhangi bir alerjik rahatsızlığınız var ise bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışarak alerjik rahatsızlığınız olduğunu belirtin. Bunun yanı sıra herhangi bir böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı ve solunum bozukluğu rahatsızlıklarınız var ise kesinlikle bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza bilgi verin. Aksi durumda ortaya çıkabilecek olan yan etkiler daha da etkili ve zarar verici bir şekilde ortaya çıkabilir. 

   Dideral yan etkileri nelerdir
   • Karın ağrısı, genellikle ilk olarak ortaya çıkan yan etkilerden biridir. İlk olarak ilacın çözüneceği yer mide olduğu için mide üzerinde yakıcı etkiler neden olarak ya da mide salınımı etkilediği için direk olarak karın ağrısı sorunlarına neden olabilmektedir. Eğer karın ağrısı bir saati geçerse ve çok şiddetli bir hale gelirse kesinlikle ikinci bir tıbbi ilaç kullanılmadan doktora başvurulmalıdır. 
   • Nefes almada güçlük durumları da insanlarda ortaya çıkabilecek önemli belirtilerden biridir. Bu durum dideral yan etkileri için genellikle ilk yarım saat içerisinde ortaya çıkar. Nefes daralması aşırı bir hale gelirse kesinlikle acil destek alınmalıdır. Çünkü bu durum diğer yan etkilere göre biraz daha önem taşıyan durumlardan biridir. 
   • Ortaya çıkan yan etkilerden bir diğeri ise yüz bölgesi başta olmak üzere dilde, boğazda ve vücudun diğer bölgelerinde şişliklerin ortaya çıkmasıdır. Ortaya çıkan bu şişlikler beslenmeyi ve nefes almayı da etkileyebilmektedir. Ayrıca estetik sorunlara da neden olabileceği için kesinlikle bu durum için önlemler alınmalıdır ve gerekirse tıbbi destek bile alınmalıdır. 
   • Bu ilaç kullanıldıktan hemen sonra yan etkiler göstermese bile sürekli kullanılan bir ilaç olduğu için hafta içerisinde kalp atışlarında düzensizlik, yavaşlama gibi durumlar söz konusu olursa acilen ilaç kullanımı durdurulmalı ve doktor bilgisi verilmelidir. Çok önemli yan etkilerden biri olduğu için ciddi rahatsızlıkları ortaya çıkarabilir. Özellikle yaşı ilerlemiş olan insanlar için çok daha dikkat edilmelidir. 
   • Ellerde ve ayaklarda soğukluk sorunları çok ciddi bir yan etki olmasa bile dideral yan etkileri arasında olan durumlardan biridir. Bu durum daha çok kansızlık sorunu olan insanlarda görülmektedir. 
   ]]>
   Citoles Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/citoles-yan-etkileri.html Sun, 07 Oct 2018 19:02:11 +0000 Citoles yan etkileri: Diğer depresyon ilaçları gibi etken maddesi essitalopram oksalat olan citoles, majör depresif durumlar, kaygı bozukluğu, agorafobi, agorafobisiz panik bozukluk ve obsesif kompulsif bozukluk gibi durumların beyini Citoles yan etkileri: Diğer depresyon ilaçları gibi etken maddesi essitalopram oksalat olan citoles, majör depresif durumlar, kaygı bozukluğu, agorafobi, agorafobisiz panik bozukluk ve obsesif kompulsif bozukluk gibi durumların beyini olumsuz etkilemesi sonucu gelişen depresyon ve kaygı gibi durumların kontrol altına alınmasını sağlar. Normal reçete ile satılan bu ilaç psikiyatri doktorlarının oldukça yaygın reçete ettiği antidepresan ilaç türlerinden biridir. Citoles içerisinde bulunan etken maddeye karşı alerjisi olan kişilerde birtakım yan etkilerinin ortaya çıkmasına yol açabilir. Ancak bu yan etkiler sadece antiepresan ilaçlar için geçerli değildir. Çünkü her ilaç bir takım durumlarda yan etkiye neden olabilir. Citoles yan etkileri çoğunlukla tedavinin ilk başlangıcında görülme ihtimali vardır. İlaç kullanıldıktan birkaç hafta sonra bu yan etkiler yavaş yavaş kaybolur.

   Citoles yan etkileri nelerdir: 

   Yaygın olmayan yan etkiler; 
   • Kanama sorunları 
   • Alerjik reaksiyon nedeniyle ağız, dudak, yüz ve deride şişme 
   • Üşüme hali 
   • Yüksek ateş 
   • Bitkinlik ve sersemlik 
   • İstemsiz kas kasılmaları gibi durumlar serotonin sendromu olarak adlandırılır.
   • İdrar yapmada güçlük 
   • Karaciğer fonksiyon bozukluğu nedeniyle cilt ve göz beyazında sarılık 
   • Kalp ritmi bozukluğu 
   • Nöbet 
   • Bayılma gibi durumlar torsades de pointes olarak adlandırılır ve ve citoles yan etkileri arasındadır. (yaygın olmayan)
   Yaygın yan etkiler; 
   • Sinüzit burun tıkanıklığı ya da burun akması 
   • İştahsızlık ya da aşırı iştah 
   • Aşırı terleme 
   • Ateş 
   • Kilo alma 
   • Cinsel dürtü azalması ve orgazm bozukluğu gibi cinsel problemler 
   • Eklem ve kas ağrısı 
   • Ağızda kuruluk 
   • Kabızlık veya ishal 
   • Anormal rüyalar görme 
   • Kaygı ve endişe 
   • Halsizlik citoles yan etkileridir. (yaygın)
   Çok yaygın yan etkiler; 
   • Baş ağrısı ve bulantı citolesin çok yaygın olan yan etkileri arasındadır ve bu yan etkilerin 10 hastanın 1 inden daha fazlasında görülme ihtimali vardır.
   Seyrek yan etkiler;
   • Kalp ritminde yavaşlama 
   • Ortostatik hipotansiyon yani tansiyonun düşmesinden kaynaklı baş dönmesi 
   • İstemsiz kas hareketleri 
   • Halsizlik, bulantı ve zihin karışıklığı gibi belirtiler ile ortaya çıkan kandaki sodyum oranında düşme 
   • Kendini öldürme ve kendine zarar verme gibi olumsuz düşünceler 
   • Mukoza ya da ciltte anjiyoödem 
   • İdrar oranının artması 
   • Erkek ve kadınlarda hormonal bozukluklar 
   • Karaciğer enzimlerinde bozukluk 
   • Ekimoz olarak adlandırılan kanama bozukluğu 
   • Trombositopeni yani kan pulcuklarının seviyesinin düşmesi 
   • Taşkınlık nöbeti 
   • İştahsızlık problemi 
   • Akatizi olarak adlandırılan aşırı hareketlilik 
   • Kalp ritminin değişik olması gibi durumlar citoles yan etkileri arasında sayılabilir. (seyrek) 
   Bahsedilen bu yan etkilerinin herhangi biri ile karşı karşıya gelindiği takdirde mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurup doktora görünmenizde fayda vardır.
   ]]>
   Paxera 10 Mg Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/paxera-10-mg-yan-etkileri.html Mon, 08 Oct 2018 14:53:40 +0000 Paxera 10 mg yan etkileri:  Etken maddesi paroksetin hidroklorür olan ve içeriğinde laktoz, sodyum nişasta glikolat, kroskarmelloz sodyum gibi yardımcı maddeler bulunan paxera 10 mg film tablet sarı renginde üzerinde 10 yazan çentikl Paxera 10 mg yan etkileri:  Etken maddesi paroksetin hidroklorür olan ve içeriğinde laktoz, sodyum nişasta glikolat, kroskarmelloz sodyum gibi yardımcı maddeler bulunan paxera 10 mg film tablet sarı renginde üzerinde 10 yazan çentikli tabletler halindedir ve bu özelliği sayesinde ikiye bölünerek dozu azaltılabilme özelliğine sahiptir. Birçok depresyon türünde etkili olan bu ilaç panik bozukluk, yaygın anksiyete bozukluğu, sosyal anksiyete bozukluğu, obsesif kompulsif bozukluk, post travmatik stres bozukluğu gibi rahatsızlıkların tedavisinde reçete edilen bir ilaçtır. Paxera tedavisine başlandığı zaman kişide hastalığın belirtileri tamamen bitine kadar kullanılmasına devam edilmelidir. İlaç birden bire kesilmemelidir. Çünkü bu ilacın dda diğer antidepresan ilaçları gibi istenmeyen etkilerin ortaya çıkmaması için dozu azaltılarak kesilmesi gerekir. Paxera 10 mg ilacın içinde bulunan maddelere karşı aşırı duyarlı olan kişilerde bazı yan etkilere neden olabilir. Paxera 10 mg yan etkileri görüldüğünde bu etkilerin şiddet ve devamlılığına bağlı olarak ilaç dozunda azaltılması önerilebilir. Ancak bu yan etkilerde ilacın kullanıldığı ilerleyen dönemlerde giderek azalma görülür.

   Paxera 10 mg yan etkileri nelerdir: 

   Yaygın olmayan yan etkiler; 
   • Mukoza ve deride kanama bozukluğu 
   • Halüsinasyon görülmesi 
   • Konfüzyon gibi psikiyatrik bozukluk
   • İntihar eğilimi 
   • Ekstrapiramidal bozukluklar 
   • Midriyazis 
   • Tşikardi (sinüs) 
   • Geçici ortaya çıkan kan basıncında artma ya da düşme 
   • Tansiyon düşmesi 
   • Ciltte kaşıntı ve döküntü 
   • İdrar tutamama 
   • Mide bulantısı 
   • Üşütme 
   • Aşırı terleme 
   • İshal problemi 
   • Yorgunluk hissi 
   • Kulak çınlaması 
   • Baş ağrısı gibi belirtiler paxera 10 mg yan etkileri arasındadır. (yaygın olmayan)
   Yaygın yan etkiler; 
   • İştahsızlık problemi 
   • Kolesterol yükselmesi 
   • Uykusuzluk sorunu  
   • Sürekli halsizlik ve uyuklama durumu 
   • Kabus şeklinde anormal rüyalar görülmesi 
   • Baş ağrısı 
   • Miskinlik 
   • Esneme 
   • Bulanık ya da çift görmek gibi göz bozuklukları 
   • İshal problem 
   • Ağız kuruluğu ve kusma gibi gastrointestinal bozukluklar 
   • Ter boşalması 
   • Kendini ağır hissetme, güçsüzlük, kuvvetsizlik ve halsizlik gibi genel bozukluklar 
   • Aşırı kaygı durumu gibi belirtiler pexera 10 mg yan etkileridir. (yaygın)
   Çok seyrek yan etkiler; 
   • Ürperti, titreme ve ajitasyon belirtileri ile gelişen serotonin sendromundan kaynaklanan sinir sistemi bozuklukları 
   • Geçici glokom gibi göz bozukluğu 
   • Karaciğer fonksiyonlarının bozulmasından kaynaklanan cilt ve göz bebeğinde sarılık gibi hepatobilier bozukluk
   • Oldukça şiddetli cilt advers reaksiyonları reaksiyonları gibi deri altı ve doku bozukluğu
   • Periferik ödem paxera 10 mg yan etkileri arasındadır. (çok seyrek)
   Seyrek yan etkiler; 
   • Yaşlılarda hiponatremi gibi metabolizma bozukluğu 
   • Panik atak 
   • Kaygı ve kişilik bozukluğu gibi psikiyatrik bozukluklar 
   • Huzursuz bacak sendromu 
   • Akatizi gibi sinir sistemi bozuklukları 
   • Kardiyak bozukluk olan bradikardi 
   • Karaciğer enziminde artma 
   • Miyalji ve artralji gibi kemik hastalıkları paxera 10 mg yan etkileridir. (seyrek)
   ]]>
   Gaviscon Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/gaviscon-yan-etkileri.html Tue, 09 Oct 2018 03:57:03 +0000 Gaviscon yan etkileri, Midemiz ile olan ilişkilerimiz her gün değişiklik gösterebilir, bazı günler yediğimiz şeyleri rahat sindirerek bizi mutlu eder, bazen de güncel psikolojimize bağlı ağrı ve yanmalar şeklinde bizleri ü Gaviscon yan etkileri, Midemiz ile olan ilişkilerimiz her gün değişiklik gösterebilir, bazı günler yediğimiz şeyleri rahat sindirerek bizi mutlu eder, bazen de güncel psikolojimize bağlı ağrı ve yanmalar şeklinde bizleri üzer, bu durumda kullanılan ile gaviscon şuruptur. Tabi ki tableti de bulunur. Gaviscon yan etkileri iki haftadan fazla kullanıldığında ortaya çıkmaya başlar. Tablet olarak kullanılmı hastanın ilacı yanında taşımasını kolaylaştırmıştır. İlaç mideye sağladığı nane kokusu ile sancının azalmasını sağlar.

   Gaviscon yan etkileri hafif seyretmekle birlikte hassas bünyelerde önemli sorunlar ortaya çıkarabilir. Fakat bunun yanında antiasit özelliği ile uyutmayan mide ağrıları, mide bulantıları, midenin ferahlaması gibi olumlu etkileri fark edilince gaviscon yan etkilerine pek dikkat edilmez. Ayrıca bu ilaç reflü ve gastrit hastalarının dostudur. 

   Gaviscon yan etkileri nelerdir

   Uzun süre kullanım sebebiyle ortaya çıkacak yan etkiler ikinci bir hastalığın ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu daha çok mide özsu salgı sisteminde değişiklikten kaynaklanır. Mide özsu üretemez hale gelebilir, bu durumu hazımsızlık ve bağırsak tembelliği sorunları takip eder. Uzun süre kullanılan gaviscon organlarda aliminyum birikimine neden olur. Bu durumda beyin, kemikler ve eklemlerde hasarlar meydana gelebilir. Aşırı aliminyum insanlarda mide bulantısı ve nefes problemleri ortaya çıkarabilir.

   Gaviscon'un bağırsaklara olan yan etkisi, Uzun süreli kullanım ile mide ve bağırsak emilim sistemi değişir. Değişiklik bazen aşırı emilim ortaya çıkarırken, bazen de tam tersi durum ortaya çıkarır. Troid hormanal dengesine etki etmesi nedeni ile kabızlık ve ishal birlikte görülmeye başlar. İlaç kullanımını durdurunca bir süre sonra normale dönebilir.

   Gaviscon kullananlarda ortaya çıkan alerji, genellikle hastanın ilk kullanımında kendini gösteren alerji durumu sık görülen bir durumdur, fakat hafif atlatılır. Nadiren uzun süreli alerji ortaya çıkartır. Alerjik reaksiyona bağlı kusma, refleksi yaşanabilir normaldir. Fakat göğüs sıkışması durumu ortaya çıkmışsa ilaç kullanımı durdurulmalı ve hekiminize başvurmalısınız.

   Gaviscon'un kemik ve kaslara olan yan etkisi, kemik ve kaslarda ağrı olarak hissedilebilir. Bunun yanında halsizlik ve güçsüzlük, uyku hali, isteksizlik ve daha ileri vakalarda kemik yumuşaması (osteomalazi) görülebilir. 

   Gaviscunun yan etkileri böbrek hastalarında daha fazla görülür. Bu hastaların durumları sürekli takip edilmelidir. İlacın kullanımı ile birlikte titreme ve konuşma bozukluklarıda yaşanabilir. Beraberinde deri döküntüleri, baş dönmesi, dudak dil ve yutak bölgesinde şişme, yüz bölgesinde şişme gibi durumlar gelişebilir. Bu tür ciddi yan etkilerin ortaya çıkması durumunda hemen acil doktoruna başvurunuz.

   Gaviscon yan etkisini azaltmak için, düzenli kullanımı durdurmak gerekir. Gaviscon kullanım ile birlikte mide ve yemek borusunda yara varsa iyileşme süreci yaşanmış demektir. İlaç kullanımını azaltmak veya ağrı oluştuğunda kullanmak yan etkisinden kurtulmanın çözümü olabilir.


   ]]>
   Clenbuterol Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/clenbuterol-yan-etkileri.html Tue, 09 Oct 2018 19:43:12 +0000 Clenbuterol Yan Etkileri, Etken maddesi adından da anlaşılabileceği gibi clenbuterol olan bu ilaç piyasada jel, sıvı, püskürtme, hap ve enjeksiyon şeklinde bulunmaktadır. Yağ yakıcı etkiye sahip olması sayesinde genellikle yağ Clenbuterol Yan Etkileri, Etken maddesi adından da anlaşılabileceği gibi clenbuterol olan bu ilaç piyasada jel, sıvı, püskürtme, hap ve enjeksiyon şeklinde bulunmaktadır. Yağ yakıcı etkiye sahip olması sayesinde genellikle yağ yakımı tedavisinde kullanılan bu ilaç metabolizma hızını kontrol ederek beta 2 reseptörlerinin uyarılmasını sağlar ve bu durumda yağ yakıcı olmasına yardımcı olur. Ancak yapılan araştırmalara göre clenbuterol kullanan kişilerde bazı yan etkilerin ortaya çıktığı görülmüştür. Clenbutorol yan etkilerinin bazıları kısa süreli olabileceği gibi bazıları da uzun süre devam edebilir. Clenbutirol yan etkileri bu ilacın kullanılması bırakıldığı zaman ortadan kalkar. Ancak aşırı dozda kullanılması sonucu kalıcı durumlar söz konusu olabilir.

   Clenbuterol kısa süreli yan etkileri nelerdir
   • Yüksek tansiyon 
   • Kalp ritminin artmasından kaynaklanan kalp çarpıntısı 
   • Uykusuzluk problemi 
   • Ağızda kuruluk 
   • En çok da ellerde ortaya çıkan sarsıntı 
   • Kusma 
   • Aşırı terleme 
   • Nefes alma problemi 
   • Baş ağrısı 
   • Aşırı kaygı 
   • Tedirgin olma ve huzursuzluk hali 
   Clenbuterol uzun süreli yan etkileri, 

   Clenbuterol maddesi esnemez bir maddedir ve bu maddenin aşırı olarak kullanılması sonucu kalp kası hücrelerinde bir takım olumsuz durumlar ortaya çıkabilir. Bu madde bu hücrelerinin boyunun büyümesine neden olmakla beraber kalbin önemli bir görevi olan kalp pompalama görevinin bozulmasına neden olarak kalbin görevini yerine getirmesindeki fonksiyonlarını azaltmaktadır. Bununla beraber kalp ritminin düzensizleşmesi ile beraber kalp kısında bulunan hücrelere yaydığı sinyaller üzerinde olumsuz etki ederek aritmi olarak adlandırılan kalp atımında dengesizlik gibi durumlara yol açabilir. Bu durum da kalp gibi vücut için oldukça önemli bir organını olumsuz yönde etkileyerek kalp krizi gibi ciddi bir durumun ortaya çıkmasına neden olabilir. 

   Clenbuterol yan etkileri olarak clenbuterol maddesinin hayvanlar üzerinde yapılan deneyler neticesinde kalp hücrelerinin yıpranmasına yol açtığı kanıtlanmış bir gerçektir. Kalp boyutunu kötü olarak etkileyen ve genişlemesine neden olan bu ilaç yırtılma olasılığını da arttırarak ani ölümlere bile neden olabileceği bilinmelidir. Bu nedenle özellikleri kalp rahatsızlığı olan kişiler bu ilacı uzun vadede kullanmamaya özen göstermelidir. Çünkü  clenbuterol kan basıncı sorunlarının daha da artmasına yol açmaktadır. Kalbin sol kısmında açılma gibi bir durum da ilacın uzun dönem kullanılması sonucu ortaya çıkabilecek bir problemdir. Yüksek dozda kullanıldığı takdirde ortaya çıkabilecek bu sorunlar bunların yanı sıra kemik yapısının da kötü bir şekilde etkilenmesine neden olur. Kemik yapısının kırılgan bir yapıya sahip olmasına yol açan clenbuterol yan etkileri bakımından kesinlikle dikkatli kullanılması gereken bir ilaçtır.
   ]]>
   Fazla Antibiyotik Kullanımının Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/fazla-antibiyotik-kullaniminin-yan-etkileri.html Wed, 10 Oct 2018 08:36:11 +0000 Fazla antibiyotik kullanımı yan etkileri, ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Günümüzde antibiyotik kullanımı yapılan çalışmalar sonucunda daha az hale gelse bile halen bilinçsiz şekilde ve tavsiye üzerine antibiyotik kullanımı Fazla antibiyotik kullanımı yan etkileri, ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Günümüzde antibiyotik kullanımı yapılan çalışmalar sonucunda daha az hale gelse bile halen bilinçsiz şekilde ve tavsiye üzerine antibiyotik kullanımı devam etmektedir. Antibiyotikler iltihabi yada büyük enfeksiyonların etkilerinin giderilmesini sağlamaktadır. Ancak bu kullanım doktor kontrolünde, hastalığın şiddetine göre belli oranda ve belli sürede olması gerekmektedir. İlaçlar sonuç itibari ile ister kontrollü isterse kontrolsüz olsun ufak yada büyük yan etkiler meydana getirebilmektedir. Peki fazla antibiyotik kullanımının yan etkileri neler olmaktadır.

   Fazla antibiyotik kullanımı yan etkileri nelerdir

   Bir ilacı, yiyeceği yada tedavi için kullandığımız başka bir ürünü çok kullandığımız zaman çok etki edecek diye bir durum söz konusu olmamaktadır. Mesela limonun C vitamini açısından zengin olması demek  1 kg limon yememiz gerektiği anlamına gelmemektedir. Her şeyin bir ölçüsü bulunmaktadır. Antibiyotiklerde bu şekildedir. Gelişigüzel antibiyotik kullanımında;
   • Yok etmeye çalıştığımız virüs yada bakterinin ilaca karşı direnç kazanmasına neden olmaktadır. Buda daha sonraki kullanımlarda daha uzun süre antibiyotik kullanımı yada tedavi seçenekleri aramaya neden olabilmektedir. 
   • Küçük yada büyük şiddette alerjik reaksiyon meydana getirebileceği gibi bu alerji ölümle sonuçlanabilmektedir.
   • Karaciğer çalışma sistemi üzerinde olumsuz etki meydana getirebilmektedir. 
   • Fazla antibiyotik kullanımının yan etkilerinden biride böbrek fonksiyonlarının bozulması olmaktadır. 
   • Bağırsakta bulunan yararlı bakterilerin ölümüne neden olarak zararlı bakteriler tarafından ishal oluşumu meydana gelebilmektedir. 
   • Son zamanlarda yapılan araştırmalar çocukluk dönemlerinde fazla antibiyotik kullananlarda obezite riski fazla olmaktadır.
   • Bunların dışında mide bulantısı yada kusma meydana gelebilmektedir. 
   Fazla antibiyotik kullanımının yan etkileri gördüğünüz gibi fazla olmaktadır. Bunlar en belirgin etkiler olmaktadır. Bunun dışında vücutta birçok tahribat meydana getirebilen fazla antibiyotik kullanımının mutlaka kontrollü yapılmasına dikkat edelim. Sağlıkla kalmanız dileğiyle. 
   ]]>
   Abilify Yan Etkileri Nelerdir https://www.yanetkileri.gen.tr/abilify-yan-etkileri-nelerdir.html Wed, 10 Oct 2018 08:36:32 +0000 Abilify Yan Etkiler Nelerdir; Her ilaç kullanımından sonra ortaya çıkabilecek olumsuzluklar bu ilaç içinde geçerlidir. Şizofreni (yetişkin ve ergenlerde), Bipolar bozukluk (yetişkinlerde) tedavisinde kullanılan, ağız yoluyla al Abilify Yan Etkiler Nelerdir; Her ilaç kullanımından sonra ortaya çıkabilecek olumsuzluklar bu ilaç içinde geçerlidir. Şizofreni (yetişkin ve ergenlerde), Bipolar bozukluk (yetişkinlerde) tedavisinde kullanılan, ağız yoluyla alınan ilaçtaki herhangi bir maddeye olan duyarlılık kişide aşağıdaki gibi çok ciddi, ciddi ve hafif yan etkiler ortaya çıkarabilir.

   Abilify Çok Ciddi Yan Etkiler Nelerdir

   Herhangi biri ile karşılaşırsanız hemen en yakın sağlık kuruluşunun acil bölümüne doktoruna başvurunuz. Bu yan etkiler seyrek görülenlerdir.
   • Vücutta kaşıntı, döküntü gibi alerjik reaksiyonlar görülebilir.
   • Konvülsiyonlar (nöbet, havale) görülebilir.
   • Kan basıncı yükselebilir.
   • Kanda ve idrarda keton bulunabilir. Buna ketoasidoz denir. Bu durumda karın ağrısı, kusma, halsizlik, nefes alamama gibi durumlar görülür.
   • Gırtlak çevresinde kas spazmları görülebilir.
   • İntihar düşüncesi ve intihar girişimleri olabilir.
   • Kişi kalp krizi geçirebilir.
   • Damarlarda tıkanmalar olabilir. Bunun sonucunda göğüs ağrısı ve nefes alamama gibi belirtiler ortaya çıkar.
   • Zatürre riski görülebilir ve yiyecekler kazayla solukla içeri alınabilir.
   • Terleme, bilinçte kayıp, hızlı soluk alma, ateş, kaslarda sertlik, kalp atımında ani değişiklikler görülebilir.
   Abilify Ciddi Yan Etkiler Nelerdir

   Herhangi biri ile karşılaşırsanız hemen tıp doktoruna baş vurunuz.
   • El ve bileklerde şişlikler görülebilir.
   • Pankreasta iltihaplar görülebilir.
   • Karaciğerde iltihaplar görülebilir.
   • Kişi idrar yapmakta zorlanabilir.
   • Diyabet (şeker) oluşabilir veya kötüleşebilir.
   • Vücut ısısı kontrol edilemeyebilir, fazla ısınma görülebilir.
   • Karaciğer testlerinde anormal değerler ortaya çıkabilir.
   • Işığa duyarlılık ortaya çıkabilir.
   • Konuşma bozuklukları görülebilir.
   • Kişide uzamış ve ağrılı sertleşme(ereksiyon) durumu görülebilir.
   • Gözlerin beyaz bölümünde ve ciltte sararmalar görülebilir.
   • Kan hücre seviyelerinde değişiklikler görülebilir.
   • Göğüs ağrısı
   Abilify Hafif Yan Etkiler Nelerdir
   • Baş ağrısı, halsizlik, yorgunluk, kusma, bulantı gibi durumlar ortaya çıkabilir.
   • Hazımsızlık ve kabız gibi sorunlar görülebilir.
   • Sersemlik, uyku zorluğu, uyku hali ortaya çıkabilir.
   • Bayılma, sinirlilik gibi durumlar söz konusu olabilir.
   • Saçlarda anormal dökülmeler ve incelmeler görülebilir.
   • Kişide huzursuzluk, baş dönmesi, kalbin hızlanması gibi durumlar görülebilir.
   • Ruhsal olarak kişide bir çökkünlük hali olabilir.
   • Kişide aşırı terleme, kas ağrıları, bayılma, yutma zorluğu, titreme, bulanık görme, ishal gibi durumlar görülebilir.
   Abilify yan etkileri nelerdir dendiğinde göz önünde bulundurulması gereken etkiler bunlardır ve bu durumlarda derhal doktora ya da acile başvurulmalıdır.
   ]]>
   Daflon Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/daflon-yan-etkileri.html Wed, 10 Oct 2018 11:41:13 +0000 Daflon yan etkileri, bakımından vücutta bir takım sorunlar meydana getirebilmektedir. İçerisinde bulunan etken maddenin ismi diosmindir. Bu ilaç toplar damarı korur ve toplar damarında kuvvetlenmesine yardımcı olur. Bazı insan Daflon yan etkileri, bakımından vücutta bir takım sorunlar meydana getirebilmektedir. İçerisinde bulunan etken maddenin ismi diosmindir. Bu ilaç toplar damarı korur ve toplar damarında kuvvetlenmesine yardımcı olur. Bazı insanlarda meydana gelmiş olan kronik toplar damar yetersizliği belirtilerinden olan  ağırlık, şişkinlik, şişkinlik hissi, varis, bacaklardan ödem oluşumu, vücutta ağrı, kramp ve basur gibi rahatsızlıkların tedavisinde daflon kullanılmaktadır. İlaç beş yüz miligram film tabletleri içinde bulunmaktadır. Toplamda içerisinde altmış tablet bulunan bu ilaç blister ambalajında bulunmaktadır. Daflon ilacı özellikle venöz tonüs yetmezliği durumlarında oldukça etkili bir fayda sunmaktadır. Bunun yanı sıra ilaç kullanımı hastalık türüne göre değişiklik göstermektedir. Mesela venöz yetersizliğinde öğlen ve akşam olmak üzere günde iki tablet kullanılmaktadır. Hemoroid krizlerinde ise ilk dört gün altı tablet, sonraki üç gün ise gönde dört tablet kullanılmaktadır. Hastalıkların tedavisi için kullanılmakta olan bu ilaçların kullanımı yemek ile birlikte yapılmaktır. İlacın etkisini görebilmek için zamanında kullanımı oldukça önemlidir. 

   Daflon kullanmadan önce dikkat edilmesi gereken unsurlar
   • Daflon içerisinde bulunan etken maddeye karşı vücudun herhangi bir alerjik durumu varsa ilacın kullanımına dikkat edilmelidir. 
   • Bunun yanı sıra ilacın kullanımında anal şikayetlerin tedavisi yapılamamaktadır. 
   • Hastalıkların tedavisi için kullanılan bu ilacın kullanım süresi kısa süreli olmalıdır. 
   • Venöz dolaşım hastalıklarında kullanımına dikkat edilmelidir. 
   • Hamile olan bayanların ilacı kullanmadan önce kesinlikle bir doktora başvurması gereklidir. Ancak bir çok doktor tarafından bu ilacın hamilelik dönemlerinde kullanılması tavsiye edilmemektedir. 
   • Annelerin emzirme dönemlerinde de ilacın kullanımını doktor tavsiyesi ile yapılması gerekmektedir. 
   Daflon yan etkileri nelerdir
   • Daflon ilacının içerisinde bulunan maddeler karşı vücutta bir takım yan etkiler meydana gelebilir. Bu yan etkiler arasında en sık karşılaşılan durum ise mide rahatsızlıklarıdır. Mide de bir takım ağrılar meydana gelebilmektedir. Bunun yanı sıra mide bulantısı ve kusma gibi durumlarda oluşabilmektedir. 
   • Daflon yan etkileri arasında vücutta bir takım rahatsızlıkların meydana gelmesi de bulunmaktadır. Bu rahatsızlıklar özellikle cilt derisinde meydana gelebilmektedir. 
   • Bunun yan sıra baş ağrısı ve yorgunluk gibi durumlarda oluşturabilmektedir. 
   • Daflon yan etkileri arasında ishal ve kabızlık gibi durumların oluşması da bulunmaktadır. 
   Daflon yan etkileri yan sıra ilacın saklanma koşullarına da dikkat edilmesi gerekmektedir. İlacın kesinlikle çocukların erişemeyeceği yerlerde muhafaza edilmesi gerekmektedir. Bulunduğu ortamın sıcaklığının otuz beş derece üstüne oluşmaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra ilacın son kullanma tarihine de dikkat edilmelidir. 
   ]]>
   Aknetrent Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/aknetrent-yan-etkileri.html Wed, 10 Oct 2018 19:38:51 +0000 Aknetrent yan etkileri, tıp içerisinde kullanılan ilaçlardan bir tanesidir. İçeriğinde san Balmumu, jelatin, kırmızı demir oksit, rafine soya, yağı gliserin gibi birçok madde bulunmaktadır. Sivilcenin şiddetli halinde tedavi ama Aknetrent yan etkileri, tıp içerisinde kullanılan ilaçlardan bir tanesidir. İçeriğinde san Balmumu, jelatin, kırmızı demir oksit, rafine soya, yağı gliserin gibi birçok madde bulunmaktadır. Sivilcenin şiddetli halinde tedavi amaçlı kullanılır. Özellikle kalıcı yara veya iz bırakma riski olan sivilce tedavisinde son derece etkilidir. Antibiyotik cilt tedavilerinde sivilceye karşı iyileşme için kullanılır. 

   Aknetrent yan etkileri, 6 ay içerisinde hamile olmayı düşünenler ve hamile olan kişilerin kullanması sakınca teşkil eder. Ayrıca emzirme süresi içerisinde kullanılmaması gerekir. Kişide karaciğer hastalığı bulunuyor ise kullanılmaz. Ayrıca yüksek kolesterol ve trigliseritler olan kişilerde kullanımı sakınca teşkil eder. 12 yaşından küçüklerin kullanması sakıncalıdır. İlacın kullanımı süresi içerisinde hamile kalınır ise ilaç kullanımının durdurması gerekir. Kişide ruh hastalığı problemleri, intihar eğilimi bulunan hastalarda doktor kontrolü altında kullanılması gerekir. Aknetrent yan etkileri, içerisinde kullanılması esnasında karaciğerde bulunan enzim miktarında atmaya neden olur. Bütün ilaçlarda olabileceği gibi aknetrent ilacının kullanımı esnasında kişide bazı yan Etkiler oluşabilir. Bazı hastalarda şiddetli olarak gözlenirken, bazı hastalarda seyrek belirtiler ile ortaya çıkar. Bu belirtiler ile birlikte vakit kaybedilmeden doktora gidilmesi ve gerekli önlemlerin alınması önemlidir. Saydığımız belirtilerin dışında başka belirtiler bulunan kişinin de vakit kaybedilmeden doktor ile irtibat halinde olması önemlidir.

   Aknetrent yan etkileri neler
   •  Yaygın olarak  yüz, ağız, dudak bölümünde ani oluşan şişme, nefes alıp verme esnasında zorluk çekilmesi, yutkunma problemi, boğazda şişlik gibi belirtilerle ortaya çıkar. 
   • Ayrıca ayak el ve bilek bölümlerinde oluşan şişlikler kendini belli eder. Saygımız bu şikayetler ilacın ciddi yan etkileri içerisinde bulunur. Bunlardan herhangi bir tanesi ilaç kullanımı esnasında kişide gözlenmiş ise vakit kaybedilmeden doktora gidilerek gerekli müdahalenin yapılması gerekir.
   Aknetrent diğer yan etkiler
   • Karaciğer enzimlerinde artış, dudak, yüz, cilt bölümlerinde iltihap, ciltte kuruluk, döküntü, ciltte soyulma kaşıntı gibi belirtiler ortaya çıkartır. 
   • Bazı hastalarda kırmızı cilt oluşumuna neden olur. Cilt üzerinde kanama, hastada yorgunluk ve sersemlik, beyaz kan hücresinde azalma nedeniyle meydana gelen enfeksiyon, göz kapağı bölümünde yer alan iltihaplanma, gözde tahriş veya kuruluk problemi gibi etkiler ortaya çıkartır. 
   • Aknetrent yan etkileri, içerisinde eklem ağrısı, sırt ağrısı, karın ağrısı ortaya çıkar. Kanda yağlan seviyelerinde değişiklik ortaya çıkartır. 
   • Yaygın olarak gözlenen etkiler ise kişide baş ağrısı, burun kanaması ,burun içerisinde meydana gelen kuruma veya kabuklanma şekli, burunda yara ve iltihap gibi belirtiler gösterir. 
   • Ayrıca kolesterol seviyesinin yükselmesine neden olur. İdrarda kan ve protein ortaya çıkar. 
   Aknetrent seyrek yan etkiler
   •  Deride döküntü ve kaşıntı sonucu meydana gelen alerjik reaksiyonlar, depresif durumlar, boş ifade bakışı anksiyete bozukluğu Aynı yıl ruh değişiklikleri Ağlama şeklinde nöbetler mutsuzluk spor yapma hissinin kaybolması hırçınlık uyku problemi, kiloda azalma veya artma, konsantrasyon bozukluğu gibi problemlere neden olur. 
   • Ayrıca hastada depresyonun bulunuyor ise onun ileri seviyeye taşınmasında neden olur. Bu süreç içerisinde saldırganlık durumu ortaya çıkar. Bazı hastalarda saç dökülmesine neden olur.
   Aknetrent  çok seyrek yan etkiler
   • Çok seyrek olarak görülen etkiler hastanın intihar düşüncesi içerisinde olması, intihar teşebbüsüne girişmesi, olağan dışı gözlenen davranışlar, ilaç kullanımına bağlı meydana gelen ruhsal bozukluklar, gerçekte olmayan şeylerin varmış gibi düşünülmesi, gözde sarılık, ciltte solgunluk, yorgun hissetme, idrar yapmada problem, göz kapaklarında kabarıklık, böbrek iltihabı, kusma, m]]> Duphaston Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/duphaston-yan-etkileri.html Wed, 10 Oct 2018 22:10:42 +0000 Duphaston yan etkileri, konusunda öncelikli olarak belirtilmesi gerekir ki; ilaçlar ve olası yan etkileri kişiler arasında farklılık gösterebilmektedir, her kişiyi farklı şekilde etkileyebilmektedir. Aşağıda duphasyon ilac Duphaston yan etkileri, konusunda öncelikli olarak belirtilmesi gerekir ki; ilaçlar ve olası yan etkileri kişiler arasında farklılık gösterebilmektedir, her kişiyi farklı şekilde etkileyebilmektedir. Aşağıda duphasyon ilacına bağlı olduğu bilinen bazı yan etkiler sıralanmaktadır. Burada belirtilen yan etkilere, bu ilacı kullanan herkesin maruz kalacağı anlamı çıkarılmamalıdır.

   Duphaston yan etkileri nelerdir
   • Baş ağrısı,
   • Mide bulantısı,
   • Kusma, karın ağrısı,
   • Baş dönmesi,
   • Şişkinlik,
   • Anemi,
   • Depresyon,
   • Letarji,
   • Karaciğer hasarı,
   • Kilo alma,
   • İştah kaybı, 
   • Sarılık
   • Döküntü ve kaşınma gibi deri reaksiyonları,
   • Göğüslerde hassasiyet,
   • Dönemler arasında menstrüel lekeler,
   Yukarıda listelenen yan etkiler, üretici firmanın rapor ettiği tüm yan etkileri içermeyebilir. Belli başlı yan etkiler sıralanmıştır. Bu ilaçla ilgili diğer yan etkiler hakkında bilgi almak için ilaçla birlikte verilen bilgilerin okunması gerekmektedir. Beklenmeyen bir durumla karşılaşıldığında ise vakit kaybedilmeden eczacınıza ve doktora başvurulması gerektiği unutulmamalıdır.
   ]]> Azosilin Tablet Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/azosilin-tablet-yan-etkileri.html Wed, 10 Oct 2018 23:57:12 +0000 Azosilin tablet yan etkileri, Tıp içerisinde kullanılan ilaçlardan bir tanesidir. Sistit, ürüner sistemi hastalıkları, sisto piyelit hastalıkları, ağrılı piyelonefrit, epididimit ve üretrit içerisinde tedavi amaçlı kullanılı Azosilin tablet yan etkileri, Tıp içerisinde kullanılan ilaçlardan bir tanesidir. Sistit, ürüner sistemi hastalıkları, sisto piyelit hastalıkları, ağrılı piyelonefrit, epididimit ve üretrit içerisinde tedavi amaçlı kullanılır. Mikrop yok edici özelliği olması sebebiyle oluşan hastalıklarda tedavi amaçlı kullanılır. 

   Azosilin tablet yan etkileri, içerisinde daha öncesinde penisilin tedavisi gören hastaların ilacı kullanılması sakınca teşkil eder. Kullanılması halinde ölüme sebebiyet verebilir. Bu sebepten dolayı dikkatli olunması önemlidir. Gebelik süreci içerisinde doktor tavsiye etmediği sürece kesinlikle kullanılmamalıdır. İçerisinde bulunan etken madde sebebiyle bebeğe zarar verebilir. Ayrıca mesane iltihabı tedavisinde etkili olarak kullanılır. İdrar yollarında bulunan enfeksiyon ve bu bölümlerde bulunan tahribatın giderilmesi için son derece etkilidir. Düzenli kullanılması ile birlikte karaciğer ve böbrek sistemlerinde bulunan bozuklukları tedavi eder. 

   Azosilin tablet yan etkileri, içerisinde hasta da bakteri, mantar, enfeksiyon ihtimali bulunuyor ise bunların dikkate alınması gerekirken, ilaç kullanımı bu durum ortaya çıkması halinde bırakılmalıdır. İlacı kullanmadan önce hastanın ilacın perspektifini okunması tavsiye edilir. İçerdiği yan etkilerin bilinmesi halinde kişi de bu belirtilerin görülmesiyle vakit kaybedilmeden doktora gidilerek gerekli kontrollerin yapılması gerekir. İlaç kullanımı esnasında kişide bulunan belirtiler bazı hastalarda şiddetli olarak gözlenirken, bazı hastalarda ise belirtiler hafif şekilde seyreder. 

   Azosilin tablet yan etkileri nelerdir
   • Bu süreç içerisinde diyare, mide bulantısı, buna bağlı oluşan kusma problemi meydana gelebilir. 
   • İlacın içerdiği etken maddeler sebebiyle alerjik reaksiyonlara sebebiyet verilerek deride döküntü, ciltte kızarıklık, kaşıntı, Abdominal olarak ortaya çıkan şikayetler, vücudun belirli bölümlerinde ödem ortaya çıkar. 
   • Bazı hastalarda ise anjiyonörotik olarak meydana gelen yan etkiler olduğu belirtilmektedir. Lenf ve kan sisteminde pelesilin ile birlikte kullanılması Pro lokopeni, anemi, trombositopeni gibi rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu yan etkiler ile birlikte hastanın ilaç kullanımına bırakması ile yan etkiler giderilir. 
   • Hastada başka şikayetler görülmesi halinde doktor ile irtibata geçilmesi önemlidir. 
   • Doz aşımı bilinçsiz olarak yapılan hastalarda hematolojik, anemi, karaciğer veya böbrek bozukluğu gibi durumların oluşmasına neden olur. Bu sebepten dolayı doktorun verdiği uygun ölçüde kullanılması gerekir.
   ]]>
   Kolşisin Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/kolsisin-yan-etkileri.html Thu, 11 Oct 2018 05:00:08 +0000 Kolşisin yan etkileri, Mahmur bitkisinin soğan ve tohumunda elde edilmektedir. Behçet hastalığı ve buna benzer hastalıkların tedavisi için kullanılmakta olan bu ilaç gut ataklarının tedavisi içinde oldukça etkili bir yapı Kolşisin yan etkileri, Mahmur bitkisinin soğan ve tohumunda elde edilmektedir. Behçet hastalığı ve buna benzer hastalıkların tedavisi için kullanılmakta olan bu ilaç gut ataklarının tedavisi içinde oldukça etkili bir yapıya sahiptir. Bunun yanı sıra Akdeniz hastalıklarında da kullanılmaktadır. İlacın kullanılmadan önce muhakkak kullanma talimatının okunması gerekmektedir. Bir çok hastalığın tedavisi için kullanılmakta olan bu ilaç bazı durumlarda ciddi sorunların oluşmasına neden olabilmektedir. Çok eski çağlardan günümüze kadar hastalıkların tedavisi için kullanılmakta olan mahmur bitkisi içerisinde çok zehirli maddelerde barındırmaktadır. Bu zehirli olan maddeler eski dönemlerde yapılan savaşlarda bıçak uçlarına veya ok uçlarına sürülerek düşmana karşı kullanılmaktaydı. 

   Kolşisin kullanmadan önce dikkat edilmesi gereken unsurlar

   • Kolşisin içerisinde bulunan etken maddeye karşı vücudun herhangi bir alerjik durumu var ise ve akut hemoroid krizi var ise ilacın kullanımına dikkat edilmelidir. 
   • Bunun yanı sıra ilacın kullanımında anal şikayetlerin tedavisi yapılamamaktadır. 
   • Hastalıkların tedavisi için kullanılan bu ilacın kullanım süresi kısa süreli olmalıdır. 
   • Venöz dolaşım hastalıklarında kullanımına dikkat edilmelidir. 
   • Hamile olan bayanların ilacı kullanmadan önce kesinlikle bir doktora başvurması gereklidir. Ancak bir çok doktor tarafından bu ilacın hamilelik dönemlerinde kullanılması tavsiye edilmemektedir. 
   • Annelerin emzirme dönemlerinde de ilacın kullanımını doktor tavsiyesi ile yapılması gerekmektedir. 

   Kolşisin yan etkileri nelerdir

   • Kolşisin ilacının içerisinde bulunan maddeler karşı vücutta bir takım yan etkiler meydana gelebilir. Bu yan etkiler arasında en sık karşılaşılan durum ise mide rahatsızlıklarıdır. Mide de bir takım ağrılar meydana gelebilmektedir. Bunun yanı sıra mide bulantısı ve kusma gibi durumlarda oluşabilmektedir. 
   • Kolşisin yan etkileri,arasında vücutta bir takım rahatsızlıkların meydana gelmesi de bulunmaktadır. Bu rahatsızlıklar özellikle cilt derisinde meydana gelebilmektedir. 
   • Bunun yan sıra baş ağrısı ve yorgunluk gibi durumlarda oluşturabilmektedir. 
   • Kolşisin yan etkileri,arasında ishal ve kabızlık gibi durumların oluşması da bulunmaktadır. 
   • Çok nadirde olsa sperm sayısının düşmesine neden olabilmektedir .
   • Ayrıca böbrek rahatsızlığı olan kişilerde bu ilacın kullanımı kaslarda güçsüzlük ve kas enzimlerinde bir takım yükselmeler oluşturabilmektedir. 
   • Kolşisin yan etkileri arasında B12 vitaminin vücutta emiliminin az olmasına neden olması da bulunmaktadır. Bu durum doktorlar tarafından verilecek olan vitamin ilaçları ile düzeltilebilmektedir.
   • Bunun yanı sıra kan hücrelerinde azalma oluşturabilmekte ve karaciğerin işlevini yapması konusunda bir takım sorunlar oluşturabilmektedir.
   • Kemik iliğinde kan üretiminde baskılama gibi durumlarda ilacın yan etkileri arasında bulunmaktadır.

   Kolşisin yan etkileri yanı sıra ilacın saklanma koşullarına da dikkat edilmesi gerekmektedir. İlacın kesinlikle çocukların erişemeyeceği yerlerde muhafaza edilmesi gerekmektedir. Bulunduğu ortamın sıcaklığının otuz beş derece üstüne oluşmaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra ilacın son kullanma tarihine de dikkat edilmelidir. 

   ]]> Glukofen Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/glukofen-yan-etkileri.html Thu, 11 Oct 2018 05:27:09 +0000 Glukofen yan etkileri: Etken maddesi metformin hidroklorür olan glukofen piyasada 1000 mg film tablet şeklinde satılmaktadır. Genellikle tip 2 diyabet hastalığında reçete edilen bu ilaç pankreas tarafından insülin hormonunun üreti Glukofen yan etkileri: Etken maddesi metformin hidroklorür olan glukofen piyasada 1000 mg film tablet şeklinde satılmaktadır. Genellikle tip 2 diyabet hastalığında reçete edilen bu ilaç pankreas tarafından insülin hormonunun üretilmesine yardımcı olarak kan şekerinin dengelenmesini sağlar. Şeker hastalığında insülin üretilmesi ya da insülin üretilemesi ile beraber insülin üretiminin vücut tarafından düzenli bir şekilde kullanılmaması durumunda ortaya çıkacak olan belirtilerinin azalması konusunda oldukça etkili olan bu ilaç kandaki şeker oranının dengelenmesini yardımcı olur. Çocuklara da insülin ile beraber reçete edilen bu ilaç yetişkinlerde de kullanılan bir ilaçtır. Glukofen ilacın içerisinde bulunan maddeye karşı duyarlılığı olan kişilerde hamilelik ve emzirme döneminde yan etki yapabilir.  Glukofen yan etkileri görüldüğü takdirde ilaç kullanılmayı bırakılmalı ve doktora başvurulmalıdır. Aynı zamanda glukofen yan etkileri ile karşılaşmamak için bu ilacı doktorun reçete ettiği şekilde ve yemek ile birlikte ya da yemeklerlerden sonra 1 bardak su ile kullanılmasında fayda vardır.

   Glukofen yan etkileri nelerdir: 

   Çok ciddi yan etkiler; 
   • Mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, kas krampları, yorgunluk ve halsizlik hissi, 
   • Kendini hastaymış gibi hissetme ve nefes alma problemi gibi belirtilerin ortaya çıkmasına neden olan laktik asitoz rahatsızlığı. Bu yan etkiler en çok da böbrek fonksiyonları düzensiz olan kişilerde ortaya çıkabilir. 
   • Uyku problemleri 
   • Mide bulantısı 
   • Baş ağrısı 
   • Zihin karışıklığı 
   • Sakinlik 
   • Karakterize metabolik asidoz gibi durumlar glukofen yan etkileridir. (Çok ciddi) 
   Bu belirtiler ile oldukça seyrek görülür. Ancak bu yan etkiler ile karşı karşıya gelindiğinde acilen doktora başvurulmalıdır. Çünkü hastaya tıbbi müdahale yapılması gerekir.

   Ciddi yan etkiler; 
   • Kan testinde B12 vitamini seviyesinin düşmesi 
   • Karaciğer fonksiyonunda görülen anormal durumlar 
   • İştahsızlık ve zayıflama 
   • Deri ve göz beyazında ortaya çıkan sarılık ile beraber yorgunluk gibi belirtiler ile gelişen karaciğer iltihabı (Hepatit) 
   • Karaciğer enzim oranının yükselmesi 
   • Kansızlık, üşütme, ter boşalması, dil ve dudakta karıncalanma hissi cilt renginde solma, huzursuzluk ve kalp çarpıntısına neden olan kan şekerinin düşmesi, 
   • Eritem olarak adlandırılan deride kızarıklık ve kaşıntı 
   • Ciltte mor rengine yakın parlak döküntülere neden olan cilt hastalığı glukofen yan etkileri arasındadır. (Ciddi) 
   Bu yan etkiler seyrek görülmesine rağmen acil tıbbi müdahale gerektiren yan etkilerdir.

   Hafif yan etkiler; 
   • Tat alamama problemi 
   • Rahatsızlık hissi 
   • Mide bulantısı 
   • Karın ağrısı ile beraber ishal problemi 
   • Hazımsızlık ve şişkinlik gibi sindirim sistemi problemleri 
   • İştahsızlık 
   • Kuvvetsizlik 
   • Miskinlik 
   • Baş dönmesi ve baş ağrısı glukofen yan etkileri arasındadır. (Hafif) 
   Bu yan etkiler çoğunlukla ilaç kullanılmaya başladığı ilk zamanlarda ortaya çıkar ve ilacın yemekten sonra alınması ile ortadan kalkar.
   ]]>
   Chocolate Slim Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/chocolate-slim-yan-etkileri.html Fri, 12 Oct 2018 01:26:16 +0000 Chocolate Slim Yan Etkileri, İçerisinde yer alan oldukça besleyici ürünlerin başında gelen chocolate slim yan etkileri bakımından dikkat edilmesi gereken içeriklerin başında gelmektedir. Bu bakımdan bu zengin içeriği bul Chocolate Slim Yan Etkileri, İçerisinde yer alan oldukça besleyici ürünlerin başında gelen chocolate slim yan etkileri bakımından dikkat edilmesi gereken içeriklerin başında gelmektedir. Bu bakımdan bu zengin içeriği bulunan ürünü kullanırken bir takım hususlara dikkat etmemiz gerekmektedir. Özellikle kadınların kilo vermek amacıyla kullanmış oldukları bu ürün sağlık açısından oldukça faydalı olup düzenli kullanılması halinde faydasını gösterecektir. Ancak aşırı kullanımı ve doktor kontrolü olmadan alınması halinde ise chocolate slim yan etkileri söz konusu olabilir. Bu makalemizde sizlere bu yan etkileri hakkında bir takım bilgiler vereceğiz. 

   Chocolate Slim Bilinen Yan Etkileri

   İdeal bir vücut yapısına sahip olmak için başvurulan ürünlerin başında chocolate slim gelmektedir. Bu ürün fazla kilosu bulunan kimseler için oldukça etkili bir ürün olup kısa süre içerisinde etkisini göstermektedir. Ancak chocolate slim yan etkileri bakımından kullananların gözünü korkutmaktadır. Özellikle de bu ürünün nasıl kullanılacağını bilmeyenler için çok büyük tehlikeler beklemektedir. Gelişigüzel kullanımı çoğu kez kullanan kimseler için bazı sağlık sorunlarının yaşanmasına neden olmaktadır. Bu sağlık sorunlarının başında ise kişide meydana gelen baş ağrıları, ishal sorunu ve ateş yükselmeleri gibi belirtilerle karşımıza çıkmaktadır. Bu sebepten ötürü yaşanabilecek yan etkilere karşı chocolate slim kullananların mutlaka doktor kontrolünde almaları ve ürününün kullanımı hakkında bilgi sahibi olmaları gerekmektedir.

   Meydana Gelebilecek Sağlık Sorunları

   Chocolate slim yan etkileri açısından kişide aşırı baş ağrısı ve ateş yükselmesi gibi belirtilerin oluşmasına yol açmaktadır. Bununla birlikte tansiyonun düşmesine ve kişinin kendisini halsiz hissetmesine yol açmaktadır. Bu bakımdan hastaların mutlaka chololate silm kullanırken bu durumları göz önünden bulundurması şarttır. Ayrıca az önce bahsetmiş olduğumuz belirtilerin görülmesi halinde acilen önlem alınmaması halinde çok daha büyük sorunların yaşanması söz konusu olabilir. Bir takım mide rahatsızlıkları ve bağırsak sorunlarının yaşanması söz konusu olabilir. Bu sebepten ötürü chololate slim  yan etkileri bulunan bir ürün olup kullanan bireylerin daha dikkatli olmalarını önermekteyiz. Özellikle de şeker hastalığı bulunan hastaların mutlaka bu ürünü kullanmamaları gerekmektedir. Aksi halde yaşanan rahatsızlık çok daha tehlikeli bir hal alabilir.

   Yağın depolanmasını önlemesi ve enerji vermesi bakımından kullanılan cholote slim ancak doğru bir şekilde tüketilmesi halinde etkisini gösterecektir. Özellikle de piyasada satılan ve bir takım yan etkilere yol açan ürünleri satın almanız halinde bazı sağlık sorunlarıyla karşılaşmanız söz konusu olabilir. Zayıflamak için kullanılan bu ürün enerji kayıplarının yaşanmasına yol açabilir. Aynı zamanda da vücudun düzensiz bir şekil almasına da yol açabilir. Zayıflamak isterken çok büyük problemlerle karşılaşmanız söz konusu olabilir. Bu bakımdan chocolate slim kullanan kimselerin olumsuz durumlarla karşılaşması ve bekledikleri sonucu alamaması gibi durumlar söz konusu olabilir. Bu sebepten ötürü ürünün tadına ve lezzetine kanmamanız ve cholate slim yan etkileri hakkında bilgi sahibi olmanızı öneririz.
   ]]>
   Colchicum Dispert Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/colchicum-dispert-yan-etkileri.html Fri, 12 Oct 2018 15:44:39 +0000 Colhicum dispert yan etkileri, tıp içerisinde kullanılan ilaçlardan bir tanesidir. İçerisinde bulunan etkin madde ile birlikte vücutta bulunan vücudun ürik asit kristallerine karşı verdiği tepki ile birlikte Gut hastalığında kul Colhicum dispert yan etkileri, tıp içerisinde kullanılan ilaçlardan bir tanesidir. İçerisinde bulunan etkin madde ile birlikte vücutta bulunan vücudun ürik asit kristallerine karşı verdiği tepki ile birlikte Gut hastalığında kullanılan ilaçlardan bir tanesidir. Bu sebepten dolayı meydana gelen şişlik ve ağrıların giderilmesini sağlar. Özellikle gut hastalığını kesin tedavi etmek için kullanılırken, gut ataklarını durdurmak için son derece etkilidir. Ailesel sebeplerden dolayı meydana gelen Akdeniz hummasının giderilmesi için kullanılır. Ayrıca Behçet hastalığı sebebiyle meydana gelen kızarıklık, ağrı, görme bozuklukları problemlerinin tedavisinde kullanılır. 

   Colhicum dispert yan etkileri içerisinde ilacın içerdiği maddeye karşı alerji bulanan kişilerin kullanılmaması gerekir. Böbrek ve karaciğer rahatsızlığı, mide ülseri, bağırsak hastalığı, kan hastalığı bulunan kişilerin kullanmaması tavsiye edilir. Colhicum dispert yan etkileri içerisinde oluşturdu etkileri dolayısıyla hamilelik süreci içerisinde kesinlikle kullanılamaz. İlaç kullanımı esnasında alkol tüketiminden kaçınılması gerekir. Alkol ile birlikte ilacın kullanılması kan seviyesinde bulunan asit miktarının yükselmesi ile oluşan bu durum mide problemlerinin artmasına neden olur. Ayrıca emzirme dönemi içerisinde doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle kullanılmaması gerekir. Süt ile birlikte içerdiği maddenin bebeğe geçmesi sakınca teşkil edebilir. 

   Doktorun verdiği doz dışında kullanılmaması gerekir. Yemekten sonra tok karnına ilacının alınması gerekir. Her ilaçta olabileceği gibi Colhicum dispert ilacının yan etkisi görülmektedir. Hastanın ilacı kullanmaya başlamadan önce kullanma talimatını okuması tavsiye edilir. Oluşan yan etkiler kendin de bulunuyor ise vakit kaybedilmeden doktor ile irtibat halinde olması gerekir. İlacın yan etkileri bazı hastalarda şiddetli olarak gözlenirken, bazı hastalarda hafif belirtilerle kendini belli edebilir. Oluşan belirtilerde vakit kaybedilmeden doktor ile görüşülmesi gerekir. Saydığımız belirtiler dışında ortaya çıkan her hangi bir durumda doktorun bilgilendirilmesi gerekir.

   Colhicum dispert yan etkileri
   • İlaç kullanımı süresi içerisinde kişi de ani başlayan karın ağrısı ortaya çıkar. 
   • Bu süreç içerisinde nefes almada problem yaşanır. Hırıltı şeklinde nefes alımı gerçekleşir. 
   • Oluşturduğu etkiler sebebiyle Kurdeşen hastalığının oluşmasını tetikler. 
   • Alerjik reaksiyonlara göstermesi sebebiyle dudak, yüz,  boğaz gibi alanlarda oluşan şişlik ile kendini belli eder. 
   • Bazı hastalarda mide bulantısı, buna bağlı meydana gelen kusma, bağışıklık sisteminin etkilemesi sebebiyle ishal, kabızlık gibi yaygın görülen yan etkiler belirtilmiştir. 
   • Sindirim sisteminde oluşan kanama, kemik iliği bozukluğu, döküntü, kaşıntı gibi oluşan durumlar ciddi yan etkileri içerisinde yer. Acil olarak hastaya müdahale edilmesi gerekir. 
   • İlaç kullanımı ile birlikte hastada felç, his kaybı, sarılık, böbrek hastalıkları, cilt problemleri, kas erimesi, kas ağrıları gibi problemler görülüyor ise doktor ile irtibata geçilmesi gerekir. 
   • Ayrıca kişide geçici olarak saç dökülmesi, erkeklerde sperm üretiminde bozulma hafif seyreden yan etkiler içerisinde yer alır.
   ]]>
   Gonal F Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/gonal-f-yan-etkileri.html Sat, 13 Oct 2018 09:49:58 +0000 Gonal F yan etkileri; Etken maddesi follitropin alfa olan en çok da kadınlarda yumurtlama problemlerinde reçete edilen bir ilaçtır. Kadınlarda folikül gelişmesi açısından olumlu etkileri olan bu ilaç üreme hormonu olan FSH ve LH Gonal F yan etkileri; Etken maddesi follitropin alfa olan en çok da kadınlarda yumurtlama problemlerinde reçete edilen bir ilaçtır. Kadınlarda folikül gelişmesi açısından olumlu etkileri olan bu ilaç üreme hormonu olan FSH ve LH hormonlarının az üretilmesi nedeniyle yumurtlama sorunu yaşayan kadınlarda yumurtlamanın sağlanması açısından kullanılmaktadır. Aynı zamanda kısırlık sorunu olan erkeklerde sperm oluşumu meydana gelmesi açısından kullanılan gonal f nin menopoza girmiş kadınlar tarafından kullanıldığı takdirde hiçbir etkisi bulunmamaktadır. Her ilaçta olduğu gibi bu ilacın da yan etkileri bulunmaktadır. Gonal f yan etkileri çok yaygın, yaygın ve çok seyrek olarak üç grupta değerlendirilmektedir. Gonal f yan etkisi ile karşı karşıya gelmemek için hipofiz bezi ya da hipotalamus da tümör söz konusu ise, hamilelik ve emzirme döneminde, rahim, meme ve yumurtalık kanseri durumunda, jinekolojik bir kanamanın söz konusu olduğu durumlarda polikistik over hastalığından bağımsız yumurtalık kisti durumunda, gonal f içerisindeki etken maddeye karşı alerji ile beraber erkeklerde tedavisi mümkün olmayan testis hasar durumunda kullanılmaması gerekir.

   Gonal F yan etkileri nelerdir: 

   Çok yaygın yan etkiler;
   • Bu ilaç özellikle de ilk kullanılmaya başlandığı dönemlerde şiddetli baş ağrılarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Ancak bu durum ilerleyen zamanlarda azalarak kaybolur. Bu durum gonal f nin çok yaygın görülen yan etkileri arasındadır.
   Yaygın yan etkiler; 
   • Mide bulantısı 
   • Kusma 
   • Karın ağrısı 
   • İshal problemi ve şişkinlik gibi sindirim sistemi problemleri 
   • Karın krampları 
   • Memelerin büyümesi 
   • Aşırı kilo alma 
   • Skaratum damar genişlemesi gibi durumlar gonal f yan etkileridir. (yaygın)
   Çok seyrek yan etkiler;
   • OHSS ile beraber tromboembolizm 
   • Astım alevlenmesi veya astım üzerinde olumsuz etkiler görülmesi
   • Solunum güçlüğü 
   • Mediastinum hastalıkları 
   • Göğüs bozukluğu 
   • Mide bağırsak sisteminde ortaya çıkan olumsuz durumlar ganol f yan etkileri arasındadır. (çok seyrek)
   ]]>
   Gamma Knife Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/gamma-knife-yan-etkileri.html Sat, 13 Oct 2018 20:51:51 +0000 Gamma knife yan etkileri, Tıp içerisinde stereotaktik radyocerrahi Gamma ışınları sağlayan tedavi yöntemidir. Beyin dokusunda bulunan küresel yerleşimli hastalıkla dokunun ortadan kaldırılması için uygulanır. Tek seansta tamaml Gamma knife yan etkileri, Tıp içerisinde stereotaktik radyocerrahi Gamma ışınları sağlayan tedavi yöntemidir. Beyin dokusunda bulunan küresel yerleşimli hastalıkla dokunun ortadan kaldırılması için uygulanır. Tek seansta tamamlanan bu işlem ile birlikte beyin cerrahisinde mümkün olmayan tedavilerde özellikle yüksek risk taşıyan hastalarda kullanılması açısından son derece önemlidir. Tedavide kullanılan makinenin kötü huylu tümöre karşı duyarlı olması, dokuyu saptamak için uyguladığı yöntemlerle tedavisi gerçekleştirilir. Tümörün yeri böylece tam olarak saptanırken, hastanın bu süreç içerisinde uygun pozisyonda tutulması ile tedavisi sağlanır. Yaklaşık olarak 30 yıldır uygulanan bu yöntemle birçok hastanın beyin tümörü tedavi edilmiştir. Gamma knife tedavisi hastanın kafa bölümünün sabit tutulması ile metal çerçeve uygulanarak radyasyonun gereken noktalara göndermesi sağlanır. Kafanın yerleştirildi bölümlere lokal anestezi uygulanarak hastanın ağrı yaşaması engellenir. 

   Gamma knife yan etkileri uygulama esnasında anestezi az verilirse ağrıya neden olur. Baş bölümüne metal çerçeveni tam olarak yerleştirilmesinin ardından görüntü alma yöntemi ile gerekli görüntü sağlanarak tedavi başlanır. Bu süreç içerisinde hastanın gerekli bilgilendirilmesi yapılır. Işınlama işlemi gerçekleştirildikten sonra hasta normal servise alınarak, izleme takibi yapılır. Gamma knife yan etkileri, içerisinde bazı durumlar gözlenebilir. Özellikle sinir bölümlerinin korunması ile hastada oluşabilecek etkilerin dikkate alınması gerekir. Uygulanan bu teknik cerrahi olarak tedavisi olmayan tek tedavi yöntemidir. Bu işlem içerisinde kafatası açılmadığı için tedavinin daha yüksek oranda gerçekleştirilmesi sağlanır. Tedaviden bir gün sonra hastanın normal hayatına dönmesini sağlandığı için son derece etkilidir. Bütün tedavilerde oluşabilecek yan etkiler gibi Gamma knife makinesi uygulaması içerisinde de oluşabilecek bazı yan etkileri vardır.

   Gamma knife yan etkileri nelerdir
   • Yan etkiler oldukça düşük oranda seyretmektedir. Özellikle tedaviye bağlı olarak meydana gelen ölüm riski oldukça az olarak görülürken, 200 hastadan birinde ölüm riski oluşabilir. 
   • Tedavi süreci içerisinde kullanılan ışınların beyin sinir sistemine zarar vermesi sebebiyle sakatlık riski bulunur. Yüz kişiden 2 kişi de bu durum meydana gelebilir. 
   • Bu uygulama ile birlikte geçişi sakatlık riski de bulunmaktadır. Bu risk ise 100 kişiden 3 tanesinde görülebilir. 
   • Oluşabilecek bu risklerin hastaya anlatılarak gerekli tedaviye başlanması önemlidir.
   • Gamma knife yan etkileri, içerisinde belirli bir süre sonra ortaya çıkan kötü huylu tümör tekrar kendini belli edebilir. 
   • Ayrıca bu yöntemin uygulanması için belirli şartlar bulunur. Bu yöntem tümörün çapının 35-40 mm daha az olması sonucu uygulanırken, bundan daha yüksek büyüklükte olan tümörlerde uygulanamaz. 
   • Bu süreç içerisinde hastanın kullandığı herhangi bir ilaç varsa doktorları bilgilendirmesi önemlidir. Aksi halde beklenmeyen başka yan etkilerin oluşmasına neden olabilir.
   ]]>
   Sab Simplex Yan Etkileri https://www.yanetkileri.gen.tr/sab-simplex-yan-etkileri.html Sun, 14 Oct 2018 15:40:48 +0000 Sab Simplex Yan Etkileri, Her ilaçta olabileceği gibi, ilacın ürettiği istenmeyene etki olarak tanımlanabilir. Bu yan etki major bir etki olabileceği gibi, istenmeyen küçük ve göz ardı edilebilecek seviyede olan bir etki de o Sab Simplex Yan Etkileri, Her ilaçta olabileceği gibi, ilacın ürettiği istenmeyene etki olarak tanımlanabilir. Bu yan etki major bir etki olabileceği gibi, istenmeyen küçük ve göz ardı edilebilecek seviyede olan bir etki de olabilir. Sözü edilen bu yan etkiler ilaçtan ilaca değişmekle birlikte, aynı zamanda ilacın dozuna, bireysel hassasiyete, ilacın markasına veya üreten şirkete bağlı olarak da farklılıklar gösterebilmektedir. 

   Sab Simplex Yan Etkileri Nelerdir

   Herhangi bir yan etki hissedildiğinde ve rahatsızlık duyulduğunda bir uzman hekime başvurulması gerektiği unutulmamalıdır;
   • Solunum zorluğu, yüz, dudak, dil ve boğazda şişme,
   • Kas hareketlerinde titremeler, çok sert kaslar,
   • Yüksek ateş, terleme, karışıklık, hızlı ve düzensiz kalp atışları,
   • Titreme ve güçsüz hissetme, zayıflık,
   • Depresif ruh hal, intihar düşüncesi ya da kendisine zarar verme,
   • Halüsinasyonlar, kaygı bozuklukları, ajitasyon, sinir bozucu duygu, duygu bozuklukları,
   • Şişme, sıvı tutma, sarılık, cildin ve gözlerin sararması,
   • Nöbet (konvülsiyonlar),
   Daz Az Sıklıkta Görülen Sab Simplex Yan Etkileri Nelerdir
   • Halsizlik, uykulu durum, yorgunluk ve baş dönmesi hissi,
   • Baş ağrısı, uyku sorunları, uykusuzluk,
   • Bulantı, kusma, diyare,
   • Meme hassasiyeti ve şişmesi,
   • Menstrüel dönemlerdeki değişiklikler,
   • sık idrara çıkma,
   ]]>